Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Zapowiedzi» X1» Forza Horizon 2

Informacje

 • Autor: LordTyrranoos
 • Dodano: 01 wrzesień 2014 19:58
 • Czytano: 3,837 razyNajnowsze zapowiedzi

Najczęściej czytane zapowiedzi

Zapowiedź gry Forza Horizon 2 (X1)

Okładka gry Forza Horizon 2
 • Producent: Playground Games
 • Wydawca: Microsoft Studios
 • Dystrybutor PL: Microsoft
 • Gatunek: samochodowe, sandbox, wyścigi
 • Premiera: 30 wrzesień 2014 r.
 • Premiera PL: 3 październik 2014 r.
 • Tryb gry: single / multiplayer
 • Język: angielski
 • Nośnik: BD
 • Cena: 279.90 zł
 • Prognoza

  9.5

 • Twoja ocena

  9 / 10

  Średnia: 9 / Głosów: 3

 • Cechy gry PEGI 3

  PEGI 3
  Gra dla wszystkich

Wymagania: konsola Microsoft Xbox One

Przed dwoma laty na łamach naszego portalu rozpływałem się w zachwytach nad najlepszą wyścigówką roku Pańskiego 2012 w postaci Forzy Horizon. Luźna atmosfera, otwarty świat, świetnie zaprojektowane wirtualne Kolorado i dobrze wyważony model jazdy spowodowały, że spędziłem na tytułowym festiwalu kilkadziesiąt godzin swojego życia, czego kompletnie nie żałuję. Nic więc dziwnego, że każde informacje na temat kolejnej odsłony chłonąłem jak przysłowiowa gąbka. Co więcej, Forza Horizon 2 ma wprowadzić do serii dokładnie te elementy, których zabrakło mi w pierwszej części. Czy to oznacza, że ja i setki tysięcy graczy otrzymamy w końcu wyścigi idealne?

Tym razem weźmiemy udział w europejskiej edycji wspomnianej imprezy, co wprowadzić ma powiew świeżości i jednocześnie zagwarantować techniczną oprawę godną konsol nowej generacji. Odwiedzimy bowiem południowe rejony starego kontynentu - Lazurowe Wybrzeże, Monako, Toskanię i Alpy. Tak różnorodne zestawienie zapewni naprawdę zróżnicowane scenerie, począwszy od słonecznych, francuskich plaż, przez plantacje winogron Półwyspu Apenińskiego, po alpejskie doliny i ogólnie pojęte górskie krajobrazy. Możemy być zatem niemal pewni, że twórcy przygotują dla nas nie tylko zapierające dech w piesiach widoki, ale także wszelkiej maści eventy (których ma być około 700!) w różnych konfiguracjach terenowo-pogodowych.

Forza Horizon 2


Największą bowiem nowością w podserii Horizon będzie system dynamicznie zmieniającej się pogody. Osobiście brakowało mi niezależnie prosperujących sił natury w pierwszej części, wszak wymusza to stosowanie określonych taktyk i stylu jazdy w zależności od aktualnie panujących warunków na trasie. Tym razem programiści przygotowali bardzo złożony system, wykorzystujący matematyczne wzory i obliczenia przy generowaniu nie tylko opadów atmosferycznych, ale także tęcz, kałuż na drodze czy nawet pojedynczych chmur na niebie! Wynikiem tego ma być najbardziej zaawansowany model pogodowy w grach wyścigowych, wpływający jednocześnie w dużym stopniu na samą rozgrywkę. Wpadnięcie w poślizg na oblodzonym czy mokrym asfalcie przy prędkości grubo przekraczającej dwieście kilometrów na godzinę zagwarantować może tylko soczystą kraksę i zarazem koniec marzeń o zajęciu pierwszego miejsca. A właśnie to jest głównym celem całej gry, wszakże chodzi przecież o zostanie czempionem festiwalu Horizon.

Kolejnym udoskonaleniem względem części pierwszej będzie podwojenie ilości stacji radiowych. Przemierzając piękne, południowoeuropejskie scenerie mają nam towarzyszyć kawałki muzyczne, serwowane podobno przez sześcioro DJ-ów, co prawdopodobnie zapewni jeszcze większe zróżnicowanie ścieżki dźwiękowej. Poprzednio pędziliśmy przy akompaniamencie takich artystów, jak Skrillex, Avicii czy Benny Benassi, czekamy więc na równie energetyczne aranżacje i tym razem.

Forza Horizon 2


Dość istotna zmiana czeka również kwestię sztucznej inteligencji. Będzie ona oparta na znanych z piątej części Forzy Motorsport Drivatarach, wzorujących zachowania i styl jazdy na podstawie prawdziwych graczy z całego świata, jak również dostosowujących się bezpośrednio do nawyków ścigającego. Można stwierdzić, że taka decyzja ma wprowadzić element swoistego hazardu – w wieli przypadkach nie uda się w sposób jednoznaczny rozgryźć następnego ruchu przeciwnika, dzięki czemu pojedynki będą jeszcze bardziej nieprzewidywalne i zwyczajnie elektryzujące.

Sam rdzeń rozgrywki pozostanie jednak bez większych zmian, otrzymamy świetnie wyważony model jazdy, łączący zręcznościowe podejście do tematu z licznymi elementami symulacyjnymi. Nadal będziemy w stanie dowolnie modyfikować tak zwane asysty, wpływające na prowadzenie około dwustu przygotowanych, wirtualnych pojazdów – to, czy chcemy mieć włączony ABS, kontrolę trakcji i inne udogodnienia zależy wyłącznie od własnego widzimisię danego gracza. Wpływa to zatem na dość logiczny wniosek, że odnajdą się tu zarówno weterani gier wyścigowych, jak i kompletni nowicjusze w tym gatunku.

Forza Horizon 2


Największym problemem Forzy Horizon 2 wydaje się być fakt, że powstaje jednocześnie na past-genowe i current-genowe platformy Microsoftu. Wersja na Xboksa One zawierać ma wszelkie wspomniane w tym tekście innowacje i udoskonalenia, ponadto budowana jest na podstawie silnika graficznego Forzy Motorsport 5. Za edycję na konsolę Xbox 360 odpowiada studio Sumo Digital, gra zaś wykorzystywać ma engine poprzedniej części. Pojawia się zatem pytanie, czy wciąż liczni posiadacze „czystasześćdziesiątki” nie otrzymają produktu wybrakowanego i zwyczajnie diametralnie okrojonego w stosunku do tego na XOne. W końcu przepaść technologiczna jest oczywista, obecność Drivatarów – praktycznie niemożliwa, zaawansowany silnik pogodowy – trudny do osiągnięcia. Miejmy jednak nadzieję, że Sumo Digital dopełni wszelkich starań, by ich praca i zarazem reputacja marki Forza nie poszły na marne.

Forza Horizon 2, przynajmniej w wersji na najnowszą konsolę Microsoftu, zapowiada się na prawdziwego killera pośród gier wyścigowych. Choć w tym roku konkurencja jest wyjątkowo silna, trudno wypowiadać się na temat rodzącego się dziecka studia Playground Games nie w kategoriach potencjalnej wyścigówki roku. Zgodnie z zapowiedziami, ukończenie tytułu w stu procentach to kwestia grubo ponad stu godzin rozgrywki. Czy będzie to dobrze spożytkowany czas, tak jak w przypadku pierwowzoru? Odpowiedź już za nieco ponad miesiąc.

Komentarze (2)

 • Avatar użytkownika Bodzio_Gracz
  #1 | Bodzio_Gracz mówi:16 listopad 2016

  Tytuł świetny Smile I Przepięknie się rozwijający Smile Choć nie posiadam tytułu ani konsoli, to tak czy owak, kiedy dojdę do kolekcjonowania konsol od Microsoftu z pewnościa tytuł ten wyląduje w mojej pokaźnej kolekcji gier Smile

 • Avatar użytkownika bart0ssy
  #2 | bart0ssy mówi:07 wrzesień 2014

  Wersja na One pewnie będzie najlepszą grą wyścigową tego roku.