Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Zapowiedzi» PlayStation 3» Until Dawn

Informacje

 • Autor: Dosiak
 • Dodano: 29 listopad 2013 14:09
 • Czytano: 3,991 razyNajnowsze zapowiedzi

Najczęściej czytane zapowiedzi

Zapowiedź gry Until Dawn (PlayStation 3)

Okładka gry Until Dawn
 • Producent: Supermassive Games
 • Wydawca: Sony Computer Entertainment
 • Dystrybutor PL: Sony Computer Entertainment Polska
 • Gatunek: akcji, horror, przygodowe
 • Premiera: prace wstrzymane
 • Premiera PL: brak danych
 • Tryb gry: single player
 • Język: pełna polska wersja
 • Nośnik: BD
 • Cena: brak danych
 • Prognoza

  7.5

 • Twoja ocena

  8 / 10

  Średnia: 8 / Głosów: 4

 • Cechy gry PEGI 18

  PEGI 18
  Gra tylko dla dorosłych

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Wulgarny język

  Wulgarny język
  W grze jest używany wulgarny język.

  Online

  Online
  W grę można grać online.

Wymagania: konsola Sony PlayStation 3 Wykorzystuje: kontroler PlayStation Move

Grupa nastolatków wyjeżdża w odludne miejsce. Teoretycznie chodzi o kontakt z naturą, zacieśnianie przyjacielskich więzi oraz wakacyjny odpoczynek. Praktyka pokazuje jednak, że taki wyjazd służy przede wszystkim wyrwaniu się spod rodzicielskiej kontroli i robieniu wszystkiego, czego dorośli zabraniają. Spragniona wrażeń młodzież nie stroni od alkoholu, papierosów i innych używek, a cały urlop przypomina jedną, niekończącą się imprezę. Aż tu nagle sielankę przerywa zniknięcie kogoś z rozbawionej ekipy. Niespodziewanie okazuje się, iż położone z dala od cywilizacji miejsce jest pułapką, z której nie ma ucieczki. Jakaś tajemnicza siła pozbawia życia jednego bohatera za drugim, przetrwać mogą tylko nieliczni. Znacie ten schemat, prawda? Nawet jeśli poznawanie historii grozy nie należy do Waszych ulubionych rozrywek, to z pewnością doskonale wiecie, jakie wydarzenia następują po sobie w horrorach przedstawiających grupę młodzieży na wakacjach. Nic więc dziwnego, że ten niezwykle popularny wzór pojawi się także w grach. Wielkimi krokami zbliża się bowiem premiera Until Dawn – survival horroru przeznaczonego na konsolę PlayStation 3 wyposażoną w kontroler ruchu Move.

Złowrogi las, pustkowie i fatalna pogoda to dopiero przedsmak czekających na bohaterów niemiłych niespodzianek.Fabuła gry będzie realizować opisany w pierwszym akapicie schemat. Skojarzenia z niewymagającymi skupienia historiami rodem z Hollywood są jak najbardziej trafne, ponieważ przy tworzeniu scenariusza gry pracowali specjaliści znani z kreowania wydarzeń w filmowych slasherach. Kilkoro młodych ludzi postanawia wybrać się do niewielkiego domku położonego wysoko w górach. Malownicze widoki i aura wolności, jaką zapewnia niezamieszkana okolica niedługo cieszą bohaterów, którzy niespodziewanie muszą zmierzyć się z czyhającym na nich złem. Pozornie spokojna i odludna okolica skrywa swoje drugie oblicze, a pogarszająca się z każdą minutą pogoda uniemożliwia wydostanie się z gór. Zadaniem gracza będzie odkrycie, kto lub co prześladuje nastolatków i uratowanie jak największej ilości osób. Wśród bohaterów nie zabraknie stereotypowo zarysowanych postaci, więc będzie można śledzić perypetie agresywnego mięśniaka, niezbyt rozgarniętej cheerleaderki i grzecznego chłopca podkochującego się w koleżance.

Komu uda się przetrwać?Celowo nie piszę o jednej, głównej postaci, ponieważ w Until Dawn właściwie takiej nie będzie. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to co najmniej zaskakująco, bo trudno wyobrazić sobie horror bez konkretnego bohatera, którego poczynania stanowią najważniejszą cześć rozgrywki. Jednak w tym przypadku trzeba się na takie rozwiązanie przygotować. W trakcie gry otrzymamy bowiem możliwość sterowania większością zgromadzonych w górskiej chatce postaci. Pierwszoosobowa perspektywa pozwoli spojrzeć na wydarzenia oczami niemal każdego nastolatka, który wybrał się w tę feralną podróż. O ile pomysł na horror rozgrywający się według hollywoodzkich standardów nie jest niczym oryginalnym i raczej nie zainteresuje graczy niebędących miłośnikami gatunku, o tyle produkcja umożliwiająca kierowanie wieloma bohaterami i poznawanie fabuły z ich punktu widzenia brzmi już znacznie bardziej interesująco. Na dodatek twórcy Until Dawn obiecują, iż rozgrywka nie będzie tak liniowa, jak ma to miejsce w większości survival horrorów, ponieważ decyzje podejmowane od początku gry będą znaczące z perspektywy jej końca. Dość ostrożnie podchodzę do takich rewelacji, gdyż w ostatnim czasie co druga produkcja szczyci się tym, że posiada wiele scenariuszy, wabiąc graczy złudnym poczuciem kontroli nad rozwojem fabuły. Jednak tym, co ostatecznie przekonuje mnie do wypróbowania tej gry jest zapowiadana szansa na bardzo nietypowy finał. Możliwe będzie bowiem zarówno zakończenie, w którym wszyscy bohaterowie zostaną ocaleni i spokojnie wrócą do domów lub wręcz przeciwnie – nikt nie przeżyje górskiej masakry, a zło zatryumfuje na dobre.

Gra raczej nie przypadnie do gustu osobom o słabych nerwach.Skoro tytuł ten wzoruje się na filmowych slasherach, to gracze powinni przygotować się na wiele krwawych i dynamicznych scen zastępujących jakiekolwiek psychologiczne rozważania. W Until Dawn nie będzie zmuszającej do refleksji fabuły czy dylematów moralnych mających szansę utkwić w pamięci na dłużej. W zamian za to odbiorcy otrzymają produkcję wykorzystującą dobrze znane horrowe zabiegi takie jak ciemne pomieszczenia, złowrogi las, awarię elektryczności oraz wyjątkowo paskudną pogodę, która odetnie od świata drewnianą chatkę i wszystkich walczących w niej o przetrwanie ludzi. Oprócz tego pojawią się także obowiązkowe straszaki w postaci niezidentyfikowanych dźwięków, martwych zwierząt oraz ujęć sugerujących, że ktoś podgląda rozbawioną grupę. Moją uwagę zwróciła też dobrze dopasowana muzyka, podkreślająca dynamikę wydarzeń i zagrożenie czające się tuż za rogiem. Bohaterowie będą próbować obronić się przed morderczą siłą, dlatego w grze spotkamy standardowe rodzaje broni, m.in. noże i strzelby. Jednak najważniejszym przedmiotem w rozgrywce będzie latarka, której funkcja nie ograniczy się jedynie do zapewniania światła. Oczywiście najlepiej grać przy użyciu kontrolera Move, więc już teraz warto przyzwyczajać się do myśli, iż będziemy go wykorzystywać przy podejmowaniu wszystkich działań. W Until Dawn nie zabraknie także zagadek, ale już teraz wiadomo, że zaplanowano bardzo proste łamigłówki, żeby absolutnie każdy gracz mógł sobie z nimi poradzić. Nie łudzę się, iż opisywany tytuł okaże się przełomową produkcją, ale kilka nowinek sprawia, że może być całkiem przyjemnym sposobem na spędzenie „horrowego” wieczoru.

Komentarze (6)

 • Avatar użytkownika Nakata
  #1 | Nakata mówi:03 grudzień 2013

  Na razie brak polskiej premiery, ale może coś się zmieni w tym temacie.

 • Avatar użytkownika zIzI
  #2 | zIzI mówi:01 grudzień 2013

  zobaczymy, a wiadomo coś o polskiej premierze gry >?

 • Avatar użytkownika Nakata
  #3 | Nakata mówi:01 grudzień 2013

  Fajna fabuła, zagadki i mroczny klimat - sukces murowany Wink

 • Avatar użytkownika zIzI
  #4 | zIzI mówi:30 listopad 2013

  jak każda gierka od Sony wygląda zacnie Grin

 • Avatar użytkownika Amstrong
  #5 | Amstrong mówi:29 listopad 2013

  zacnie wygląda i kolejny ciekawie zapowiadający się tytuł od Sony Smile

 • Avatar użytkownika Karfein
  #6 | Karfein mówi:29 listopad 2013

  Im więcej gier na Move'a, i to takich rozwiniętych, tym lepiej. Czekam z niecierpliwością.