Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Zapowiedzi» PC» Kona

Informacje

 • Autor: DrakeBurn
 • Dodano: 02 maj 2016 21:57
 • Czytano: 1,721 razyNajnowsze zapowiedzi

Najczęściej czytane zapowiedzi

Zapowiedź gry Kona (PC)

Okładka gry Kona
 • Producent: Parabole
 • Wydawca: Parabole
 • Dystrybutor PL: brak danych
 • Gatunek: detektywistyczne, FPP, hidden object, horror, humorystyczne, indie, metroidvania, sandbox, science-fiction, survival, survival horror, thriller
 • Premiera: 17 marzec 2017 r.
 • Premiera PL: 17 marzec 2017 r.
 • Tryb gry: single player
 • Język: angielski
 • Nośnik: Digital
 • Cena: 39.90 zł
 • Prognoza

  8.0

 • Twoja ocena

  8 / 10

  Średnia: 8 / Głosów: 1

 • Cechy gry PEGI 16

  PEGI 16
  Gra dla nastolatków

  Strach

  Strach
  Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

  Online

  Online
  W grę można grać online.

Wymagania: Procesor Intel Core i5 2.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 460 GT lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/8/8.1/10

Kona to gra niezależna, wyprodukowana i wydana przez studio Parabole. Obecnie znajduje się w fazie wczesnego dostępu na platformie Steam. Mimo że nie jest ukończona, już teraz wysuwa się przed wszelką konkurencję.

Historia rozgrywa się w roku 1970 w północnej Kanadzie. Dostajemy wezwanie od lokalnego inwestora w sprawie dziwnych aktów wandalizmu na terenie jego posiadłości. Naszym protagonistą jest detektyw Carl Faubert. W swojej pracy widział wiele dziwnych rzeczy, lecz wydarzenia znad jeziora Atamipek przerosły jego wszelkie oczekiwania.

Zieleń lasu to pułapkaOd strony rozgrywki Kona to typowy walking simulator. Jednak twórcy poszli o krok dalej – dodając do gry elementy survivalu. Nasz bohater nieraz będzie musiał zmierzyć się z głodem, chłodem, stresem, dziką naturą oraz zbyt ciężkim ekwipunkiem. Wszystkie te elementy już na tak wczesnym etapie zostały wykonane pieczołowicie i jedynie system walki wymaga usprawnień. Grę zapisywać możemy wyłącznie przy źródle ciepła, ale tego typu źródło (np. ognisko) musimy najpierw sami wytworzyć używając do tego pozbieranych przez nas przedmiotów. Nie zawsze jednak w oczywistych miejscach odnajdziemy to, czego szukamy. Czasem szafka okaże się być pusta, innym razem wypełniona bezwartościowymi przedmiotami.

A to dopiero czubek góry lodowej. Nasz bohater napotykając wszelkie poszlaki umieszcza je w swoim notatniku. Możemy również robić zdjęcia, które wzbogacą naszą dokumentację dotyczącą wszelkich zdarzeń paranormalnych. Tytuł oferuje otwarty świat, gdzie gracz sam decyduje o kolejności eksploracji, a wraz z czasem łączy wszystkie kropki, by odkryć prawdę. W produkcji występują również misje poboczne pod postacią poszukiwania tajemniczego skarbu ukrytego przez okoliczne dzieci oraz artefaktów miejscowego plemienia. Wszystko to zaledwie przedsmak wątku głównego, a także czegoś, co stoi za wydarzeniami, które zmusiły mieszkańców do opuszczenia wioski. Jednak przy całej mrocznej atmosferze twórcy zdołali zmieścić również elementy humorystyczne, takie jak gra planszowa "Konapoly" czy dziwnie znajomo brzmiąca marka dystrybutorów paliwa "Megamar". Wiele tego typu smaczków na bieżąco komentuje wszechobecny, towarzyszący nam narrator.

Polując na headcraby...Kona stanowi również arcydzieło audiowizualne. Nieraz to właśnie muzyka mroziła krew w moich żyłach. Wszechobecne szelesty, skrzypienie i inne dziwne odgłosy to w tej produkcji codzienność. Całości dopełnia atmosferyczna symfonia przeszywająca nas z każdym krokiem. Świat gry przepełniony jest śniegiem, lodem oraz jasną mgłą, a efekt odmrożenia został starannie odwzorowany. Szczególnie dobrze wypadają również menu oraz interfejs utrzymane w świetnym połączeniu barw - szarej żółci oraz ciemnej czerwieni.

Grając cały czas miałem w myślach Kholat, który również utrzymany był w mroźnej tematyce. Początkowo myślałem, że gra będzie swego rodzaju próbą powtórzenia sukcesu owej produkcji, jednak Kona to coś więcej. Historia prezentuje się równie ciekawie, ale to wszelkie mechaniki czynią ją od polskiego konkurenta lepszą. Grałem 5 godzin, fragment mapy dostępny na chwilę obecną stanowi około 1/5 mapy. Widać, że twórcy biorą swój produkt na poważnie i ciągle wydają usprawniające tytuł aktualizacje. Jeśli zatem lubicie tajemnicze historie i survival, Kona to gra wprost dla Was.

To jednak nie będzie kolejna prosta sprawa...Twórcom życzę tego, by utrzymali wysoki poziom aż do jej ukończenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?