Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PlayStation Portable» Dragon Ball Z Shin Budokai 2

Informacje

 • Autor: Louis
 • Dodano: 16 marzec 2012 06:46
 • Czytano: 4,374 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry Dragon Ball Z Shin Budokai 2 (PlayStation Portable)

Okładka gry Dragon Ball Z Shin Budokai 2
 • Producent: Dimps Corporation
 • Wydawca: Atari / Infogrames
 • Dystrybutor PL: brak danych
 • Gatunek: bijatyki
 • Premiera: 20 marzec 2007 r.
 • Premiera PL: brak danych
 • Tryb gry: single / multiplayer
 • Język: angielski
 • Nośnik: UMD
 • Cena: brak danych
 • Nasza ocena

  7.5

 • Twoja ocena

  7 / 10

  Średnia: 7 / Głosów: 4

 • Cechy gry PEGI 12

  PEGI 12
  Gra dla starszych dzieci

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Wulgarny język

  Wulgarny język
  W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania: konsola Sony PlayStation Portable

Dragon Ball to z pewnością kreskówka mojego dzieciństwa, o czym świadczy choćby to, że nadal chętnie do niej wracam, a nawet raz poruszyłem jej temat w eseju zaliczeniowym na studiach. Dlatego też bardzo ucieszyłem się, gdy wreszcie miałem możliwość przetestowania gry umiejscowionej w tym uniwersum na swoim PSP. Dragon Ball Z Shin Budokai 2, bo o niej mowa, jest bijatyką, w której możemy kierować postaciami występującymi w serialu animowanym. Autorzy postanowili jednak w tej pozycji zaprezentować odbiorcom nową historię ukazującą losy Trunksa z przyszłości. Zadaniem gracza jest odmienić bieg czasu, aby uratować ludzkość przed zagładą - w tym celu, jak na Dragon Ball przystało, trzeba będzie stoczyć niezliczone pojedynki i wykorzystywać nadprzyrodzone moce naszych bohaterów.

Dragon Ball Z Shin Budokai 2Po pokonaniu Komórczaka Trunks powraca do swojej rzeczywistości, tam dowiaduje się o kolejnym zagrożeniu w postaci demona, jakiego na Ziemię ma sprowadzić czarnoksiężnik Babidi. Chłopak zdając sobie sprawę, że samotnie nie będzie w stanie pokonać monstrum, postanawia wrócić do przeszłości, aby z pomocą Goku i spółki zwyciężyć nad złem. Niezbyt, moim zdaniem, oryginalna fabuła staje się więc pretekstem do mordobicia, co muszę z niemałą satysfakcją zaznaczyć, całkiem udanego. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i daje masę frajdy, dlatego też nawet osoby niekojarzące serialu powinny być zadowolone z zabawy. Do dyspozycji w Dragon Ball Z Shin Budokai 2jest zestaw dwudziestu czterech postaci, z których część może się jeszcze dodatkowo przeobrażać, zwiększając tym samym rooster do ponad 50 wojowników o różnych umiejętnościach i wytrzymałości. Wśród bohaterów znajdują się także ci niewystępujący w serialu, czyli Broly, Cooler i Janemba, a którzy zostali włączeni do fabuły gry.

Dragon Ball Z Shin Budokai 2Shin Budokai 2 umożliwił mi rozgrywkę w kilku trybach, najdłuższy i najważniejszy z nich to Another Road, pełniący rolę tradycyjnego Story Mode. Oprócz niego znalazłem też Arcade, Z Trail - a w nim bezlitośnie sprawdzające umiejętności gracza Survival, Time Attack oraz Challenge, w którym podczas walki musimy wykonać dodatkowe zadania. Oczywiście mamy też szansę poćwiczyć w trybie treningowym, a także zmierzenia się z innymi graczami korzystając z Network Battle. Same starcia są dość efektowne dzięki dynamicznej kamerze oraz ładnej oprawie graficznej wyraźnie nawiązującej do komiksowo-animowanego pierwowzoru. Postaci posiadają wyraźne czarne kontury, a całe środowisko gry cieszy oczy soczystymi barwami i choć areny zdążyły się już trochę zestarzeć, to modele wojowników nadal wyglądają atrakcyjnie. Niestety nie można tego samego powiedzieć o awatarach poruszających się po mapie w trybie fabularnym. Bohaterowie są kanciaści i jakby niedopracowani, bo nie wierzę w to by PSP nie było w stanie wygenerować lepszej grafiki. Na szczęście jest to jedyny zgrzyt oprawy audiowizualnej, jaki wychwyciłem, bo trzeba przyznać, że Dragon Ball Z Shin Budokai 2 prezentuje się zacnie, zwłaszcza jeśli chodzi o pojedynki na Kamehameha-my i inne Final Flashe.

Dragon Ball Z Shin Budokai 2Bo czym byłby świat Dragon Ball bez potężnych transformacji i ataków energetycznych? W Another Road przy pomocy specjalnych kart możemy wzmacniać umiejętności swoich podopiecznych, przez co techniki walki typowe dla tego uniwersum stają się jeszcze silniejsze, a tym samym zadają więcej obrażeń. To istotne, aby zadbać nie tylko o swój zestaw bonusów, zwłaszcza gdy na mapie towarzyszy nam dwóch kompanów, a bez ich pomocy wygranie scenariusza staje się wyjątkowo trudne. Dzięki temu twórcy dołączyli do rozgrywki element taktyczny i ekonomiczny, gdyż zdobyte podczas walk punkty możemy wymieniać na coraz silniejsze karty i dołączać je do ekwipunku wszystkich wojowników. Odpowiednie kombinacje klawiszy pozwolą wystrzelić promienie, kule lub dyski energetyczne wprost na przeciwnika. Trzeba być wtedy czujnym, bo wróg lubi sobie odskoczyć lub odbić nasz strzał i natychmiast przejść do kontrataku, gdy właśnie zmarnowaliśmy dużą część mocy. Żeby wygrać, nie wystarczy więc bezmyślnie tapować w klawisze, ale należy też dbać o poziom naładowania sterowanej przez nas postaci oraz umiejętnie korzystać z transformacji.

Dragon Ball Z Shin Budokai 2Na koniec zostawiłem kwestię dźwięku i minigry, bo o nich też warto wspomnieć. W opcjach znajduje się jeszcze mały bonus dla graczy w postaci Smoczego Radaru liczącego ilość uderzeń w ciągu dziesięciu sekund. Sprawdzało się to świetnie w momencie, gdy chciałem wyładować swoją frustrację po kilku przegranych walkach. Oprócz tego można też posłuchać sobie muzyki użytej w grze dzięki Dragon Music, choć i same dźwięki diegetyczne również są przyjemne dla ucha, zwłaszcza jeśli włączy się japońską wersję językową. Pozostaje jedynie żałować, że kwestie postaci w trybie fabularnym i tuż przed starciem wyświetlane są w komiksowych dymkach, a nie odczytywane przez aktorów. No ale przecież nie można mieć wszystkiego, a Dragon Ball Z Shin Budokai 2 mimo kilku małych minusów jest naprawdę fajną grą.

Plusy

 • modele postaci
 • japoński dubbing
 • elementy taktyczne
 • grywalność
 • muzyka

Minusy

 • monotonny Another Road
 • słabe AI towarzyszy
 • kiepska fabuła
Avatar użytkownika Louis
Louis mówi:

DBZ Shin Budokai 2 z pewnością nie jest najlepszą bijatyką utrzymaną w uniwersum Dragon Ball. Na pewno nie jest też najlepszą taką bijatyką na PSP. Na szczęście nie oznacza to, że pozycja ta zasługuje na zapomnienie. Mimo braków, takich jak w tryb fabularny, warto dać jej szansę, bo w końcu nie chodzi tu o porywającą narrację tylko KA-ME-HA-ME-HA!!!

Komentarze (1)

 • Brak avatara
  #1 | DawidFB mówi:01 czerwiec 2013

  Dobra gierka,ale szybko się nudzi. Daje radę. 7/10