Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PlayStation 4» Theseus

Informacje

 • Autor: Karfein
 • Dodano: 12 sierpień 2017 16:36
 • Czytano: 923 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry Theseus (PlayStation 4)

Okładka gry Theseus
 • Producent: Forge Reply
 • Wydawca: Forge Reply
 • Dystrybutor PL: brak danych
 • Gatunek: akcji, horror, przygodowe, rzeczywistość wirtualna, TPP
 • Premiera: 26 lipiec 2017 r.
 • Premiera PL: 26 lipiec 2017 r.
 • Tryb gry: single player
 • Język: angielski
 • Nośnik: Digital
 • Cena: 84.00 zł
 • Nasza ocena

  6.0

 • Twoja ocena

  7 / 10

  Średnia: 7 / Głosów: 1

 • Cechy gry PEGI 12

  PEGI 12
  Gra dla starszych dzieci

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Strach

  Strach
  Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania: konsola Sony PlayStation 4, PlayStation Network, PlayStation Camera i gogle PlayStation VR

Grecka mitologia to wdzięczny temat do podejmowania przez medium gier wideo. Bodaj po raz pierwszy jednak przyjdzie nam zmierzyć się z mitycznymi stworami w wirtualnej rzeczywistości. Czy jesteście odważni niczym Tezeusz i zmierzycie się z Minotaurem? Recenzja Theseus na PlayStation VR.

W limbo będą dziać się dziwne rzeczy.Nić Ariadny
Tezeusz to człowiek, który na ochotnika zgłosił się do labiryntu z zamiarem zgładzenia Minotaura. Ariadna zaś zakochana w nim podarowała mu nić, by ten mógł potem podążyć jej śladem i odnaleźć drogę powrotną. W grze Theseus ekipa z Forge Reply dostosowała mit do swoich potrzeb. Tym sposobem tytułowy bohater rusza do labiryntu uwolnić Ariadnę więzioną w labiryncie przez Asteriona – tak Minotaur ma na imię. W kilku miejscach zawitamy też do fantastycznego limbo rządzącego się nieco innymi prawami. Nie mogę zdradzić zbyt wiele, ale powiem, że podejście do mitu jest dość nowatorskie i zrealizowane całkiem dobrze. Z tym, że przygoda trwa dość krótko. Nawet wlokąc się spędzimy tu w porywach około 3 godziny, a śpiesząc grubo poniżej 2. Pośpiech tutaj jest o tyle złym doradcą, że zlokalizowanie wszystkich ciał pozwoli nam odkryć prawdę w postaci drugiego ukrytego zakończenia.

Theseus przede wszystkim trzyma bardzo specyficzną atmosferą. Labirynt jest dość pusty, ale przedstawiony w inny sposób niż sobie na co dzień to wyobraża większość. Z jednej strony pozwoliło to na wykreowanie unikatowego klimatu, lecz z drugiej sposób rozgrywki sprawia, że równie dobrze można to nazwać magicznymi lochami zamiast labiryntem. Ścieżka jest dość prosta, ale jeśli wziąć pod uwagę odwrócony motyw Ariadny - prowadzącej za rękę, lecz do centrum zamiast do wyjścia, da się to jakoś tam wytłumaczyć...

Ten fragment z oczami potworów robi wrażenie. Ale dopiero w VR.Płytkie limbo
Całą powierzchnię limbo pokrywa płytka warstwa wody (a przynajmniej coś, co ją przypomina). Tak się składa, że Theseus jest również pokryty płytką rozgrywką. O ile obrana stylistyka zrealizowana jest konsekwentnie i bardzo dobrze, tak już gameplay pozostawia wiele do życzenia. Około pół długości gry będziemy po prostu chodzić od wejścia do następnego wejścia, skakać, podciągać się i czołgać. W tym czasie też Ariadna będzie tłumaczyć okoliczności i w zasadzie w pełni się będziemy mogli skupić na tym, co mówi, bo powyższe ciężko zepsuć, nawet jeśli celujemy w ukryte zakończenie. Na szczęście Theseus to nie tylko przemieszczanie się od punktu A do punktu B. W pewnym momencie dopadniemy pochodnię, a także miecz. Tą pierwszą będziemy mogli odganiać innych mieszkańców labiryntu – pająki; a tą drugą skutecznie z nimi walczyć. Do dyspozycji protagonista ma również unik przydatny, kiedy potwór chce nas powalić. Przyda się on jednak głównie do szybkiego wykańczania przerośniętych stworzeń – normalnie przed pochodnią uskoczą, ale odpowiednio szybki unik połączony z atakiem pochodnią sprawi, że stwór zajmie się ogniem, a my możemy go zabić pojedynczym atakiem.

Zmagania z Minotaurem to osobna para kaloszy. Strażnik labiryntu jest ogromnych rozmiarów i zobaczenie go w wirtualnej rzeczywistości potęguje jego majestatyczną wielkość. W Theseus przyjdzie nam się przed nim chować, starać się dobiec do schronienia zanim ten nas dopadnie, a także skradać po cichu, by otworzyć przejście zanim wróg nas wypatrzy. A kiedy wypatrzy za szybko, należy wiać, bo margines błędu jest dość mały. Te ostatnie to w zasadzie jedyny trudniejszy fragment tej produkcji, jako że reszta jest prosta. Osobiście chętnie bym zobaczył przynajmniej jeszcze jednego pomniejszego przeciwnika, a z Minotaurem zmagał się także jeszcze parę razy, bo to najciekawsza część tej gry. Przydałaby się też niejedna zagadka logiczna – spalenie czarnych sieci albo ominięcie strumieni wody, by nie zgasła pochodnia to trochę zbyt mało, żeby zasłużyło na miano wyzwania dla szarych komórek. No i nie powiem – pokonanie Minotaura wyobrażałem sobie w nieco bardziej widowiskowym stylu.

Znajdziecie z Ariadną... nić porozumienia?Ma cudowne momenty
Oprawa to mocniejsza strona tego tytułu, aczkolwiek i tutaj są wpadki. Zacznijmy jednak od lepszego – jak na tytuł przeznaczony na PS VR nie mam większych uwag, aczkolwiek miło byłoby zobaczyć lepsze wygładzanie zwłaszcza przy statycznych ujęciach. Tekstury są w niezłej rozdzielczości, postaci bardzo dokładne, chociaż detale ukazują się dopiero z bliska. Na pochwałę zasługuje zdecydowanie projekt labiryntu – tak pierwszy plan, jak i tło. Mimo powtarzalnych kolorystycznie lokacji, mój wzrok się nie nudził. Świetnie też sprawdza się kamera TPP najczęściej osadzona w konkretnych punktach danego korytarza bądź pomieszczenia, przy czym to my obracając głową śledzimy postać. W kilku dobrze obranych sytuacjach ujęcie śledziło krok w krok naszego protagonistę, co fajnie się sprawdzało przy nagłych wydarzeniach, a także budowało napięcie, kiedy z ciemności łypały świecące oczka potworów. Praca kamery skojarzyła mi się z moim ulubionym horrorem – Silent Hill. Niezłym efektem jest też pokrywanie się ścian mrokiem, kiedy Minotaur był w pobliżu – pozwalało to też lepiej planować nasze akcje. Gorzej przedstawiał się choćby ogień zawsze palący się w jedną stronę, więc kiedy Tezeusz podchodził pod kamerę umiejscowioną akurat wysoko, można było zauważyć, że ogień kieruje się w dół...

Udźwiękowienie jest dość skromne, ale podkreśla wybornie poczucie osaczenia i zagubienia w tym kamiennym więzieniu. Muzyka służy bardziej za ambient, ale spisuje się to na medal w tym przypadku. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to, że wszystkie kwestie wypowiadane przez Ariadnę są po grecku, co stanowiło idealny dodatek w Theseus – tym bardziej że dubbing jest zagrany dobrze i z należytą dawką emocji. Protagonista jest niemy, ale wolałem słuchać ryku Asteriona, a ten potrafi sprawić, że pojawią się ciarki.

Minotaur robi wrażenie w VR. Ale screenshot tego nie oddaje.Mało gry, dużo klimatu
Theseus sprawia się całkiem fajnie, ale niemal w ramach doświadczenia zamiast gry. Zamysł jest ciekawy, podejście do fabuły inne niż by można przewidywać, narracja w porządku, ale rozgrywka jest zbyt prosta, a wręcz prostacka, a także mało zróżnicowana. Dla wielu fakt ten w połączeniu z tym, że całość w 100% ukończycie w mniej niż 4-5 godzin (czyli oba zakończenia) będzie stanowił przeszkodę nie do przejścia, żeby przeznaczyć na ten tytuł więcej niż połowę jego ceny - aktualnie na poziomie 84 złotych. Ludzie z Forge Reply stworzyli interesującą podstawę, ale nad rzeźbą trzeba jeszcze popracować, by przyciągnęła masę graczy.


Grę do recenzji udostępnił partner Evolve PR:
 • Grafika: 6 / 10
 • Dźwięk: 9 / 10
 • Grywalność: 3 / 10
 • Żywotność: 4 / 10
 • Nowatorstwo: 7 / 10
 • Fabuła: 7 / 10
 • Czas gry: 3h

Najważniejsze cechy: niezła oprawa, ciekawa interpretacja mitu; płytki gameplay, krótka

Plusy

 • niezła oprawa audiowizualna
 • ciekawa interpretacja mitu
 • kamera TPP w VR

Minusy

 • płytka rozgrywka
 • krótka
 • cena
Avatar użytkownika Karfein
Karfein mówi:

Theseus potrzebuje trochę więcej rozgrywkowego mięcha, bo na razie to głównie skóra i kości. Dobry szkielet to często za mało.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?