Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PlayStation 4» Knack 2

Informacje

 • Autor: Dosiak
 • Dodano: 28 październik 2017 15:00
 • Czytano: 1,302 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry Knack 2 (PlayStation 4)

Okładka gry Knack 2
 • Producent: Sony Interactive Entertainment
 • Wydawca: Sony Interactive Entertainment
 • Dystrybutor PL: Sony Computer Entertainment Polska
 • Gatunek: akcji, co-op, fantasy, logiczne, multiplayer, platformówki, science-fiction, TPP, zręcznościowe
 • Premiera: 5 wrzesień 2017 r.
 • Premiera PL: 5 wrzesień 2017 r.
 • Tryb gry: single / multiplayer
 • Język: pełna polska wersja
 • Nośnik: Digital
 • Cena: brak danych
 • Nasza ocena

  6.0

 • Twoja ocena

  0 / 10

  Średnia: 0 / Głosów: 0

 • Cechy gry PEGI 7

  PEGI 7
  Gra dla młodszych dzieci

  Online

  Online
  W grę można grać online.

Wymagania: konsola Sony PlayStation 4, PlayStation Network

Pierwszy Knack zadebiutował w 2013 roku i raczej nie został ciepło przyjęty przez większość świeżo upieczonych użytkowników PlayStation 4, którzy zarzucali twórcom gry zbyt monotonny tryb rozgrywki kooperacyjnej, niedopracowaną walkę z przeciwnikami oraz sztampową fabułę. Tytuł mający powtórzyć sukces świetnego Ratchet & Clank okazał się rozczarowujący na tyle, że nie spodziewano się jego kontynuacji. Twórcy postanowili jednak po raz kolejny uraczyć graczy opowieścią o sympatycznym robocie, który razem z ludźmi walczy przeciwko goblinom dysponującym wysokorozwiniętą techniką. Jeżeli nie znacie pierwszej odsłony gry, niczym się nie martwcie, ponieważ historia opowiedziana w drugiej części to nowa przygoda, a wszelkie związki z pierwowzorem zostają wytłumaczone na samym początku rozgrywki.

Kolejna odsłona gry, kolejni wrogowie do pokonania.Głównym bohaterem jest oczywiście tytułowy robot towarzyszący nastolatkowi o imieniu Lucas. Przyjaciele już raz uratowali świat od zagłady, ale niepokojące wieści docierające z miasteczka Newhaven wskazują, że zgrany duet po raz kolejny będzie musiał stawić czoła niebezpieczeństwu. Motyw ratowania ludzkiej cywilizacji nie należy do zbyt oryginalnych, ale sięgając po tę produkcję trzeba mieć świadomość, że fabuła jest raczej pretekstowa. Uważam, że z powodzeniem można przyrównać ją do historii ukazywanych w wielu animacjach dla dzieci czy filmach familijnych, w których bohaterowie muszą popisać się odwagą oraz wiarą we własne możliwości, by zło zostało pokonane, a dobro mogło zatryumfować. Knack 2 nie może poszczycić się niesamowicie zajmującą opowieścią, ale jest ona na tyle znośna, że śledzenie wydarzeń odbywa się bez większych zgrzytów, zwłaszcza że bardziej rozbudowane dialogi pojawiają się głównie w momentach przejścia do kolejnego rozdziału.

Bohaterowi żaden przeciwnik niestraszny.Na pochwałę zasługuje świetna animacja głównego stwora. W dowolnym momencie gry Knack może zmieniać swoją wielkość, dostosowując ją do aktualnej sytuacji. Dzięki wchłanianiu poszczególnych elementów otoczenia, dzielny robot ma szansę osiągnąć nawet kilka metrów wzrostu oraz zyskać ponadprzeciętną siłę. Natomiast we fragmentach wymagających zwinności lub poruszania się po niewielkich, ciasnych powierzchniach, bohater potrafi zmniejszyć się do odpowiedniego rozmiaru. W trakcie rozgrywki zmiany dokonują się szybko, ale twórcy zadbali o to, by w sekwencjach zręcznościowych odbiorca miał okazję dokładnie przyjrzeć się protagoniście i wszystkim etapom jego transformacji. Zarówno sam pomysł na urozmaicenie zdolności robota poprzez absorpcję różnych materiałów, jak i projekt postaci uznaję za udany. Początkowo obawiałam się, że do gry wkradnie się monotonia, ponieważ zadaniem użytkownika jest pokonywanie kolejnych poziomów składających się z platformowo-zręcznościowych elementów oraz walki z wrogami, ale w praktyce okazało się na nudę narzekać nie można.

Knack bez problemu dotrze również do trudno dostępnych miejsc.Poszczególne etapy zostały bowiem wzbogacone o przeciwników posiadających nowe umiejętności oraz ulepszenia, przez co wyraźnie da się odczuć rosnący poziom trudności. Nie bez znaczenia jest także zmieniający się krajobraz, ponieważ walka w górzystym, zaśnieżonym terenie nieco różni się od potyczek prowadzonych w dżungli czy wewnątrz starożytnych budowli. Jednostajność zabawy przełamują też zagadki i łamigłówki. Wprawdzie w większości nie należą do skomplikowanych i jestem przekonana, że dorosłym graczom nie sprawią żadnych problemów, ale nieco młodsi odbiorcy być może będą musieli się trochę natrudzić, by wpaść na właściwe rozwiązanie. Warto wspomnieć, że twórcy zadbali o to, by żadna zagadka nie wstrzymywała gry na dłużej, dlatego jeśli po kilku minutach bezowocnego kręcenia się po okolicy, nie ruszymy dalej, na ekranie wyświetli się informacja, że można włączyć podpowiedź. Również dość często pojawiające się sekwencje Quick Time Event zostały zaprojektowane tak, by młodsi użytkownicy zdążyli nacisnąć właściwy przycisk na padzie w odpowiednim czasie. Mam wrażenie, że z części QTE z powodzeniem można byłoby zrezygnować, ale ich obecność jest do zaakceptowania.

Robot może zbierać specjalne kryształy, które później pomagają w walce z przeciwnikami.Jeśli wśród odbiorców Knacka 2 znajdą się osoby, które uwielbiają szukać bonusowych przedmiotów i zbierać wszystko, co tylko można kolekcjonować, zapewne poczują rozczarowanie na wieść, że gra raczej nie obfituje w sekretne przejścia lub trudno dostępne schowki. Owszem, czasami warto przyjrzeć się wystającej skale czy dziwnie błyszczącemu głazowi, aby zdobyć dodatkowe punkty rozwoju postaci, ale uzyskane bonusy nie należą do zbyt cennych. Niektóre elementy otoczenia można też niszczyć, co budzi luźne skojarzenia z grami z serii LEGO, jednak na dłuższą metę „psucie” terenu nie daje zbyt dużej frajdy. Knack 2 jest produkcją skierowaną głównie do dzieci, które samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy rodziców mogą uczestniczyć w przygodach klockowego robota. Z tego względu warto przymknąć oko na naiwną oraz przewidywalną opowieść i zafundować pociechom lub młodszemu rodzeństwu kilka godzin dobrej zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że o rozgrywce w Knacku 2 zapomina się tuż po jej ukończeniu, więc nie jest to tytuł, do którego warto wracać.Grę do recenzji udostępnił partner Publicis Consultants:
 • Grafika: 8 / 10
 • Dźwięk: 8 / 10
 • Grywalność: 5 / 10
 • Żywotność: 5 / 10
 • Nowatorstwo: 5 / 10
 • Fabuła: 5 / 10
 • Czas gry: 10h

Najważniejsze cechy: dopracowana grafika, różnorodność poziomów, mało oryginalna fabuła, nieskomplikowane zagadki

Plusy

 • dodatkowe umiejętności bohatera
 • urozmaicenia w trybie walki
 • dobra animacja postaci

Minusy

 • przewidywalna fabuła
 • rozrywka na jeden raz
Avatar użytkownika Dosiak
Dosiak mówi:

Knack 2 jest ciekawą propozycją dla młodszych graczy, których powinna ucieszyć prostota rozgrywki. Widać, że twórcy popracowali nad wieloma elementami, jednak wciąż nie jest to produkcja, którą można polecać w ciemno.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?