Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PlayStation 3» Resistance 2

Informacje

 • Autor: Feargus
 • Dodano: 30 grudzień 2008 15:35
 • Czytano: 9,106 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry Resistance 2 (PlayStation 3)

Okładka gry Resistance 2
 • Producent: Insomniac Games
 • Wydawca: Sony Computer Entertainment
 • Dystrybutor PL: Sony Computer Entertainment Polska
 • Gatunek: FPP, FPS, science-fiction, strzelanki
 • Premiera: 4 październik 2008 r.
 • Premiera PL: 26 październik 2008 r.
 • Tryb gry: single / multiplayer
 • Język: angielski
 • Nośnik: BD
 • Cena: 239.90 zł
 • Nasza ocena

  9.5

 • Twoja ocena

  8 / 10

  Średnia: 8 / Głosów: 3

 • Cechy gry PEGI 18

  PEGI 18
  Gra tylko dla dorosłych

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Wulgarny język

  Wulgarny język
  W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania: konsola Sony PlayStation 3

Rok 1949 - wirus "Chimera" opanowuje całą Rosję i Europę środkowo-wschodnią. Choroba rozprzestrzenia się szybko i jeszcze w tym samym roku atakuje pozostałe państwa starego kontynentu i wkracza do Wielkiej Brytanii. Armia Stanów Zjednoczonych wysyła w tamte rejony 12 tys. żołnierzy. Wojnę przeżył tylko jeden.

Pamiętacie jeszcze grę Resistance: Fall of Man, która była tytułem startowym dla PlayStation 3? Tak? To lepiej szybko o niej zapomnijcie, bo oto właśnie Insomniac Games wydaje jej sequel, czyli Resistance 2. A ten, tak naprawdę ze swoim poprzednikiem ma niewiele wspólnego. Owszem, fabuła gry jest ściśle związana z wydarzeniami przedstawionymi w Fall of Man, a i nie wolno zapominać, że obie gry są FPSami, więc siłą rzeczy mechanika też musi być bardzo podobna. Na tym podobieństwa się jednak kończą, bo „dwójka” jest większa, lepsza i dużo piękniejsza. Choćby dlatego warto zobaczyć epicką opowieść o walce i cierpieniu, w której główną rolę ponownie odegra Nathan Hale.

Sam początek gry, czyli pojedynek z Goliathem.


Po powrocie z frontu, Hale poddawany zostaje wielu eksperymentom w laboratorium organizacji SRPA pod powierzchnią San Francisco. Oczywiście, pozytywne wyniki testów zezwalają mu na kontynuowanie walki z wrogami ludzkości, czyli Chimerami. Nathan przydzielony zostaje do oddziału Echo, w którym przyjdzie mu służyć wraz z trzema innymi żołnierzami – Capellim, Warnerem oraz Hawthornem. Echo Team natychmiast rozpoczyna swoją misję, którą gracz pozna podczas kolejnych 10 godzin zabawy. Najważniejsze jednak, że każda minuta wypełniona jest po brzegi akcją i nie ma czasu na bezsensowne paplaniny.

Resistance 2 od samego początku wrzuca nas w wir walki i nie daje nam ani chwili wytchnienia do samego końca rozgrywki. Dość powiedzieć, że pierwsza misja rozpoczyna się widowiskowym zestrzeleniem naszego śmigłowca i starciem z Goliathem – czteronożnym mechem kroczącym, który swoją wielkością zasłania całe niebo. A przecież to dopiero prolog, czyli wprowadzenie do właściwej historii. Później jest tylko szybciej, dynamiczniej i bardziej krwawo, zaś opowiadana nam fabuła jest wyśmienita, a momentami nawet szokująca. Tę grę warto zakupić choćby dla samej przedstawionej w niej opowieści, w której wiele niespodziewanych zwrotów akcji. Natomiast jej końcówka powoduje szczękopad, pozostawiając nas w takim stanie przez dobre kilka minut. Nie chcę wam więcej zdradzać, bo spoilowanie byłoby grzechem przy tak rewelacyjnej fabule. To trzeba obejrzeć samemu!

Nowy Resistance pochwalić się może także bardzo zróżnicowanym teatrem działań. Z Chimerami przyjdzie nam walczyć w kalifornijskich lasach, wąskich uliczkach Chicago, w tajnych bazach amerykańskich, a nawet na statkach kosmicznych naszych przeciwników. Co jak co, ale na monotonnie nikt narzekać nie może, tym bardziej, że arsenał broni też wygląda niezwykle ciekawie, a można pokusić się o stwierdzenie, że nawet intrygująco. W Resistance 2 dostaniemy możliwość postrzelać z naprawdę różnych pukawek, spośród których warto wyróżnić choćby karabin Auger, którego naboje przenikają przez ściany, czy Bullseye, za pomocą którego możemy „stagować” naszego przeciwnika, dzięki czemu wszystkie wystrzelone kule przez jakiś czas będą omijać wszelkie przeszkody i zawsze trafiać do celu.

Oprócz tego w grze znajduje się także Magnum z wybuchowymi nabojami, Snajperka spowalniająca czas, Minigun wyposażony w specjalną tarczę oraz kilka bardziej standardowych pukawek, czyli m.in. karabin z granatnikiem i wyrzutnia rakiet. Czym byłyby jednak wszystkie te cacka, gdyby przyszło nam strzelać do jednego rodzaju przeciwników? Na szczęście, twórcy gry pomyśleli i o tym, dając nam naprawdę pokaźną liczbę bestii do rozwalenia. Oprócz podstawowych Chimer, naszpikujemy ołowiem także m.in. wielkich Tytanów, potężnych Ravagerów i szarżujących na nas w ogromnych ilościach Grimmów. A to jedynie przykłady, bo wymienić mógłbym jeszcze kilku wrogów, którzy aż proszą się o kulkę w łeb.

Warto jednak rozliczyć Insomniac Games z kilku obietnic. Pamiętacie jeszcze zapowiedzi pokroju „Takich Bossów jeszcze nigdy nie widzieliście”, czy „To będzie „największa” gra na rynku”? No właśnie, muszę to w końcu z siebie wydusić... Powiem wprost - przez ostatni rok twórcy nie rzucali słów na wiatr i niezwykle ciężko pracowali nad swoim tytułem! Kilkudziesięciometrowy Leviathan, zmodernizowany, mityczny Kraken, czy morderczy Marauder to znaki charakterystyczne Resistance'a 2. Doprawdy, czegoś takiego jeszcze nigdy nie było, i choć niewielu z tych bossów pokonujemy bezpośrednio, a czasem liczy się dobry sposób, czy po prostu sprawne wykorzystanie prototypowej broni, to zbyt łatwo nie jest, a zabawa jest co najmniej przednia. Powtórzę się, ale to po prostu trzeba zobaczyć samemu, gdyż doświadczyliśmy kroku milowego i wielkiej rewolucji, która, mam nadzieję, wniesie powiew świeżości na rynek gier z gatunku FPS.

Leviathan. No cóż, mały to On nie jest...


Jednak to jeszcze nie wszystkie mocne strony R2, bowiem grafika także stoi na nieprawdopodobnie wysokim poziomie. Możecie mi wierzyć, albo i nie, ale powiadam wam - pod względem wyglądu otoczenia, ta gra rozkłada na łopatki nawet nowego Gears of Wara! Zaimplementowane tekstury są bardzo wysokiej jakości, co ostatnio nie zdarzało się często na PS3. Nie sposób dostrzec nawet braków w wygładzaniu krawędzi, co niestety towarzyszy dużej ilości gier konsolowych. Widoki w Resistance podchodzą już pod fotorealizm, i choć modele postaci są już troszeczkę mniej odpicowane, to nadal efekt pozostaje wyjątkowy, a raczej wyjątkowo fenomenalny.

Audio także uświadczymy, a jakże! Szkoda tylko, że nie wyróżnia się na tle pozostałych elementów, i choć absolutnie nie przeszkadza, nie mogę powiedzieć, by było rewelacyjne. Po prostu jest, i niestety uważam, że pod tym względem Insomniac mogło bardziej się postarać, bo nawet taki Ratchet&Clank pochwalić się mógł świetną ścieżką dźwiękową. No cóż, nie ma rzeczy idealnych.

Czym w dzisiejszych czasach byłby świetny FPS bez trybu rozgrywki wieloosobowej? Zapewne nie byłby świetnym FPSem. Dlatego i tym razem nie zabraknie nam multiplayera, który w Resistance 2 jest wyjątkowo rozbudowany. Multi podzielić możemy na tryb Cooperative oraz Competitive, czyli Kooperację oraz zmagania pomiędzy graczami. Pierwszy z nich oferuje całkowicie oddzielną od trybu singleplayer kampanię złożoną z dokładnie 61 dość długich misji. Każdą z nich pokonać możemy w maksymalnie 8 osób, a poziom trudności jest skalowany i dostosowuje się do liczby graczy wstępujących do gry. Każdy z playerów przed rozpoczęciem rozgrywki wybrać musi klasę postaci. Tutaj wybór duży nie jest, bo zagrać możemy jedynie Żołnierzem, Medykiem i Covert Opsem.

Każdy z nich spełnia inne role na polu walki. Żołnierz jest tankiem, który podąża w pierwszym szeregu, aby w sposób bezpośredni zmierzyć się z wrogiem. Medyk utrzymuje pozycję na tyłach lecząc swoich sojuszników i od czasu do czasu wspomagając ich swoim argumentem siły – M5A2. Natomiast Covert Ops to chłoptyś od wspomagania, który wyposażony jest w karabin snajperski, a jego zdolnością jest rozdawanie amunicji. Rzecz jasna, wszystkie te misje ukończyć możemy wraz z kumplem, bratem, ojcem, matką, a nawet z siostrą dzięki opcji Split Screen na jeden konsoli. Pamiętajcie jednak, wymagane są dwa pady, więc nawet nie próbujcie zaczynać z jednym!

Tryb Competitive także daje nam sporo możliwości. Wyróżnić możemy 4 tryby rozgrywki – Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag oraz Skirmish. Czym jest ten ostatni? Myślę, że można porównać go do trybu Conquest rodem z Battlefielda, bo polega dokładnie na tym samym. Na mapie umieszczone są strategiczne punkty, o które toczy się cała batalia. Należy je przejąć, a każdego przeciwnika, który spróbuje zrobić to samo – zabić. Zasady są dość proste i zrozumiałe nawet dla laika. Insomniac i w tym aspekcie nie zawiodło, a wszystkie obietnice dotyczące Multiplayera także się spełniły. Przypomnijmy jednak o co dokładnie chodzi. Otrzymujemy możliwość zagrania wraz z 59 innymi graczami na jednej spośród wielu znanych nam z trybu kampanii/kooperacji map. Oczywiście, jeśli wolimy możemy zagrać także z mniejszą liczbą osób, co troszeczkę zmienia zasady rozgrywki ze zręcznościowej na bardziej taktyczną. Choć w trybie Cooperative wcielić się możemy jedynie w człowieka, podczas „Zmagań” postrzelać możemy również Chimerą. Oprócz wyglądu, rasy niczym się nie różnią... i bardzo dobrze, bo po co wprowadzać niepotrzebny zamęt?

Owa sytuacja społeczno-polityczna nie sprzyja dobremu funkcjonowaniu przedsiębiorstw


Jeżeli to co napisałem przekonało was do zakupu Resistance'a 2, uważnie przeczytajcie to co zaraz napiszę. Otóż, pod żadnym względem nie dawajcie tej gry w łapki swoim dzieciom czy jakimkolwiek osobom poniżej osiemnastego roku życia. Nie, nie jestem zatwardziałym wrogiem gier, bo przecież bym o nich w taki razie nie pisał. R2 jest naprawdę obrzydliwie brutalny, a widok zamordowanego w bestialski sposób towarzysza jest wręcz szokujący. W tej grze krew leje się strumieniami, co w połączeniu ze świetną grafiką daje właśnie takie efekty. Swoją drogą, kałuże krwi pozostawiane przez większych wrogów wydają się być zbyt czerwone i świecące. Ot taki wkurzający i rzucający się w oczy widok, który na szczęście nie występuje zbyt często. Jeśli jednak jesteś dorosły i uwielbiasz krwawe i brutalne gry, będzie to kolejny powód, aby zakupić Resistance'a 2. Wybór należy do ciebie.

Nie będę owijał w bawełnę - Resistance 2 to moim zdaniem ARCYDZIEŁO i jedna z najlepszych gier wydanych przez Insomniac Games. Jeśli posiadasz PlayStation 3, musisz tą grę mieć. Jeśli jednak nie zaopatrzyłeś się w konsolę SONY, a uwielbiasz FPSy, znalazł się kolejny powód, aby ją zakupić. A teraz pozostawiam was samym sobie, abyście zastanowili się nad tym co przed chwilą powiedziałem, a ja tymczasem idę ukończyć R2 po raz piąty.
 • Grafika: 10 / 10
 • Dźwięk: 7 / 10
 • Grywalność: 10 / 10
 • Fabuła: 8 / 10
 • Czas gry: 8h

Najważniejsze cechy: grywalność, multiplayer

Plusy

 • fabuła
 • intensywność rozgrywki
 • multiplayer
 • co-op
 • bossowie

Minusy

 • audio, odstające od genialnego całokształtu
 • wygląd krwi
Avatar użytkownika Feargus
Feargus mówi:

Resistance 2 to moim zdaniem ARCYDZIEŁO i jedna z najlepszych gier wydanych przez Insomniac Games. Jeśli posiadasz PlayStation 3, musisz tą grę mieć. Jeśli jednak nie zaopatrzyłeś się w konsolę SONY, a uwielbiasz FPSy, znalazł się kolejny powód, aby ją zakupić.

Komentarze (1)

 • Brak avatara
  #1 | MaciejJB mówi:06 luty 2014

  Mi szczerze mówiąc, nie podeszła ta gra.