Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PC» SpellForce 2: Czas Mrocznych Wojen

Informacje

 • Autor:
 • Dodano: 12 lipiec 2008 22:13
 • Czytano: 3,733 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry SpellForce 2: Czas Mrocznych Wojen (PC)

Okładka gry SpellForce 2: Czas Mrocznych Wojen
 • Producent: Phenomic
 • Wydawca: JoWooD
 • Dystrybutor PL: CD Projekt
 • Gatunek: fantasy, RPG, RTS, strategiczne
 • Premiera: 7 kwiecień 2006 r.
 • Premiera PL: 18 sierpień 2006 r.
 • Tryb gry: single / multiplayer
 • Język: angielski z polskimi napisami
 • Nośnik: DVD
 • Cena: 99.90 zł
 • Nasza ocena

  7.5

 • Twoja ocena

  7 / 10

  Średnia: 7 / Głosów: 2

 • Cechy gry PEGI 12

  PEGI 12
  Gra dla starszych dzieci

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania: Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256MB (GeForce 6600 lub lepsza), 5 GB HDD, Windows 2000/XP

Na wstępie mam pytanie do szanownych graczy… czy słyszeliście o grze która łączy w sobie dwa popularne gatunki - strategii i RPG? Tak tak, zapewne wymienilibyście jednym tchem WARCRAFT 3… w rzeczywistości symboliczny (…powiem więcej… symboliczny do potęgi) okazał się tryb rozwoju bohatera, który miał być głównym atutem gry. Połączenie obu mechanizmów nie miało miejsca gdyż głównym punktem rozgrywki była strategia czasu rzeczywistego… i na tym opierała się gra.

Kilka lat temu powstała produkcja, która w sposób doskonały łączy strategię (budowę bazy, tworzenie wojska), oraz tryb RPG (udoskonalanie swojego herosa do roli największego twardziela Spellforce 2 - bo tak brzmi tytuł omawianej przeze mnie gry ma za zadanie zaoferować coś więcej niż wyżej wymieniona produkcja Blizzarda.

SpellForce 2: Czas Mrocznych WojenGdy odpalimy grę naszym oczom ukaże się krótka historyjka tego co się w świecie Spellforce wydarzyło… a wydarzyło się nie mało. Mroczna elfka o imieniu Balladyna, jest zmuszona bronić miasta z pod szarży dziwadeł, które doszczętnie niszczą wszystko co stanie im na drodze. Niestety przy tym wszystkim zginął jej ojciec, który był potężnym i cenionym wojownikiem Tyle na początek.

Balladynę (… gdzieś to już słyszałem możemy podziwiać w całej okazałości w głównym menu gry. W tle przebrzmiewa doskonała muzyka, która tworzy klimat nostalgii i tragedii… zresztą każdy to odbierze na swój sposób. Przy wyborze bohatera mamy wpływ jedynie na jego wygląd, imię… i… na dzień dobry tyle aspektów RPG. Jest więcej niż pewne, że fan takich gier jak Baldur’s Gate, będzie niezwykle wkurzony. Powie… gdzie skille?! Gdzie umiejętności?! Co za szajs! (oczywiście to powie tylko prawdziwy fan RPG ) Reszta przymruży na to oko. Lecz zapewniam że im dalej w grze, tym wszelkie aspekty rozwoju bohatera da się odczuć.

SpellForce 2: Czas Mrocznych WojenPo zgromadzeniu odpowiednich punktów doświadczenia awansujemy na kolejny poziom. Oczywiście możemy je zyskać eliminując kolejne potworki lub wypełniając misje poboczne. Pod znakiem „plusa”, który pojawi się w górnym prawym rogu ekranu znajduje się lista umiejętności, które można udoskonalać. Jest możliwość wybrania różnych ścieżek rozwoju naszego herosa - poprzez magię, walkę itp… Dla mnie osobiście jest tego wystarczająco dużo żeby potwierdzić „solidność” trybu RPG w Spellforce 2.

W kolejnych etapach gry formuje się drużyna, która składa się głównie z magów, uzdrowicieli i wojowników. Są także momenty, że kierujemy całą armią żołnierzy stworzonych we wcześniej wybudowanej bazie. I tu się kłania tryb strategiczny. Możliwości jest naprawdę sporo. Są trzy surowce do wydobycia (srebro, kamień, …zielenina (?), i każde z nich w takim samym stopniu są potrzebne do produkowania naszego mięsa armatniego.

SpellForce 2: Czas Mrocznych WojenSam efekt budowania budynków jest zrobiony bardzo efektownie. Nie mam także zastrzeżeń do animacji naszych pracowników - można powiedzieć, że są więcej niż dobre. Samych konstrukcji w grze jest dość dużo. Każda z nacji (krasnoludy, mroczne elfy, ludzie) posiada odmienne projekty budowli. Nie jest to klasyczna strategia dlatego jest to wszystko uproszczone. Jednak nie do tego stopnia, żeby powiedzieć, że jest to coś byle jakiego… po prostu - więcej akcji, mniej bajerów.

Początkowo mamy za zadanie iść do przodu i eliminować kolejne bestie, które bez żadnych skrupułów rzucają nam się do gardeł. Nie są one silne, ale ma się wrażenie że trzeba na nie wyjątkowo dobrej broni. Inaczej macha się tym mieczem jak ogłupiały, nie widząc rezultatów. Jest to spowodowane jakimś dziwnym mechanizmem odzyskiwania energii podczas walki.

SpellForce 2: Czas Mrocznych WojenFabuła w grze potrafi wciągnąć. Autorzy postawili w głównej mierze na ten aspekt i trzeba przyznać, że z każdą nową chwilą odkrywamy coś interesującego. Nie będę zdradzał szczegółów ale główny wątek fabularny jest naprawdę ciekawy.

Otoczenie jest świetnie zaprojektowane. Przy najwyższych detalach, możemy podziwiać wspaniałe efekty natury. Efektownie wyglądają magiczne portale, które przeniosą nas w całkowicie inny region świata Spellforce. Dodatkowo wyjątkowo dokładny efekt cieni i falowanie wody wymaga niestety dość dobrego peceta.

Co do dźwięku… Doprawdy dawno nie słyszałem tak pięknej muzyki. Niezwykle nastrojowe i wzniosłe kawałki doskonale wpisują się do klimatu gry. Wszelkie efekty walki są równie dobre i nikt nie powinien mieć do tego zastrzeżeń. Jednym słowem - muzyka odgrywa w grze jedną z najistotniejszych ról.

SpellForce 2: Czas Mrocznych WojenPodsumowując jest to jedyna produkcja oferująca naprawdę dobre połączenie strategii i RPG. Niektórzy mogą narzekać, że jest tego w jednym i drugim za mało ale jest to solidna mieszanka obu gatunków. W żadnej innej grze tego nie doświadczymy. Fabuła powinna być również głównym czynnikiem do tego, żeby poznać wspaniały świat Spellforce.

Spellforce 2: Czas Mrocznych Wojen - Trailer

Najważniejsze cechy: +Oprawa +Fabuła

Plusy

 • Oprawa audio-wizualna
 • Doskonała fabuła
 • Po raz pierwszy dobre połączenie strategii i RPG

Minusy

 • …trochę za mało strategii…
 • …tak samo z RPG
 • …ale radzę przeczytać trzeci plus

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?