Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PC» The Walking Dead: A Telltale Games ...

Informacje

 • Autor: Nugat
 • Dodano: 26 grudzień 2018 17:44
 • Czytano: 565 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry The Walking Dead: A Telltale Games Series - The Final Season (PC)

Okładka gry The Walking Dead: A Telltale Games Series - The Final Season
 • Producent: Telltale Games / Skybound Games
 • Wydawca: Telltale Games / Skybound Games
 • Dystrybutor PL: CDP
 • Gatunek: epizodyczne, point & click, postapokaliptyczne, przygodowe, zombie
 • Premiera: 14 sierpień 2018 r.
 • Premiera PL: 14 sierpień 2018 r.
 • Tryb gry: single player
 • Język: angielski
 • Nośnik: Digital
 • Cena: brak danych
 • Nasza ocena

  8.5

 • Twoja ocena

  8 / 10

  Średnia: 8 / Głosów: 1

 • Cechy gry PEGI 18

  PEGI 18
  Gra tylko dla dorosłych

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Wulgarny język

  Wulgarny język
  W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania: Procesor Intel Core 2 Duo 2.8 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 7 SP1 64-bit

Fani serii The Walking Dead doczekali się ukazania czwartego, finałowego sezonu gry w sierpniu 2018. Od tamtej pory rozwiązane już na początku listopada tego samego roku studio Telltale Games zdążyło wypuścić dwa epizody przygód Clementine i AJ’a. Co z pozostałymi dwoma, zapowiedzianymi przez twórców podczas ogłoszenia premiery? Zostaną dokończone przez Skybound Games na mocy porozumienia z samymi twórcami.

majestatyczny, bohaterski Lee, zdobywca nagrody ojca roku w 2012Początek końca

The Walking Dead zostało stworzone przez Roberta Kirkmana, najpierw jako seria ukazujących się od 2003 roku komiksów o żywych trupach. Obecnie o rozbudowanym uniwersum Kirkmana można mówić, posługując się kategorią opowiadania transmedialnego - TWD to nie tylko komiksy, ale także kilka książek, łącznie trzynaście sezonów dwóch popularnych seriali, gry od Telltale Games, a nawet słuchowisko.

The Walking Dead: The Final Season to ostatnia (i to nie w całości z uwagi na upadek studia w połowie wydawania gry) produkcja od Telltale, w której jako gracze ponownie mamy szansę, jak to miało miejsce w przypadku drugiego sezonu, wcielić się w obecną we wszystkich częściach gry Clementine. Osią rozgrywki jest poprowadzenie dalej historii toczącej się kilka lat po wydarzeniach z The Walking Dead: A New Frontier, czyli historii dojrzałej Clementine, w domyśle wałęsającej się samotnie w poszukiwaniu swojego podopiecznego do momentu odnalezienia AJ’a. Jako siła sprawcza nad bohaterką musimy podejmować decyzje, które mniej lub bardziej wpływają na środowisko i postaci w grze, definiując zachowanie nie tylko, lecz głównie wspomnianego już towarzysza protagonistki, sięgającego wzrostem ledwo powyżej stołu i chłonącego nasze porady wychowawcze z ust Clem niczym gąbka. Ukształtowani poprzednimi doświadczeniami, jako odbiorcy serii powinniśmy wiedzieć, czego się spodziewać: więcej niż gry w jej tradycyjnym ujęciu systemu rozrywkowego z jasno określoną możliwością wygranej lub przegranej, a zatem narracji wymagającej emocjonalnego zaangażowania w fabułę z mniejszym naciskiem na poziom mechaniki, a większym na poziom budowanej fikcji.

przed kim się tak chowasz, Clementine?Twoje wybory determinują, na kogo wyrośnie AJ

Miłą odmianę dla gier ze światem pogrążonym w zarazie i koniecznie zdominowanym przez rządzące nim osoby dorosłe – choćby The Last of Us, poprzednie sezony The Walking Dead czy Dying Light – proponuje graczom The Walking Dead: The Final Season. Tutaj protagonistka dociera do szkoły dla „trudnych przypadków”, porzuconej przez dyrektora i większość nauczycieli w pierwszych dniach epidemii szwendaczy. Ona i AJ, uratowani przez grupę uczniów z obozu powstałego w murach wyżej wymienionej placówki, tymczasowo stają się częścią społeczności nieletnich ocalałych, zarządzanej przez nastoletniego Marlona z ekscentrycznym uczesaniem na „czeskiego piłkarza”. Jako gracze mamy szansę poznać od wewnątrz, jak funkcjonuje kryjówka zorganizowana przez dzieci i młodzież, pomóc przetrwać potencjalnym przyjaciołom (a nawet więcej, jeśli gracz ma takie życzenie – gra pozwala na możliwość rozpoczęcia romansu, ale go nie narzuca) i ochronić ich przed antagonistami, czyli dorosłymi, potrzebującymi ich bardziej, niż oni kiedykolwiek potrzebowaliby dorosłych.

Nie ulega wątpliwości, że twórcy wykonali głęboki ukłon w stronę fanów, decydując się na jednoznaczne upodobnienie ostatniego sezonu do pierwszego, pamiętając jednak o wykreowaniu nowej, odrębnej jakości z The Walking Dead: The Final Season. Pośród licznych nawiązań, jak przykładowo spójność muzyczna obu części, sentymentalne wspominanie opiekuna Clem, czy powrót znajomej postaci, chyba najwyraźniej widać odwołanie do korzeni serii w relacjach łączących Clementine i AJ’a, a niegdyś Lee i Clementine – znowu gracz uzyskuje kontrolę nad bohaterem-autorytetem, postawiony przed wyzwaniem wychowania małego człowieka. Mając gdzieś z tyłu głowy nauki Lee, użytkownik raz jeszcze musi zmierzyć się z arcytrudnym zadaniem ukształtowania osobowości i moralności następnego obywatela świata postapokaliptycznego, co tworzy dosyć błyskotliwą klamrę pomiędzy pierwszą a czwartą częścią The Walking Dead.

skoro już mowa o wychowaniu, to powyższy obrazek stanowi wizualną reprezentację jak NIE należy zajmować się dziećmiOdświeżone oblicze gry

Poza solidną dawką głębokich dialogów, poruszających tematy pożegnania najbliższych, wyrwania z beztroskiego dzieciństwa brutalną teraźniejszością czy istnienia lepszego miejsca, The Walking Dead: The Final Season oferuje również wstrząsające zwroty akcji i przejmujące momenty pełne uczuć oraz napięcia. Animacja utrzymana na najwyższym poziomie, a nawet ulepszona przez twórców tak, by przypominać komiksy Kirkmana ostrością kontrastów, grubymi, czarnymi liniami i nieco odświeżoną kompozycją krajobrazów po prostu cieszy oczy. Ponadto Telltale Games podjęło się wyjścia naprzeciw oczekiwaniom graczy, wymagających większej swobody i ogólnie możliwości działań, dlatego w czwartym sezonie nieco zmieniono system walk (gracz może sam decydować o kolejności i sposobie pozbywania się zombie), a także wprowadzono znajdźki dla użytkowników spragnionych odkryć. Niezbyt dużo, lecz zawsze coś w ramach kompromisu. Za jedyne niedopatrzenie uznałabym niektóre poczynania bohaterów, wypadające emersyjnie i przeszkadzające w zanurzeniu się w świecie fikcji: przykładowo zbieranie i wsadzanie sobie różnych przedmiotów w eter (przeważnie wtedy, kiedy Clementine nie nosi plecaka), gotowanie w kotle nad paleniskiem bez składników porozrzucanych dookoła dla większej wiarygodności, albo sceny wspólnego jedzenia, gdzie posiłek kończy się, zanim się zacznie. Jako gracze prawdopodobnie godzimy się na pewne uproszczenia w grach, by mieć większą przyjemność z ich ogrywania, ale w produkcji kładącej duży nacisk na surowy realizm prowokujący do współodczuwania z bohaterami, zadziałało to (przynajmniej na mnie) wybijająco.

a kuku, myślicie, że tutaj was szwendacze nie znajdą?Sprawczość gracza to tylko złudzenie?

Dużo mówi się o iluzoryczności wyborów w grach od Telltale Games, jednakże warto pamiętać, że podejmowane przez gracza decyzje mają zdeterminować jego własny odbiór rozgrywki bardziej, niż zmienić faktyczny stan gry. W tym ujęciu historia jednego użytkownika będzie różniła się diametralnie od doświadczeń innego, nawet jeżeli sama fabuła gry prowadzi wszystkich odbiorców do w miarę jednorodnych rozwiązań (nieważne kogo ocalisz, a kogo poświęcisz, bo koniec końców przeznaczenia nie oszukasz). Jeśli więc to na gracza spada odpowiedzialność budowania znaczeń w oparciu o poznane wartości na poziomie fikcji świata, to także od niego i jego wyobraźni zależy, w jaki sposób zrozumie przedstawione mu przez twórców wydarzenia. Wniosek: nie każda Clementine będzie heteroseksualna/nadawała się na matkę/zrażała do siebie wszystkich po kolei.

Tenn miejmy nadzieję, że to doceni, ale AJ chyba nie wygląda na zadowolonegoReasumując, jestem pod dużym wrażeniem, że studio zdecydowało się poprawić oprawę wizualną i niektóre rozwiązania mechaniczne, by dać graczom więcej przyjemności z eksploracji możliwości medium, jednocześnie nie zmieniając kompletnie gry spod znaku Telltale Games. Ci, którzy zostali z serią przez wzgląd na emocjonalną kolejkę górską, trudne etycznie wybory i wciągającą fabułę, osadzoną w postapokaliptycznym świecie zdominowanym przez epidemię zombie, nie powinni być zawiedzeni.


Grę do recenzji udostępnił serwis GOG

 • Grafika: 9 / 10
 • Dźwięk: 9 / 10
 • Grywalność: 8 / 10
 • Żywotność: 7 / 10
 • Nowatorstwo: 7 / 10
 • Fabuła: 9 / 10
 • Czas gry: 6h

Najważniejsze cechy: wyjątkowy sposób prowadzenia narracji, dopasowany, poruszający soundtrack; czekamy na resztę sezonu

Plusy

 • wciągająca, poruszająca fabuła pełna wartkich zwrotów akcji
 • ulepszona oprawa wizualna, bardziej przywodząca na myśl komiksowy odpowiednik
 • poprawione sterowanie, dające nieco większą swobodę działań
 • przedstawienie nowych, mniej płaskich osobowościowo postaci (i pieska)

Minusy

 • trochę emersyjne zachowanie bohaterów w przestrzeni
 • wciąż brak polskiej wersji językowej
Brak avatara
Nugat mówi:

Trudno o lepszy początek końca chwytających za serce gier od nieistniejącego już Telltale Games. Po pierwszych dwóch epizodach zniknęły moje wszelkie obawy związane z tym, cóż takiego twórcy przygotują dla fanów na słodko-gorzki finał i mam nadzieję, że TWD: The Final Season, którego przyszłość spoczęła w (oby) dobrych rękach Skybound Entertainment, doczeka się trzymającej poziom kontynuacji (zanim pożegnamy się z tą serią prawdopodobnie na dobre).

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?