Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PC» Prime Arena

Informacje

 • Autor: michnej
 • Dodano: 01 kwiecień 2018 06:01
 • Czytano: 1,310 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry Prime Arena (PC)

Okładka gry Prime Arena
 • Producent: Nival
 • Wydawca: Nival
 • Dystrybutor PL: brak danych
 • Gatunek: akcji, MOBA, RPG, survival, wczesny dostęp
 • Premiera: 19 październik 2017 r.
 • Premiera PL: 19 październik 2017 r.
 • Tryb gry: multiplayer
 • Język: angielski
 • Nośnik: Digital
 • Cena: 35.99 zł
 • Nasza ocena

  7.0

 • Twoja ocena

  0 / 10

  Średnia: 0 / Głosów: 0

 • Cechy gry PEGI 12

  PEGI 12
  Gra dla starszych dzieci

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Online

  Online
  W grę można grać online.

Wymagania: Intel Core i3-3240, 4 GB RAM, karta grafiki Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870, 2 GB HDD, Windows 7/8/10

Recenzja wersji Early Access


Prime Arena wyprodukowana przez rosyjskie studio Nival opisana jest na Steam jako MOBA zawierająca w sobie elementy gry PUBG. Muszę przyznać, że jest to dość ciekawe zestawienie, które spowodowało to, że przed rozpoczęciem rozgrywki ta produkcja stanowiła dla mnie ogromną niewiadomą i nie miałem pojęcia, co ten tytuł może mi zaoferować.

Oprawa graficzna i interfejs

Po wczytaniu się głównego menu gry ukazuje się lista bohaterów oraz lista ikon, jakie umożliwiają graczowi: sprawdzenie rankingu oponentów, przekierowanie na stronę pomagającą zapoznać się z podstawowymi elementami rozgrywki oraz oczywiście rozpoczęcie zmagań. Utworzonych bohaterów jest łącznie dwudziestu sześciu, z czego gracz, który nie wykupił pakietu wspierającego rozwój Prime Arena , musi zadowolić się 8 grywalnymi postaciami.Trójka z nich (Thunderer,Steamrock,Desperado) dostępna jest cały czas, natomiast pięciu herosów zmienia się co tydzień i w zależności od danej rotacji uzyskuje się możliwość wypróbowania zdolności innych bohaterów. Każdy z nich ma swoje unikalne umiejętności, wygląd oraz dialogi. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te cechy tworzą spójną całość przedstawionych jednostek. Wszystkie trójwymiarowe modele można obracać wokół osi poziomej, co umożliwia dokładniejsze poznanie ich wyglądu.Do opisu zdolności danej postaci służą wykresy podzielone na cztery rodzaje(obrażenia fizyczne, wytrzymałość,obrażenia magiczne oraz trudność), a także pięć umiejętności przypisanych do konkretnego awatara. Wszystkie wyżej wymienione przeze mnie cechy charakterystyczne mają pomóc użytkownikowi przy wyborze odpowiedniego dla niego bohatera podczas rozgrywki.

Czasami znajdujemy się dosłownie w bagnieW samej grze można odszukać elementy charakterystyczne dla MOBA. Interfejs oraz wirtualny świat przedstawiony jest dość typowy dla gier tego rodzaju. Zastosowano widok z lotu ptaka, co pozwala na lepszą orientację w terenie i szybsze nawigowanie kamery. Świat Prime Arena jest mocno zróżnicowany, jeśli chodzi o oprawę graficzną miejsca rozgrywki. Gracz przemieszcza się głównie pomiędzy alejkami określającymi możliwość poruszania się po mapie. Podczas eksploracji można dostrzec mroczne obszary bagienne,nad którymi unosi się zielona mgła, kamienny plac zamkowy oraz tereny górzyste znajdujące się przed wejściem na teren budowli,bardzo ładnie zaprojektowane tereny leśne, przyciągające uwagę ze względu na wyraziste kolory pąków kwiatów oraz wodospady, mosty, budynki uzupełniające krajobraz świata przedstawionego. Interfejs nie wyróżnia się niczym innowacyjnym. Jest on bardzo przejrzysty i intuicyjny, a więc rozpoczęcie gry nie powinno stanowić problemu. Na dole znajdują się najważniejsze informacje dotyczące bohatera. Należą do nich między innymi: dostępne umiejętności i czas ich odnowienia, poziom postaci,pasek doświadczenia, dostępne wspomagacze, stan punktów życia oraz mapa.

Jeśli chodzi o nawiązanie do PUBG, łatwo można zauważyć wyróżniające się elementy. W Prime Arena występuje strefa mająca na celu przyśpieszenie rozgrywki wynikającej ze względu na przemieszczenie się graczy w dany obszar, który będzie dla nich bezpieczny. Jeśli będą poza bezpieczną strefą, szybko zorientują się, że znajdują się w niebezpiecznym miejscu, ponieważ ekran stanie się bardziej czerwony, a przy okazji postać będzie traciła zdrowie. Innym zapożyczonym mechanizmem może być uzyskiwanie ulepszeń po zabiciu potworów oraz odnawianie się punktów życia przy zebraniu znaku, jaki pozostał po zabiciu oponenta. W grach Battle Royale również istnieje możliwość uzyskiwania korzyści w formie przejęcia sprzętu innego gracza, jednak ze względu na mniejsze możliwości co do działań w Prime Arena , możliwość uzyskania znaczących benefitów jest ograniczona do minimalistycznej formy uleczenia się.

Bajkowa lokalizacja dla walkRozgrywka

Sama rozgrywka jest przeznaczona zdecydowanie dla łowców ze względu na sam cel, jaki musi osiągnąć uczestnik.Aby wygrać mecz, należy pokonać pozostałych rywali, czyli doprowadzić do sytuacji ,w której gracz zostaje sam na polu bitwy. Śmierć w danej sesji jest permanentna, co nie pozwala na popełnianie błędów w rozgrywce, ponieważ ogranicza to w znacznym stopniu możliwość zwycięstwa.W Prime Arena istotna jest losowość. Podczas każdej sesji gracz zaczyna swoją przygodę w innym miejscu na mapie, a następnie musi dążyć do przebywania w bezpiecznej strefie w świecie gry, która też w każdej rundzie ulokowana jest inaczej. Ważne jest to, że ilość doświadczenia postaci rośnie regularnie w trakcie zmagań, ale można przyśpieszyć proces zdobywania poziomów poprzez zabijanie innych konkurentów oraz niszczenie potworów.W pierwszym przypadku w nagrodę za unieszkodliwienie stworów otrzymuje się specjalne artefakty, jakie można wykorzystać podczas walki. Co ciekawe, wszystkie potwory mają niezmienne miejsca na mapie i zdobywa się z nich zawsze to samo ulepszenie przypisane do danego rodzaju stworzenia, a więc w tym przypadku niewystępuje efekt losowości i doświadczeni gracze mogą dzięki temu układać plan działania w zależności od miejsca rozpoczęcia gry. Ulepszenia dla bohatera mogą okazać się między innymi dodatkową tarczą, leczeniem się, zdobyciem niewidzialności na kilka sekund, przenikaniem przez drzewa, zadawaniem zwiększonych obrażeń na wyznaczonym obszarze. Warto zwrócić uwagę, że kluczem do zwycięstwa jest odpowiednie połączenie używania umiejętności oraz ulepszeń podczas walki. Pojedynki są bardzo dynamiczne, a jedna sesja spotkania nie przekracza zazwyczaj 10 minut, co umożliwia rozegranie wielu gier. Strefa określająca obszar, na którym bezpiecznie można się poruszać, nie narażając się na utratę punktów zdrowia zmusza przeciwników do częstszej interakcji ze sobą w wyniku czego zazwyczaj w trakcie meczów zawodnik nie nudzi się, ponieważ zmuszony jest do ciągłego ruchu.

Gracz zawsze musi być czujnyPodsumowanie

Prime Arena jest bardzo ciekawą produkcją pod względem próby połączenia systemu walki opartego na umiejętnościach bohatera znanych z MOBA oraz nastawieniem na grę indywidualną taką jak w przypadku Battle Royale. W wyniku tego zestawienia powstał bardzo intrygujący projekt, który powoduje, że mimo niektórych niezmiennych zasad działania rozgrywki każda sesja jest unikatowa i zapewnia dużą dawkę emocji.Z pewnością znajdzie ona uznanie wśród osób nastawionych na walkę z innymi oponentami bez potrzeby kooperacji z innymi i uznania swojej wyższości na polu bitwy.


Grę do recenzji udostępnił producent i wydawca Nival:
 • Grafika: 8 / 10
 • Dźwięk: 5 / 10
 • Grywalność: 6 / 10
 • Żywotność: 8 / 10
 • Nowatorstwo: 9 / 10
 • Czas gry: b/o

Najważniejsze cechy: MOBA, survival, PUBG, last man standing

Plusy

 • Intuicyjne sterowanie
 • Duża ilość akcji podczas każdego meczu
 • Odczuwalne innowacyjne połączenie MOBA z Battle Royale
 • Zróżnicowany tematycznie świat w grze
 • Krótki czas rozgrywki umożliwiający rozegranie wielu spotkań

Minusy

 • Znikoma ilość aktywnych graczy
 • Uboga ścieżka dźwiękowa
 • Niechlubnie wyglądający interfejs
 • Niezmienne usytuowanie potworów na mapie
 • Przypisanie 1 artefaktu do danej klasy stworów (brak mechanizmu losowości w tym aspekcie)
Brak avatara
michnej mówi:

Prime Arena to gra z dużym potencjałem, jaki moim zdaniem ciężko będzie rozwinąć ze względu na małą ilość aktywnych graczy. Warto sprawdzić daną pozycję z powodu innowacyjnej rozgrywki faworyzującej graczy o instynkcie łowcy oraz bardzo solidnie wykonanego świata gry, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?