Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Recenzje» PC» Fortnite

Informacje

 • Autor: Louis
 • Dodano: 14 październik 2017 22:22
 • Czytano: 3,460 razyNajnowsze recenzje

Najczęściej czytane recenzje

Recenzja gry Fortnite (PC)

Okładka gry Fortnite
 • Producent: Epic Games
 • Wydawca: Epic Games
 • Dystrybutor PL: brak danych
 • Gatunek: akcji, co-op, Free to Play, multiplayer, sandbox, survival, TPP, zombie
 • Premiera: 25 lipiec 2017 r.
 • Premiera PL: 25 lipiec 2018 r.
 • Tryb gry: single / multiplayer
 • Język: angielski z polskimi napisami
 • Nośnik: Digital
 • Cena: brak danych
 • Nasza ocena

  8.5

 • Twoja ocena

  8 / 10

  Średnia: 8 / Głosów: 1

 • Cechy gry PEGI 12

  PEGI 12
  Gra dla starszych dzieci

  Przemoc

  Przemoc
  Gra zawiera elementy przemocy.

  Online

  Online
  W grę można grać online.

Wymagania: Procesor Intel Core i3 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, Windows 7/810 64-bit

Chciałoby się przed rozpoczęciem rozgrywki w Fortnite zapytać: „ileż można”? Która to już gra sieciowa o walce z zastępami zombiepodobnych stworów bezmyślnie nacierających w stronę kontrolowanych przez graczy bohaterów? Dostajemy kolejny tytuł dywersyfikujący rozgrywkę oferując klasy postaci o zróżnicowanych umiejętnościach i sposobach funkcjonowania w ramach poszczególnych misji. Czy zdobywanie surowców, wznoszenie konstrukcji, a później ich chronienie przed hordami niszczycielskich potworów już się przypadkiem graczom nie znudziło? Czy jest zapotrzebowanie na kolejny „kreskówkowy” hero shooter? Ale gdy już zacznie się bieganie z kilofem po kolorowych, wypełnionych obiektami mapach i stoczy pierwszą walkę z Pustakami nawiedzającymi malownicze przedmieścia najnowsze dzieło Epic Games ukazuje swoje prawdziwe oblicze rozwiewające wszelkie wątpliwości.


Początki są proste, potem zaczynają sie schody.
Informacje o powstawaniu Fortnite pojawiały się już w 2011 roku, więc zespół odpowiedzialny za grę dość długo kazał czekać na efekt końcowy swoich prac, a i tak projekt pozostaje wciąż w fazie wczesnego dostępu. Mimo to jego obecny kształt pozwala przewidzieć kierunek rozwoju i muszę przyznać, że wygląda on dość obiecująco. Co prawda otoczka fabularna do najbardziej oryginalnych nie należy, otóż świat został okryty tajemniczą burzą, przyczyną śmierci większości populacji naszej planety, co więcej „wypluwającej” z siebie zastępy morderczych humanoidalnych istot atakujących szczęśliwców, którzy wciąż żyją. Zasady rozgrywki są stosunkowo proste – naszym zadaniem jest przetrwanie, a pomóc w tym może gromadzenie surowców i stawianie umocnień chroniących bazę lub obiekt niezbędny do rozszerzenia bezpiecznej strefy. Podczas zabawy wykonujemy szereg misji o kilku wariantach i różnorodnym przebiegu jednak skoncentrowanym na trzech podstawowych czynnościach: zdobywaniu podstawowych materiałów (drewna, cegieł i metalu), budowaniu schronienia oraz rozmieszczania pułapek, a także eliminowaniu dziesiątek bestii nacierających w stronę bronionego przez nas fortu.


Tryb Battle Royale może przypaść do gustu wielu graczom.
Na początku musimy ukończyć kilka zadań szkoleniowych, pozwalają one poznać mechanikę i podstawowe reguły nią kierujące, ale również stopniowo wprowadzają nas w dość rozbudowany system rozwoju postaci, broni lub towarzyszy. Fortnite, jak nietrudno się domyślić, jest czymś więcej niż tylko sieciową strzelaniną TPP, zawiera elementy RPG, tower defense czy survivalu, a po niedawnej aktualizacji można także spróbować swoich sił w trybie Battle Royale. To sprawia, że w zależności od preferowanego sposobu uczestniczenia w rozgrywce mamy ciekawe czynności do wykonania. Jeśli wolisz prowadzić otwartą walkę nic nie stoi na przeszkodzie aby przede wszystkim korzystać z broni. Twoja specjalizacja to wymyślanie i konstruowanie schronów najeżonych kolcami lub laserowymi działami, tu poczujesz się jak w domu. A może preferujesz zadania poboczne i zamiast wspierać drużynę wybierzesz poszukiwanie skarbów, demontaż opuszczonych domów lub samochodów albo spróbujesz uratować pozostawionych na pastwę Pustaków ocaleńców. Niezależnie od obranej strategii najnowsze dziecko Epic Games oferuje przyjemne doświadczenie, nawet jeśli tylko biegamy po mapie i wymachujemy kilofem w poszukiwaniu śrubek bądź kamieni.


Pustaki w natarciu!
Fortnite, choć w poszczególnych misjach wymaga od nas konkretnych działań (obrona bazy, ochrona furgonetki, zebranie danych lub materiałów, rozbudowa głównego fortu itd.) to nie narzuca określonych rozwiązań i pozostawia graczom dużą swobodę. Dzięki temu można opracować własny sposób radzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami przy wykorzystaniu ulubionej klasy postaci. Do wyboru mamy żołnierza, wojownika ninja, budowniczego lub rubieżnika, a każda z klas ma dodatkowe odmiany charakteryzujące się własnymi unikalnymi umiejętnościami. Jest więc w czym przebierać, choć podczas zabawy spotykałem głównie przedstawicieli bardziej ofensywnych specjalizacji. Niestety dostępność bohaterów jest losowa – w zamian za zdobyte odznaki, wirtualną walutę czy ukończone zadania otrzymujemy paczki z kartami zawierającymi postaci, przedmioty lub schematy niezbędne do konstruowania nowego oręża. Stąd zebranie kompletu awatarów czy odblokowanie licznych umiejętności może zająć dziesiątki jeśli nie setki godzin, co z jednej strony zapewni długotrwałą rozgrywkę, z drugiej zaś demonstruje w jaki sposób Epic Games będzie zarabiać na grze, gdy ta zostanie udostępniona w modelu free to play. Zdobycie wymarzonych wirtualnych dóbr prawdopodobnie będzie wymagało od graczy pozbycia się drobnych oszczędności. Ponieważ jednak Fortnite stanowi tytuł kooperacyjny trudno zarysować linę podziału na tych płacących i mozolnie gromadzących cyfrowe zasoby, a przynajmniej w tym momencie, ale być może stanie się ona bardziej widoczna gdy gra już niebawem trafi do szerszej grupy odbiorców.


Widzicie podobieństwo?
Rozgrywka sieciowa wymaga odpowiedniej płynności, a także przepustowości serwerów pozwalających na szybkie rozpoczęcie zabawy z pozostałymi osobami. Na szczęście, choć spędziłem do tej pory w Fortnite około 50 godzin, nigdy nie zdarzyło mi się czekać na połączenie z mapą i start misji dłużej niż kilkadziesiąt sekund, do rzadkości należały też misje, które rozgrywałem w pojedynkę. Oczywiście napotykałem okazjonalne spadki prędkości animacji czy pojedyncze zawieszenia, nie trwały one jednak na tyle długo by wywołać u mnie irytację. Z pewnością kolejne aktualizacje poprawią optymalizację gry, ale już teraz działała ona satysfakcjonująco dobrze w epickich ustawieniach audiowizualnych na mojej poczciwej, lecz nieco podstarzałej konfiguracji sprzętowej. Jest więc nieźle, a zakładam, że może być jeszcze lepiej bo zespół odpowiedzialny za ten tytuł dość aktywnie informuje o kolejnych ulepszeniach, nowych trybach czy nadchodzących zmianach, co nastraja dość optymistycznie. Informacje te można bez trudu uzyskać na oficjalnej stronie gry, również w naszym rodzimym języku, a to dla wielu graczy może stanowić spory plus.


Walka z Burzą bywa wymagająca.
Fortnite zawiera także polską wersję językową, zarówno w formie napisów jak i dubbingu, niestety ten drugi nie jest kompletny i zwłaszcza przy późniejszych zadaniach w scenariuszu można napotkać angielskie nagrania – pozostaje mieć nadzieję, że ekipa pracująca nad lokalizacją będzie na bieżąco uzupełniać wypowiedzi bohaterów aby gra zachowała spójność oprawy dźwiękowej. Ta natomiast stoi na dość wysokim poziomie: odgłosy, muzyka czy efekty dobrze komponują się z charakterystyczną, przerysowaną grafiką oraz luźnym stylem całego projektu. Choć design nie sprawia wrażenia najświeższego pomysłu (mieliśmy już w nieodległej przeszłości bardzo podobnie wyglądające gry) to Epic Games udało się osiągnąć interesujący efekt mogący zainteresować osoby zmęczone dążeniami do coraz bardziej wiarygodnego fotorealizmu w grach wideo oraz szukających lżejszej formy sieciowych rozgrywek. Ja przy Fortnite bawiłem się świetnie, dlatego będę przyglądał się rozwojowi tej produkcji i oczekiwał naprawienia drobnych niedociągnięć, gdyż tytuł ten stanowi bardzo przyjemny pożeracz wolnego czasu.Grę do recenzji udostępnił partner Evolve PR:
 • Grafika: 8 / 10
 • Dźwięk: 7 / 10
 • Grywalność: 8 / 10
 • Żywotność: 8 / 10
 • Nowatorstwo: 7 / 10
 • Fabuła: 6 / 10
 • Czas gry: b/o

Najważniejsze cechy: sieciowa, zombie, tower defense, elementy RPG

Plusy

 • oprawa
 • rozgrywka
 • tryby
 • jest z kim grać

Minusy

 • drobne błędy
 • braki w lokalizacji
Avatar użytkownika Louis
Louis mówi:

Jeśli sprawiała Ci frajdę zabawa w takich tytułach jak Team Fortress 2, Left 4 Dead, Battlefield Heroes, Orcs Must Die! czy nawet Minecraft z pewnością warto zwrócić uwagę na Fortnite i dać mu szansę. Najnowsze dziecko Epic Games zapewnia długie godziny rozgrywki łączącej kilka gatunków przy jednoczesnym zachowaniu pewnej dozy luzu i humoru. Polecam!

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?