Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Wokół gier» David Gaider - Dragon Age: Powołanie

Informacje

  • Autor: Nefryt
  • Dodano: 05 wrzesień 2014 17:27
  • Czytano: 1,469

David Gaider - Dragon Age: Powołanie

Powołanie jest drugą pozycją z trylogii książek stworzonych na podstawie znanej i lubianej gry wideo, jaką jest Dragon Age. Dodatkowym atutem tych pozycji jest fakt, że są one pisane bezpośrednio przez głównego scenarzystę gry – Davida Gaidera. Pierwsza część nosiła podtytuł Utracony Tron i opowiadała o walce prawowitego następcy tronu – Marica – z orlesiańskimi najeźdźcami. Zainteresowanych odsyłam do recenzji poprzedniej książki, która została oceniona okiem Karfeinalink.

Wojna dobiegła końca. Agresorzy z Orlais zostali skutecznie powstrzymani, a król Maric wraz z najbliższymi towarzyszami rozpoczął bardzo długi i trudny proces odbudowy Fereldenu. Życie na denerimskim dworze toczyło się już swoim spokojnym tempem, które coraz częściej zakrawało o monotonię. Sytuację diametralnie zmienia wizyta Szarych Strażników, czyli zgromadzenia odważnych wojowników specjalnie wyszkolonych do walki z odwiecznym złem – mrocznym pomiotem. Te mroczne istoty od lat nękały ziemie Fereldenu poprzez swoje plagi, które dzięki Szarym były skutecznie tłumione. Strażnicy są bardzo dokładnie wyselekcjonwani, gdyż muszą przejść przez rytuał, kiedy to wypijają krew pomiotu. Ci, którzy przeżyją zostają pełnoprawnymi Szarymi Strażnikami i otrzymują umiejętność wyczuwania mrocznego pomiotu dzięki skażeniu płynącemu w ich ciele.

Nietypowej kompanii przewodzi komendantka Genevieve, kobieta o wyraźnie silnych nerwach i jasno określonym celu. Prosi króla Marica o pomoc w odnalezieniu swego brata o imieniu Bregan, który podążył do podziemnych korytarzy pełnych pomiotu i skażenia w celu wypełnienia tytułowego Powołania. Szara Strażniczka doskonale wie, że król już niegdyś był w miejscu, do jakiego zmierzają i prosi go o rolę przewodnika w ich wyprawie. W taki właśnie sposób spokojne życie Marica ulega zmianie, a władca wbrew wszystkim sprzeciwom wyrusza w drogę, z której wielu nigdy nie wróciło.

Powołanie obfituje w opisy walk, odczuć bohaterów oraz otaczającego świata. Stwarza niepowtarzalną atmosferę dzięki ukazaniu akcji z dwóch stron – zarówno straceńczej wyprawy Szarych Strażników, jak i losów Bregana. Nasi protagoniści ciągle borykają się z wewnętrznymi problemami, rozważają różne scenariusze i zmienia się ich podejście do konkretnych kwestii. Dzięki temu możemy przeniknąć każdego bohatera i poznać go z różnych stron, tworząc bardzo dogłębną charakterystykę postaci. Jest to z jednej strony wada, zaś z drugiej zaleta książki, gdyż tych opisów jest faktycznie bardzo dużo i czasem człowiek czuje lekkie znużenie, kiedy brnie przez kolejne strony bólu egzystencjalnego postaci.

Od strony technicznej większych zastrzeżeń mieć nie można, w końcu wydawcą jest szanowana Fabryka Słów. Szata graficzna jak zwykle stworzona na podstawie grafik koncepcyjnych z gry. Jedna rzecz zwraca większą uwagę i potrafi delikatnie rozdrażnić, a mianowicie są to grafiki postaci na początku każdego rozdziału (coś, o czym Karfein wspominał w recenzji pierwszej części trylogii). Powodują niejako mylne wrażenie, gdyż osoba widniejąca na rysunku nie ma kompletnie żadnego odzwierciedlenia w rozdziale. Przykładem mogą być różne zobrazowania Morrigan w kilku rozdziałach, lecz nie pojawia się ona w ogóle w książce. Ba, nawet nie ma o niej najmniejszej wzmianki. Z początku jest to lekko irytujące, lecz później czytelnik uczy się zwracać uwagę jedynie na walory artystyczne rysunków.

Reasumując, Dragon Age: Powołanie jest pozycją niewątpliwie bardzo ciekawą. Doskonała fabuła, wyraziste postaci oraz fantastyczny świat potrafią pochłonąć na kilka dobrych godzin. Chciałem też podkreślić, iż przed przystąpieniem do czytania książek Gaidera ograłem DA dobrych kilka razy. Bałem się z początku, że jednak coś nie będzie się układać, lecz myliłem się. Książki są genialnym dopełnieniem fabuły z gier BioWare i w pierwszej kolejności polecam je wszystkim osobom, które już miały do czynienia z grą. Nie zawiedziecie się, gwarantuję.Tytuł oryginału: Dragon Age: The Calling
Autor: David Gaider
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 19 marca 2010
Tłumaczenie: Małgorzata Korczańska
Liczba stron: 536

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?