Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Relacje» E3 09: Relacja z konferencji Sony.

Informacje

  • Autor: Feargus
  • Dodano: 03 czerwiec 2009 16:57
  • Czytano: 2,328

E3 09: Relacja z konferencji Sony.

Targi E3 już na dobre zadomowiły się w Los Angeles. Od dwóch dni w prasie, w internecie i w telewizji o tematyce komputerowej, słychać wyłącznie o nowych zapowiedziach, gameplayach, pokazach i najważniejszych dla branży konferencjach. Pierwszego dnia przywitaliśmy nowe patenty od Microsoftu, EA oraz Ubisoftu, dziś czas najwyższy na Sony i jego najważniejszą konsolową markę świata. Zapraszam na sprawozdanie z konferencji japońskiego giganta!Dzisiejszą konferencję prowadził bardzo charyzmatyczny Jack Tretton. Choć na przestrzeni całego pokazu wielokrotnie nas zadziwiał, początek był niezwykle powolny i wręcz nudny. Samo podawanie statystyk dotyczących PlayStation trwało jakieś 10-15 minut, a tak naprawdę o wszystkim wiedzieliśmy już od dawna. Czy znalazło się coś, co potrafiło zaskoczyć widownię? A jakże. Nikt raczej nie zdawał sobie sprawy, że aż 30% gier sprzedanych na wszystkie platformy, to gry dedykowane PlayStation. Poza tym, w tym roku ukazać ma się aż 364 nowe gry na konsole Sony, z czego aż 100 trafi na wiecznie żywe PlayStation 2. Gdyby tego było mało, na ten rok przygotowanych jest 35 gier "na wyłączność". Bardzo przyzwoite cyferki, które z całą pewnością mieć będą odzwierciedlenie w ogólnej sprzedaży marki.

Kiedy zanudzeni byliśmy ogromem pochwał w stronę PlayStation, Jack na duży ekran wrzucił niezwykle oczekiwany filmik. Gameplay z Uncharted 2, bo właśnie o tym mowa, wyglądał prześlicznie. To zdecydowanie jedna z najładniejszych produkcji pokazanych na tegorocznych targach E3. Zapowiedziano również, że z dniem następującym po konferencji Sony, rozpocznie się beta multiplayerowego trybu w Uncharted 2. Aby nie zanudzać nas kolejnymi przechwałkami, szybciutko zapodano aż 256 powodów do zakupu PlayStation3. Wiecie o co chodzi? Naturalnie mowa o MAG: Massive Action Game, grze, która prezentowała się rewelacyjnie. Ogromne mapy wprowadzają sporo taktyki do naszych poczynań, więc raczej nie będziemy świadkami rozgrywki a la Resistance 2 dla 64 graczy.Nastał teraz czas na zapowiedź najgorzej strzeżonej tajemnicy Sony. PSP Go!, czyli nowa wersja kieszonsolki PSP, pojawi się na rynku z dniem 1 października i kosztować będzie 249,99 dolarów/euro. Konsola będzie dużo lżejsza i mniejsza od swojego poprzednika, posiadając wysuwany od dołu panel sterowania. Niestety, do dyspozycji ponownie otrzymujemy tylko jedną gałkę analogową, więc do premiery PSP2 zapomnijmy o wygodnym szpilaniu w shootery. Z nowej konsolki wyjęto natomiast czytnik UMD, który zastąpiono 16 GB pamięci flash i wbudowanym modułem Wi-Fi. Wraz z nową wersją PSP, zapowiedziano także całą masę gier dedykowanych na przenośną konsolę Sony. Jest tego naprawdę dużo, więc jedynie z grubsza wymienię tytuły zapowiedzianych produkcji. Są to:
- Assassin's Creed: Bloodlines
- LittleBigPlanet
- Motorstorm: Arctic Edge
- Resident Evil
- Gran Turismo
- Metal Gear Solid: Peace Walker (!)
- Jak & Daxter
- Star Wars: Battlefront
- Petz Hamsterz Bunch
- Hannah Montana
- Madden NFL 10
- Echochrono
- PixelJunk Monsters Deluxe
- NCAA Football 10
- Hot Shots Tennis
- Crimson Gem Saga
- Fat PrincessNa tym zakończyliśmy pokaz PSP, a Kaz Hirai udał się na zasłużony spoczynek. W tym momencie na dobre rozpoczęliśmy zabawę, a niespodzianka goniła niespodziankę. Mowa oczywiście o właściwym pokazie PlayStation 3 oraz zapowiedzi całkiem nowych produkcji, ulepszeń i DLC dedykowanych na tę konsolę. Było tego naprawdę całe mnóstwo i nie sposób o wszystkim wspomnieć. Z tego właśnie powodu zmuszony jestem do chronologicznego wypisania najważniejszych wydarzeń pokazu. Oto one:

- Zapowiedź ciągłego usprawniania działania PlayStation Home. Aż 100 nowych elementów miesięcznie trafi do naszego wirtualnego domku.
- Oficjalna zapowiedź gry Lost Planet 2 na PS3.
- Ogłoszenie prac nad całkiem nową produkcją od Rockstar Games istniejącą pod nazwą "Agent". Będzie to tytuł ekskluzywny dla PS3.
- Pokaz nowego live gameplayu z drugiej części Assassin's Creed.
- Krótki gameplay z Final Fantasty XIII.
- Zapowiedź kolejnej gry od Square Enix. Będzie to czternasta odsłona Final Fantasy, która tym razem będzie grą MMO. Będzie to tytuł na wyłączność dla Sony.
- Wsparcie dla LittleBigPlanet oraz zapowiedź nowych ciuszków dla Sackboya.
- Zapowiedź kolejnej gry z cyklu "Play, create, share" o nazwie ModNation Racers. Na moje oko, jest to udane połączenie Trackmanii z LittleBigPlanet. Oczywiście, tylko na PlayStation 3.
- Długo oczekiwany pokaz nowej gry Fumito Uedy, która trafi wyłącznie na PS3. Jeszcze niedawno produkcja rozpoznawalna była pod tytułem "Project trICO", ale z dniem dzisiejszym zostaje przemianowana na "The Last Guardian".
- Kolejny Gameplay z gry Gran Turismo 5, która również trafi wyłącznie na konsolę Sony.
- Chyba najważniejszy pokaz tego wieczoru. Nowy, jeszcze świeży live gameplay z God of War III ujrzał w końcu światło dzienne. Rozgrywka prezentuje się wręcz genialnie, a oficjalna data premiery trzeciej części Boga Wojny ustalona została na marzec 2010 roku.Gdyby ktokolwiek z Was myślał, że to już koniec wspaniałych zapowiedzi i rewelacyjnych niespodzianek, muszę wyprowadzić Was z tego okropnego błędu. Najlepsze dopiero przed nami. Pamiętacie jeszcze Project Natal od Microsoftu? Jestem pewien, że tak. W takim razie, wyobraźcie sobie, że Sony również podąża ku "motion controler", zapowiadając całkiem nowe akcesoria dla swojej konsoli, PS3. Urządzenie nie posiada jeszcze właściwej nazwy, a jego wygląd jest wciąż czysto prototypowy, ale i tak wywarł na widzach z całego świata spore wrażenie. Całość przypomina nieco precyzyjniejszą wersję Wiilota - kontrolera do konsoli Nintendo Wii. Oprócz gier casualowych pokroju Eye Toya, zapowiedziany kontroler pozwoli zagrywać się również w produkcje bardziej hardcorowe. Prowadzący pokaz wspominał między innymi o grze w Ratchet&Clank, a chwilę później na własne oczy przekonaliśmy się jak działa to cudeńko w prostej grze RTS. Niestety, jak już wspominałem, do czynienia mamy wciąż z wersją prototypową, więc premiery gadżetu nie spodziewałbym się ani w tym, ani na początku kolejnego roku.

I w ten oto sposób dotarliśmy do końca dzisiejszego pokazu. Sony pokazało jak wielka moc drzemie w konsolach sygnowanych marką PlayStation, a strata MGS: Rising, które jednak ukaże się również na PS3 (i nawet na PC!), tonie w morzu zysków i dumnych zapowiedzi. Konferencja pełna była niespodzianek i ogłoszania całkiem nowych gier, o których nikt wcześniej nawet spekulował. Jednakże, czy Sony pokonało Microsoft w walce na konferencje? Cóż, nie mnie to oceniać. Moim zdaniem, na pokazie japońskiego giganta zabrakło zapowiedzi usługi VidZone i kilku jeszcze trailerów najnowszych produkcji (Quantum Theory czy Heavy Rain, który pokazał się dopiero następnego dnia). Mimo to, line-up Sony na najbliższe dwa lata wydaje się być dużo mocniejszy od propozycji Panów z Redmond, ale... jestem bardziej niż przekonany, że żadna grupa fanboyów zawiedziona występami na targach nie będzie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?