Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Relacje» E3 09: Relacja z konferencji Micros...

Informacje

  • Autor: Feargus
  • Dodano: 02 czerwiec 2009 13:35
  • Czytano: 2,437

E3 09: Relacja z konferencji Microsoftu

Adrenalina minęła, a kurz opadł wraz z emocjami. Z tej okazji dostaliśmy od życia niepowtarzalną szansę, by zebrać najważniejsze zapowiedzi i informacje z zakończonego niedawno pokazu zorganizowanego przez Microsoft w ramach tegorocznych targów E3. A działo się naprawdę sporo, więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was na podsumowanie najważniejszego w tym roku wydarzenia.

Podczas konferencji prasowej giganta z Redmond, z ust prezenterów padło niezwykle wiele przyjemnych dla posiadaczy blaszaków i XBOXów słów. Z tego właśnie powodu warto zebrać jeszcze świeże zapowiedzi i nieco powiedzieć Wam o zbliżającej się przyszłości. Rzekłbym stanowczo, Świetlanej przyszłości!Długo oczekiwaną konferencję rozpoczęto niecałe pięć minut wcześniej, co miało być spowodowane niesamowicie istotną dla marki Microsoft wiadomością. Mimo to, początek był niezwykle spokojny, powiedziałbym nawet, że bardzo nudny. Wystartowaliśmy pokazem gry The Beatles Rock Band, która trafi w najbliższym czasie na wszystkie konsole nowej generacji. Przy okazji tego tytuły, należy wspomnieć, że XBOX otrzyma ekskluzwyną zawartość, którą jest album "All you need is love". Z tego miejsca bardzo szybko przeskoczyliśmy do Tony Hawka, który na dzisiejszym spotkaniu zjawił się osobiście dzierżąc w swych łapkach przedziwną deskę. Natychmiast zadałem sobie pytanie: "A co to u licha jest?". Tony bardzo szybko rozwiał wszelkie moje wątpliwości. Owa deseczka okazała się bowiem całkiem nowym kontrolerem, z którego pomocą zagrać będziemy mogli w najnowszą odsłonę serii sygnowanej przez sławnego "skatera". Zaraz po tym zdarzeniu, ujawniono nam wreszcie nowy zwiastun gry Modern Warfare 2. Gra prezentuje się naprawdę nieźle i pozostaje tylko wierzyć, by końcowa jakość produktu stała na podobnie wysokim poziomie. XBOX, w tym przypadku, ponownie pochwalić się może ekskluzywnym DLC, którym są dwie dodatkowe mapki do zabawy multiplayer. Po chwili, naszym oczom ukazał się filmik z gry Final Fantasy XIII. Walka z Bossem wyglądała naprawdę świetnie, o czym - przez cały czas zresztą - przekonywali nas również sami prezenterzy.

Pora Exclusive'ów!

Po pewnym czasie ustąpili Oni miejsca Cliffowi Bleszinskiemu i ekskluzywnej dla XBOXa 360 grze od samego Epic Games. Shadow Complex, bo właśnie o tej grze mowa, nie powala grafiką ani efektami specjalnymi, ale wykrozystuje doskonałe pomysł twórców. Gierka bazuje na technologii 2,5 D znanej nam choćby z LittleBigPlanet. Całość prezentowała się doskonale, a ta dość niepozorna produkcja wywarła na mnie spore wrażenie.

Następnie, zaprezentowano szerego trailerów i gameplayów związanych z najświeższymi produkcjami skierowanymi wyłącznie na XBOXa 360 oraz PC. Aby już nie zanudzać Was przydługimi opisami, wymienimy sobie tylko tytuły wspomnianych przed chwilą gier. Były to:

- Joy Ride (X360, Free to play and Free to download)
- Crackdown 2 (X360)
- Left 4 Dead 2 (X360, PC - premiera 17 listopada)
- Splinter Cell Conviction (X360 - premiera jesienią)
- Forza Motorsport 3 (X360 - premiera również jesienią)
- Halo: ODST (X360 - premiera 22 września)
- Halo: Reach (X360 - premiera jesienią 2010)
- Alan Wake (X360 - premiera wiosną 2010)

Nowinki Technologiczne?

Następnie szybciutko przeszliśmy do nowinek związanych z XBOXem oraz jego internetową usługą. Pierwszą niespodzianką było last.fm, czyli pokaźny zbiór teledysków i piosenek dostępny za friko dla posiadaczy złotego abonamentu. Kolejną nowością była obecność telewizji SKY na konsoli Microsoftu. Dzięki tej usłudze oglądać możemy mecze, wiadomości i filmy, które transmituje właśnie wspomniana telewizja. Ogłoszono również poszerzenie usługi XBOX Live na kolejne kraje europejskie. Niestety, nie przynoszę dobrych wiadomości dla Polaków, bo Nas w tym zestawieniu ponownie zabrakło. Wielka szkoda, tym bardziej, że na XBOXie pojawia się również Twitter oraz Facebook, z których korzystać możemy w dowolnej chwili spędzanej przed naszą konsolką.

Wielkie zaskoczenie

Z całą pewnością, niewielu z Was spodziewało się podobnego obrotu sprawy. Nowy Metal Gear Solid trafi wreszcie na XBOXa 360, co ogłosił sam Hideo Kojima. Po więcej informacji na temat MGS Rising zapraszam TUTAJ. Zaskoczeni? Jestem pewien, że tak. I nawet pomimo ciągłych spekulacji i czasami nawet skutecznego przewidywania, nikt nie wierzył w takie posunięcie naszego ulubieńca z Kojima Productions. Z drugiej jednak strony, to przecież doskonała informacja dla wszystkich posiadaczy konsoli Microsoftu!"Ty jesteś kontrolerem!"

Gdy już spodziewałem się zakończenia dzisiejszego pokazu, na scenie przybywały kolejne osoby. Zaprezentowano nam całkiem nowy kontroler, którym jest... sam gracz. Wystarczy pewien wykrywacz ruchów, ew. kamera podłączona do naszego odbiornika, by niemal wszystkimi funkcjami XBOXa kierować wyłącznie własnym ciałem. Z tej okazji zaprezentowano nam również sporą liczbę gier, które często przypominały mi Eye Toya z PlayStation 2. Całość prezentowała się wręcz rewelacyjnie, a na słowa uznania zasługuje możliwość malowania własnych obrazów wylewając farbę rękoma na wirtualne płótno. Program nosić będzie nazwę 'Project Natal", ale wcale nie zdziwię się, jeśli zostanie on w najbliższej przyszłości przemianowany.

Po chwili, na scenie pojawił się także Peter Molyneux. Gdy wszyscy oczekiwali zapowiedzi kolejnej odsłony Fable, ten przebiegły i wspaniały wizjoner gier wideo zaprezentował nam przedziwny... program? Nie mam zresztą pojęcia, co to było, ale w skrócie powiedzieć można, że posiadacze X360 doczekali się wirtualnego towarzysza, z którym mozna rozmawiać, wyruszać na wspólne wyprawy i przekazywać mu przeróżne, w pełni rzeczywiste przedmioty (ot, choćby kartkę papieru). Moim zdaniem - rewelacja, choć mam też pewne wątpliwości, co do sensu tworzenia takich "gier". Czy nasza cywilizacja naprawdę tak nisko upadła, że potrzebujemy już "wirtualnych przyjaciół"?

I tak dobiegliśmy do samego końca konferencji firmy Microsoft. Nie zabrakło zapowiedzi prawdziwych hitów i absorbujących udoskonaleń sieciowej usługi. Microsoft raz jeszcze pokazał, że posiada bardzo mocny line-up swojej konsoli, którego absolutnie nie boi się wykorzystać. To mówiłem Ja, Feargus. A teraz żegnam was starojapońskim "Yo!" i z góry zapraszam na podsumowania kolejnych arcyważnych dla naszej branży konferencji. Jaka będzie odpowiedź Sony i Nintendo? Oby równie mocna.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?