Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Inne» Najlepsze logiczne gry mobilne

Informacje

 • Autor: rembus76
 • Dodano: 15 sierpień 2016 11:57
 • Czytano: 1,413

Najlepsze logiczne gry mobilne

Nasz sposób na "poruszanie" szarymi komórkami zmieniał się przez lata. Od czasu, gdy w życiu pojawiły się komputery czy telefony, standardowe gry planszowe i gazety z krzyżówkami poszły dla wielu w zapomnienie. Oczywiście - nadal znajdą się ludzie lubiący papier aniżeli ekran, ale trzeba iść z duchem czasu. Dziś przedstawiam całkowicie subiektywną listę najlepszych gier na nasze smartfony. Wszystkie gry testowane na Samsung Core Prime


Unmechanical
Pierwotnie zadebiutowała na komputery. Historia opowiada przygodę robota, który został uwięziony w dziwnym kompleksie. Naszym celem będzie wydostanie się stamtąd i wrócić do rodziny.

Mechanicznym kolegą latamy dzięki D-Padzie w 2,5D. Możemy podnosić przedmioty i wrzucić je np. na przycisk. Warto nadmienić, że czas gry to około 3,5 godziny. Przy krótkich sesjach wydaje się dużo, ale już jak ktoś chce skończyć w jeden wieczór - jest to możliwe. Plusem jest bardzo ładna grafika, ale na średnim telefonie może być to problem. Do tego dochodzi niedokładne, mało intuicyjne sterowanie. Zagadki są trochę wymagające, czasem niezrozumiałe, a już kompletną klapą jest inne rozwiązanie takowych niż na PC. Mimo to i tak dzięki klimatowi i historii (na końcu jest bardzo ciekawy wybór, ale niewypowiedziany wprost) ta gra weszła na listę.
Warp Shift
Dzięki cut-scenkom poznajemy dziewczynkę oraz magiczną kostkę i ich ucieczkę z wnętrza dziwnej bryły zakopanej w ziemi, w której zostają uwięzieni. W grze poruszamy się po polach czworokątnych (zazwyczaj 3 na 3 bloki) z drzwiami w różnych kierunkach. Naszym zadaniem jest tak je ułożyć, by doprowadzić bohaterkę do portalu.

Zagadki są naprawdę wymagające, więc jeśli ktoś by chciał "wymaksować" każdy poziom, zdobywając wszystkie gwiazdki (z trzech dostępnych), będzie potrzebny niezły zapas cierpliwości. Na szczęście czas w grze będzie wynagradzany kolejnymi faktami historii. Na plus dochodzi ładna grafika (zwłaszcza cienie).
Cut the Rope (seria)
Chyba jedna z popularniejszych gier na smarfony. Celem jest nakarmienie Om-Noma, żabki, która przyjechała w paczce do swojego nowego właściciela. Cukierek dla niej jest najczęściej za wysoko, więc naszym zadaniem jest mu go dać. Na smakołyk czyhają jeszcze inne pułapki: pająki mogą go zabrać, kolce zniszczyć, a lasery przeciąć. Gra starczy na długo, a miła dla oka grafika się nie znudzi. Warto nadmienić, że jest w czym wybierać, bo jeszcze są 4 inne części Om-Noma.
Mekorama

Niespotykana perełka. Zrobiona przez jedną osobę gra 3D. Sterujemy robotem, klikamy dokąd ma iść, a celem jest tylko dojście do mety. Możemy przesuwać klocki służące za np. windę, spotkać inne droidy czy "nadziać" się na pylony elektryczne. Poziomów mamy 50, trzeba trochę poklikać, ale rozwiązanie całkiem łatwo znaleźć. Autor gry dał nam też dostęp do edytora plansz plus mechanizmu kodów QR (każdy poziom ma taki, wystarczy przeskanować).

Największym atutem jest bardzo ładna, niewymagająca grafika. Na naszego jednookiego przyjaciela działa fizyka - kiedy chodzi, wygina się przez ciężar ciała, gwałtowne ruszanie klockami może go przewrócić, a nawet sprawić, by wyleciał za poziom (!) lub po prostu uderzyć bądź zmiażdżyć.
Where's My Water?
Gra Disneya z krokodylem w roli głównej. Rozgrywka jest bardzo prosta - palcem kopiemy w ziemi, by doprowadzić wodę do łazienki. Po drodze trzeba uważać na zarośla, płyn wypalający chaszcze (i zarazem wodę), do tego dochodzą balony i powietrze, rozgrzane węgle i sporo innych elementów. Mamy 7 rozdziałów po 20 zagadek, które starczą na długo oraz kilka dodatkowych historii ze swoimi poziomami. Ładna kreska i przyjemna historia powróciła także w spin-offie z Panem Dziobakiem, a także w drugiej części krokodyla, ale przestrzegam przed tą ostatnią: mikrotransakcje są w niej silne.
Monument Valley
Jakbym robił ranking najlepszych gier logicznych, ta by wygrała. Wcielamy się w tajemniczą postać z nieznaną nam historią. Zwiedzamy - i to największa zaleta - surrealistyczne miejsca. Nie da się opisać, jakie wrażenie robią figury i rozwiązania zagadek, niewystępujące w świecie rzeczywistym. Trzeba samemu zobaczyć, jak schody pod odpowiednim kątem wydłużają się, a obracana kostka za każdym razem ma inną ściankę. Fabuła może nie jest za długa, ale i tak wystarczy na podziwianie bardzo fajnie wyglądającego świata gry. Pozycja obowiązkowa dla miłośników łamigłówek.

Jeśli komuś mało zagadek z figurami niemożliwymi, polecam też...
Evo Explores
Gra opowiada ciekawą historię robota (tak, po raz trzeci na liście), który przyleciał na planetę Bajt, by zbadać tajemnice zniknięcia cywilizacji. Gra dodaje kilka nowości od siebie, ale już takiego wrażenia nie zrobiła. Jest bardziej zachowawcza, mniej tu "wykręcania gałek", aby znaleźć rozwiązanie. Niemniej jednak, ciekawsza historia kogoś zachęci bardziej niż Monument Valley.
Bonus: Dla posiadaczy czipu Tegra w urządzeniach (patrz: NVIDIA SHIELD), polecałbym jeszcze re-edycję pierwszego Portala na to urządzenie.

A jakie Ty polecił(a)byś gry? Zgadzasz się z listą? Zapraszam do pisania komentarzy.

Komentarze (2)

 • Avatar użytkownika rembus76
  #1 | rembus76 mówi:08 grudzień 2016

  Ahhh, ja grałem w to na beznadziejnym telefonie, gdzie ta gra działała chyba w 20 klatkach... ale jak się w to super grało Grin

 • Avatar użytkownika Bodzio_Gracz
  #2 | Bodzio_Gracz mówi:30 listopad 2016

  Where's My Water - Grało się grało i fajne wspomnienia zostają po tym tytule na urządzenia przenośne Smile

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?