Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Quartis

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 19 grudzień 2020 15:38
  • Czytano: 282

Quartis

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 7+Zasady gry

W dziele wydawnictwa Alexander zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich swoich kart poprzez zmianę jednego kafelka w jednym ruchu. Ale od początku – przed przystąpieniem do zabawy należy potasować karty i rozdać po 5 każdemu z uczestników. Reszta kart ułożona w stos trafia na stół awersem do dołu. Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy gracz, który musi w swoim ruchu przesunąć jeden kafelek i tym sposobem uzyskać układ przedstawiony na jednej z jego kart. Jeśli mu się to uda, to odkłada kartę. Gdy niemożliwym jest odtworzenie wzoru, to uczestnik dobiera kartę ze stosu, dowolnie przekłada kafelek, a kolejka przechodzi na następnego gracza. Zabawa toczy się do momentu zużycia się kart ze stosu bądź gdy jeden z uczestników pozbędzie się wszystkich swoich kart. Oczywiście zabawę możemy modyfikować, na przykład ograniczając czas na wykonanie ruchu.

Zadaniem graczy jest odtwarzanie układów kafelków z kart.Rozgrywka

Quartis to gra logiczna, w której liczy się szybkie myślenie i spostrzegawczość. Reguły produkcji są proste i wystarczy tylko chwilka z instrukcją, by móc rozpocząć rywalizację. Sama rozgrywka już taka prosta nie jest i wymaga kombinowania, w końcu w swoim ruchu możemy jedynie przesunąć jeden z kafelków lub przesunąć i obrócić go, by zmienić jego kolor. Warto również uwzględnić, że zawsze kafelki muszą stykać się ze sobą przynajmniej jednym z rogów, co utrudnia wykonanie zadania. Ułatwieniem są za to karty specjalne, dzięki którym możemy na przykład zablokować oponenta lub wykonać podwójny ruch. Zabawa przebiega w szybkim tempie i nie ma tutaj mowy o długim czasie oczekiwania na swoją kolejkę. Wzorów jest sporo, a więc i możliwości rozgrywania kolejnych partii także. A takie z pewnością nastąpią, gdyż każdy będzie chciał spróbować się odegrać i udowodnić przeciwnikom, że potrafi lepiej odtwarzać układy z kart.

Produkcja nie posiada całego mnóstwa elementów, ale za to jest prostsza w opanowaniu.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Alexander zostało zapakowane do średniej wielkości pudełka, w którego wnętrzu znajdziemy 49 kart ze wzorami, 6 kart specjalnych, 4 dwustronne kafelki, klepsydrę oraz instrukcję. Wszystkie elementy gry są solidnie i estetycznie wykonane, a na wyróżnienie zasługują sporej wielkości kafle wykonane z drewna. Może produkcja nie posiada całego mnóstwa elementów, ale za to jest prostsza w opanowaniu. Jedyny mankament, jakiego się dopatrzyłam, to mała niejasność w instrukcji – w sumie nigdzie nie ma informacji, jak początkowo ma wyglądać układ stworzony z kafelków. Założyć możemy, że to pionowy słupek.

Wszystkie elementy gry są solidnie i estetycznie wykonane.Podsumowanie

Quartis to gra logiczna, w której gracze muszą wykazać się szybkim myśleniem i spostrzegawczością. Manewrowanie kafelkami daje sporo satysfakcji i potrafi wciągnąć na dłużej. Produkcja może pochwalić się również solidnym wykonaniem, a także atrakcyjną ceną (około 20 złotych).Ocena: 7,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo


Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?