Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Cud Miód

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 17 październik 2019 16:43
  • Czytano: 534

Podobne publikacje

Cud Miód

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 6+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna gracze wcielają się w pszczoły zbierające nektar z kwitnących kwiatów. W zależności od wybranego wariantu zabawy (rywalizacyjny lub kooperacyjny), przygotowują odpowiednie elementy gry – kalendarz kwitnienia, pionki pszczelarza oraz niedźwiedzia. W wersji rywalizacyjnej celem jest zebranie jak największej ilości kafelków kwiatów (nektaru). W swojej kolejce uczestnik może odkryć od 0 do 3 dowolnych żetonów, a następnie decyduje, na których z nich postawi swoje pszczoły. Na koniec swojego ruchu kafelki bez pszczół zostają zakryte, a pionek pszczelarza zostaje przesunięty na kalendarzu o jedno pole do przodu. Kiedy pszczelarz trafi na pierwsze pole nowej rośliny, wtedy uznaje się, że poprzednia już przekwitła. Pozyskany z niej nektar trafia wówczas do ula – uczestnicy z pszczołami na kafelkach tej rośliny zabierają swoje pionki (do ponownego wykorzystania) i zyskują nektar (punkty). Zabawa dobiega końca w momencie, gdy wszystkie kafelki kwiatów zostaną zebrane ze stołu lub gdy dobiegnie końca drugi rok. Wtedy następuje przeliczenie zebranych kwiatów i wyłonienie triumfatora. W wariancie kooperacyjnym uczestnicy, korzystając z czterech wspólnych pszczół, starają się jak najszybciej zdobyć 12 kafelków nektaru i zapełnić nimi plaster miodu. Oczywiście muszą także odpowiednio ustawiać pszczoły, by odpędzić niedźwiedzia, jaki próbuje wyjeść miód z plastra.

Gracze wcielają się w pszczoły zbierające nektar z kwitnących kwiatów.Rozgrywka

Cud Miód to wciągająca produkcja bazująca na dobrej pamięci oraz strategicznym myśleniu. Zasady gry są proste i przypominają te z tytułu memory, jednak tutaj oprócz zapamiętywania położenia kwiatów mamy jeszcze zarządzanie pszczołami. Warto zaplanować ustawienie pionka, gdyż błąd może kosztować zablokowanie go, a tym samym szanse na zdobywanie punktów. Wskaźnikiem jest tu kalendarz kwitnienia i właśnie nim musimy się sugerować przy wyborze kafelka z kwiatami. Wariant kooperacyjny jest równie emocjonujący, gdyż do gry wkracza żarłoczny niedźwiedź. Uczestnicy muszą współdziałać, by jak najszybciej uzupełnić plaster miodu, ale misiek postara się, by to nam się nie udało. Oprócz waloru rozrywkowego produkcja przynosi również walor edukacyjny – z kalendarza dowiemy się, jaka roślina kwitnie wcześniej, która później, a instrukcja zawiera krótki opis roślin, informacje o pszczołach, miodzie i jego produkcji.

Kalendarz pokazuje kolejność kwitnięcia roślin.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna zapakowane jest do średniej wielkości, solidnego pudełka, w którego wnętrzu znajdziemy 42 kafelki kwiatów (po 6 kafelków dla każdego z siedmiu gatunków), 12 pionków pszczół (po 3 w czterech kolorach), 7 dwustronnych kafelków uli, pionek pszczelarza, pionek niedźwiedzia, kalendarz kwitnienia, plaster do gromadzenia miodu, 4 żetony „wszystkie gatunki miodu” oraz instrukcję. Wszystkie elementy są wykonane estetycznie i zawierają barwne ilustracje. Instrukcja zawiera nie tylko spis reguł gry, ale także szereg interesujących informacji przyrodniczych, a kalendarz łacińskie nazwy roślin.

Elementy gry wykonane są z ekologicznych materiałów.Podsumowanie

Cud Miód to przyjemna, emocjonująca gra bazująca na dobrej pamięci i zarządzaniu swoimi zasobami. Dodatkowo tytuł posiada walor edukacyjny, dzięki któremu dzieci zyskają wiedzę przyrodniczą. Wykonanie jest rewelacyjne, a cena atrakcyjna (około 40 złotych).Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo


Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?