Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Carcassonne: Owce i wzgórza

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 25 kwiecień 2019 09:09
  • Czytano: 1,637

Carcassonne: Owce i wzgórza

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 40 minutZasady gry

Dziewiąte rozszerzenie do nowej edycji gry Carcassonne wprowadza do zabawy Pasterzy, Owce, Wilki, winnice oraz wzgórza. Trzy pierwsze elementy są ze sobą ściśle połączone – każdy z graczy otrzymuje na początku gry figurkę pasterza i w momencie dołożenia płytki terenu, możemy go użyć i wylosować jeden z żetonów. Jeśli trafimy na Owcę bądź kilka, wtedy powiększamy stado, a wylosowanie Wilka oznacza utratę zebranego stada. W każdym momencie możemy zadecydować o zapędzeniu stada do zagrody i przeliczeniu punktów (jedna owca oznacza zdobycie jednego punktu). Kolejną nowością są winnice, jakie zapewniają dodatkowe punkty klasztorom. Płytki z winnicami umieszczamy według standardowych zasad, ale jeśli znajdą się one w otoczeniu ukończonego klasztoru, to zyskamy 3 punkty za każdą z nich. Ostatni nowy element to wzgórza (pod kafelkiem ze wzgórzem umieszczamy kolejną dolosowaną), jakie w przypadku remisu przechylają szalę zwycięstwa gracza, którego podwładny stoi na wzniesieniu.

Dodatek wprowadza do zabawy Pasterzy, Owce, Wilki, winnice oraz wzgórza.Rozgrywka

Reguły wprowadzone przez dodatek Carcassonne: Owce i wzgórza są proste i bez większych problemów można poszerzyć rozgrywkę o trzy nowości. Oczywiście każdy z nich możemy wprowadzić pojedynczo, jeśli pozostałe nam nie odpowiadają. Pasterze, Owce oraz Wilki dodają zabawie nutki hazardu – warto zastanowić się, czy zapędzić owce do zagrody i przeliczyć punkty, czy zaryzykować i ewentualnie, po pojawieniu się Wilka, stracić wszystko. Ten element jest zdecydowanie najlepszym z omawianego rozszerzenia, a wprowadzenie nowego podwładnego, który jedynie zajmuje się owcami to dobre rozwiązanie. Winnice oraz wzgórza uatrakcyjniają rozgrywkę, ale nie mają tak znacznego wpływu na nią. Kafelki z winnicami nie zawsze wpadają nam w ręce w odpowiednim momencie, a wzgórza przydają się wyłącznie do rozstrzygania remisów, a one nie są w grze częste.

Worek przeznaczony jest do losowania żetonów owiec bądź wilków.Oprawa graficzna

Zgrabnej wielkości opakowanie okraszone zostało piękną ilustracją prezentującą zawartość dzieła wydawnictwa Bard – na obrazku dostrzec możemy stojącego na wzgórzu pasterza, który w asyście psa pilnuje stada owiec. Wewnątrz natomiast znajdziemy 18 solidnych, tekturowych kafelków terenu zawierających szczegółowe grafiki, 6 figurek pasterzy w różnych kolorach, 16 żetonów owiec i wilków, płócienny woreczek i krótką instrukcję, jaka krok po kroku przestawia zasady dodatku. Oczywiście worek przeznaczony jest do losowania żetonów, a nie płytek.

Wykonanie produkcji jest estetyczne, a pudełko zdobi przyjemna dla oka ilustracja.Podsumowanie

Carcassonne: Owce i wzgórza wprowadza do rozgrywki trzy nowe elementy, jakie poszerzają zabawę o nutkę hazardu oraz możliwości zdobycia dodatkowych punktów i rozstrzygnięcia remisu na naszą korzyść. Wykonanie produkcji jest estetyczne, a pudełko zdobi przyjemna dla oka ilustracja. Zakup dodatku wiąże się z wydaniem około 40-45 złotych, co nie jest dużym kosztem za oferowaną zawartość, która z pewnością podgrzeje emocje.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?