Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Tajny Agent

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 03 marzec 2019 19:08
  • Czytano: 2,122

Tajny Agent

Ilość graczy: 2-10
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W grze Tajny Agent uczestnicy wcielają się w detektywów, których zadaniem jest znalezienie agenta i odebranie mu tajnych dokumentów. Jeśli im się uda, mogą cieszyć się z triumfu, a w przeciwnym razie wygrywa szpieg. Rozgrywkę rozpoczynamy od wybrania spośród graczy postaci agenta (otrzymuje on tajne akta) oraz przygotowania talii kart pytań i rozdania po trzy karty dla każdego z detektywów. Teraz należy przetasować talię kart krajów, wylosować sześć z nich i wyłożyć na środek stołu (stroną z flagą oraz nazwą). Zabawa składa się z 3, 4 lub 5 rund, a zdobycie 3 punktów przez jedną ze stron oznacza koniec rywalizacji. Na początku agent wybiera jeden z dostępnych (sześciu) krajów, który staje się jego kryjówką w danej rundzie i odnajduje go w tajnych aktach. Teraz do głosu dochodzą detektywi, jacy kolejno zagrywają jedną z posiadanych kart pytań, a agent udziela odpowiedzi zgodnej z prawdą. Po zadaniu pytania, gracz dobiera jedną kartę z talii i skonsultowawszy się z innymi uczestnikami, eliminuje jeden kraj, w jakim według drużyny na pewno nie ukrył się agent. W tym celu odwraca kartę kraju na drugą stronę. Jeśli się pomylił, agent wygrywa rundę, a gdy wybór był słuszny, to swój ruch wykonuje kolejny z graczy. Detektywi mogą w dowolnym momencie rundy dokonać próby aresztowania – wskazują kraj, w jakim ukrywa się szpieg. Poprawna odpowiedź oznacza sukces śledczych, a błędna porażkę i zdobycie punktu przez agenta. Kolejne rundy przebiegają identycznie.

Zadaniem graczy jest znalezienie agenta i odebranie mu tajnych dokumentów.Rozgrywka

Chociaż początkowo reguły dzieła wydawnictwa Granna mogą wydawać się skomplikowane, to wystarczy rozegrać jedną rundę, by następne partie przebiegały już sprawnie i bez zaglądania do instrukcji. Kluczem do sukcesu jest dobra pamięć oraz wiedza geograficzna – pytania dotyczą między innymi łącznej powierzchni kraju, populacji mieszkańców, najwyższego szczytu, języka urzędowego, liczby sąsiednich państw, ustroju, waluty i produktów eksportowych. Oczywiście osoby z mniejszą wiedzą w tym zakresie nie muszą być skazane na porażkę, tutaj detektywi działają wspólnie, więc inni mogą pomóc i doradzić takiemu graczowi. Dzięki temu produkcja zyskuje walor edukacyjny, a nauka przebiega w naturalny, pełen emocji sposób. W związku z dosyć ograniczoną rolą agenta, warto, aby w każdej partii tę rolę odgrywał inny uczestnik. Oprócz podstawowego wariantu zabawy, twórcy przygotowali również wyzwania dodatkowe – Otwarte karty (dedykowane są dla 2 bądź 7-10 graczy); Świat to za mało (przeznaczony dla bardziej zaawansowanych detektywów); Prawdziwy detektyw (zwiększony poziom trudności); Zdobywanie wiedzy (rozgrywka z młodymi detektywami).

Tajne akta zawierają szczegółowe dane dotyczące krajów świata.Oprawa graficzna

Gra Tajny Agent została zapakowana do średniej wielkości, solidnego pudełka, w jakim znajdziemy tajne akta (książkę ze szczegółowymi danymi wszystkich krajów), 24 karty pytań, 197 kart krajów oraz jednokartkową instrukcję zawierającą skrót zasad. Produkcja może pochwalić się ciekawą ilustracją z opakowania oraz estetycznym wykonaniem wszystkich elementów. Karty oraz akta zawierają sporą ilość danych dotyczących państw, a także kolorystykę i wygląd flagi.

Wszystkie elementy są solidnie wykonane.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Granna to propozycja dla osób lubiących szpiegowskie klimaty bądź interesujących się geografią świata. Dzięki tytułowi w miły i emocjonujący sposób poszerzymy swoją wiedzę oraz poznamy wiele ciekawych informacji o krajach całego świata. Wykonanie jest solidne, a cena przystępna (około 45-50 złotych).Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?