Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Santa Maria: American Kingdoms

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 16 styczeń 2019 17:22
  • Czytano: 1,652

Podobne publikacje

Santa Maria: American Kingdoms

Ilość graczy: 1-5
Wiek graczy: 14+
Czas gry: 45-90 minutZasady gry

American Kingdoms to pierwszy dodatek do gry Santa Maria, w której gracze wcielają się w kolonistów przybywających do Nowego Świata i pragnących stworzyć najlepiej prosperującą kolonię. Dokonanie tego wiąże się ze zdobywaniem surowców niezbędnych do rozbudowy, tworzeniem sieci dróg, prowadzeniem wymiany handlowej, szukaniem złota oraz dbaniem o rozwój religii. Rozgrywka podzielona jest na trzy rundy, jakie odzwierciedlają trzy lata funkcjonowania kolonii i po ich upływie uczestnik z największą ilością punktów szczęścia zostaje zwycięzcą. Każda runda składa się z tur, podczas których gracz może wykonać jedną z czterech dostępnych akcji: rozbudowanie kolonii, aktywowanie jednego budynku, aktywowanie kolumny lub rzędu, wycofanie się. Rozszerzenie wprowadza do zabawy asymetrycznego gracza (należącego do rdzennej ludności), który będzie miał swoje własne cele i niepowtarzalne strategie. Jest to związane z negatywnym nastawieniem Królestwa Majów w stosunku do europejskich najeźdźców. Wśród nowości znajdziemy też Gubernatora, specjalistów, Ambasadorów oraz kolonię kakao.

Rozszerzenie wprowadza do zabawy asymetrycznego gracza, Gubernatora, specjalistów, Ambasadorów oraz kolonię kakao.Rozgrywka

Reguły dzieła wydawnictwa Granna nie uległy znacznej zmianie, ale wprowadzenie do rozgrywki dodatku wiąże się z nauką nowych, dosyć obszernych zasad, zwłaszcza w przypadku gracza wrogo nastawionego do kolonistów. Pozostałe innowacje (nowy surowiec, specjaliści, Gubernator, Ambasadorzy) także mają swój wpływ na przebieg gry. Specjaliści (leśnik, farmer, żołnierz) za określoną cenę oferują swoje usługi – na przykład zdobycie drewna lub zboża. Gubernator porusza się po kolonii, przyznaje punkty bonusowe i oferuje akcje dodatkowe. Ambasadorzy przyspieszają nieco zabawę poprzez wprowadzenie wyboru kości. Niezmiennie jednak rozgrywka opiera się na rzucie sześcianami i manipulowaniu ich wynikami, a kluczem do sukcesu jest przedsiębiorczość i wysilanie naszych szarych komórek, a to wiąże się ze sporą długością gry (teraz możemy bawić się również w pięć osób). Wszystkie nowości mają znaczenie dla zabawy, ale najciekawszą jest wprowadzenie gracza asymetrycznego.

Specjaliści (leśnik, farmer, żołnierz) za określoną cenę oferują swoje usługi.Oprawa graficzna

Santa Maria: American Kingdoms zapakowana jest do sporej wielkości pudełka, w którym znajdziemy całe mnóstwo elementów – planszę kolonii kakao, 10 specjalnych żetonów statków, 3 nowe żetony uczonych, nową stację misyjną, 3 nowe żetony Biskupów, 6 specjalnych żetonów terenu, 6 żetonów magazynu na kakao, stolicę kolonii kakao, 4 Gubernatorów, 18 żetonów specjalistów, żetony Ambasadorów, planszę miasta, 15 żetonów świątyń, 12 żetonów budynków, 3 żetony drogi, 3 żetony arcykapłanów, 5 kart pomocy, 10 żetonów magazynów, 24 karty akcji, 3 znaczniki graczy oraz instrukcję w pięciu językach (w tym także polskim). Choć wykonanie jest solidne i estetyczne, to ilustracje pozbawione są klimatu, jaki wciągnąłby graczy w świat kolonistów.

Wykonanie jest solidne i estetyczne, ale ilustracje pozbawione są klimatu.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Granna to niesamodzielny dodatek, jaki przeznaczony jest dla fanów gry Santa Maria, którzy lubują się intuicyjnymi regułami, sprawnie łączącymi rozwiązania znane z innych produkcji i nie zwracają uwagi na przeciętną oprawę graficzną. Rozszerzenie wprowadza wiele ciekawych innowacji, dzięki czemu zabawa jest jeszcze lepsza i bardziej emocjonująca, dlatego warto przemyśleć zakup American Kingdoms (sugerowana cena gry wynosi 89,90 złotych).Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?