Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Anty-Monopoly Polska

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 04 grudzień 2018 17:52
  • Czytano: 623

Anty-Monopoly Polska

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 60-90 minutZasady gry

Anty-Monopoly Polska to klasyczna wersja gry Anty-Monopoly, ale osadzona w polskich realiach. Podobnie do podstawowej edycji, produkcja poszerza znane nam reguły, wprowadzając obok monopolistów drugą frakcję – przedsiębiorców. Oznacza to kilka odrębnych zasad w zależności od wybranej na początku zabawy roli. Zwycięzcą będzie ten monopolista, który doprowadzi do bankructwa wszystkich uczestników lub przedsiębiorca/monopolista, jaki po bankructwie monopolistów/przedsiębiorców okaże się najbogatszy. Dla osób, które zjadły zęby na tradycyjnych Monopoly bądź wolą walczyć o triumf na terenie naszego, rodzimego kraju, gra wprowadza kilka ciekawych twistów urozmaicających rozgrywkę.

Klasyczna wersja gry Anty-Monopoly osadzona w polskich realiach.Rozgrywka

Dzieło wydawnictwa Trefl wymaga dobrego poznania nowych reguł, wprowadzających rozróżnienie dla przedsiębiorców i monopolistów. Początki są trudne i dosyć często zdarza się zerkać do instrukcji. Z czasem zabawa staje się płynniejsza, a uczestnicy mogą skupić się w większej mierze na strategii działania. Warto także nadmienić, iż autorzy proponują wprowadzenie ograniczenia czasowego naszego pojedynku, dzięki czemu unikniemy wielogodzinnych posiadówek, jakie nie zawsze muszą przynieść rozstrzygnięcie. Oczywiście nasze szanse na zwycięstwo zależą od szczęścia przy rzucie kostkami – jeśli nie będziemy go mieć, to gotówka szybko się skończy, a nasi oponenci będą stawać się coraz bogatsi. Takie rozwiązanie sprzyja mniej doświadczonym graczom, gdyż dzięki temu oni również mają szansę na końcowe zwycięstwo.

Pionki ponownie różnią się jedynie kształtem i kolorem.Oprawa graficzna

Anty-Monopoly Polska zapakowane jest do dużego, solidnego pudełka, w jakiego wnętrzu znajdziemy sporej wielkości, sztywną planszę, 2 kostki do gry, 28 kart tytułu własności, 25 kart dla przedsiębiorców, 25 kart dla monopolistów, 35 plastikowych domków oraz 15 hoteli, instrukcję, 3 niebieskie pionki monopolistów, 3 zielone pionki przedsiębiorców i banknoty (odpowiedniki polskiej waluty). Instrukcja jest obszerna, a jej przeczytanie zajmuje sporo czasu – może to zniechęcić do nauki zasad. Największe pochwały należą się za planszę, budynki oraz pieniądze, jakie są estetycznie wykonane. Pionki ponownie różnią się jedynie kształtem i kolorem, a szkoda, gdyż łatwo je pomylić. Figurki byłyby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Wewnątrz pudełka znalazło się miejsce na przegródki – przydatne, ale mniej efektowne niż wypraska.

Na planszy nie zabrakło polskich akcentów.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Trefl to tytuł przeznaczony dla fanów gry Monopoly, jacy szukają odmiany od standardowych zasad i chętnie powalczą o triumf w polskich realiach. Tytuł niezmiennie opiera się na sporej losowości, więc taktycy nie mają tu czego szukać. Pozostali gracze spędzą nad planszą wiele godzin, walcząc o dominację i próbując doprowadzić rywali do bankructwa. A wszystko to za około 50 złotych. Idealna na długie, jesienne wieczory.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?