Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Carcassonne: Safari

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 25 listopad 2018 18:21
  • Czytano: 2,197

Carcassonne: Safari

Ilość graczy: 2-5
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 35 minutZasady gry

Carcassone: Safari nie różni się znacząco pod względem reguł od podstawowej wersji gry. Całość polega na losowaniu i układaniu elementów mapy (żetonów w formie kwadratu), rozstawianiu swoich pionków oraz zbieraniu punktów. Zwycięzcą zostaje ten uczestnik zabawy, który po wykorzystaniu wszystkich fragmentów posiada największą ilość punktów. Oczywiście w produkcji pojawia się kilka zmian w stosunku do oryginału, a pierwszą z nich jest patrol – dwie drewniane figurki samochodów, jakie trafiają obok płytki startowej. Drugą nowością jest wodopój, który tworzymy przy pomocy specjalnych żetonów ze zwierzętami. Zgodnie z tematyką wyprawy na Safari, nie zajmujemy się już budowaniem dróg, zamków i klasztorów, a tworzeniem ścieżek zwierząt, buszu oraz baobabów. Punkty za obiekt zależne są od ilości występujących gatunków ssaków i ptaków, a nie za sumę kafelków. Zamiast zwykłych, kolorowych pionków, do liczenia punktów wykorzystujemy słonie.

Tym razem budujemy teren pełen ścieżek zwierząt, buszów oraz baobabów.Rozgrywka

Rozgrywka w dziele wydawnictwa Bard nie różni się diametralnie od tej znanej z nowej edycji lub wersji Star Wars. Istotnym elementem ponownie są płytki terenu, jakie losujemy i dopasowujemy do już utworzonej mapy. W grze w większej mierze o sukcesie decyduje szczęście w losowaniu kafelków, jednak skuteczna taktyka potrafi nadrobić jego brak. Gracze do swojej dyspozycji mają sześciu podwładnych, co wymusza rozsądniejsze rozstawianie ich po planszy. Im większą powierzchnię ma busz bądź długość mają nasze ścieżki, tym więcej punktów zdobywamy. Bardziej znaczące jest więc dokończenie ich budowy i odzyskanie podwładnego niż rozpoczynanie nowego tworu w innym miejscu. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której nie mamy w rezerwie ani jednego podwładnego, gdyż skrzętnie wykorzystają to nasi oponenci. Ponownie zabawa potrafi wciągnąć na dłuższą chwilę – rozegranie jednej partii zajmuje około 35 minut, ale na tym na pewno się nie skończy. Kolejne potyczki są nieuniknione.

Tradycyjnie w liczeniu punków pomaga specjalna plansza.Oprawa graficzna

Wewnątrz solidnego pudełka z Carcassone: Safari znajdziemy estetycznie wykonane 72 płytki terenu, instrukcję gry w trzech językach, tekturową planszę punktacji, pionki w różnych barwach, figurki słoni oraz samochody patrolu, 50 żetonów wodopoju, potrójny kafelek startowy i żetony punktów. Na froncie pudełka, płytkach terenu i planszy z punktami zobaczymy klimatyczne ilustracje ze zwierzętami oraz roślinami, jakie można spotkać na safari.

W grze nie brakuje pięknych ilustracji.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Bard to przede wszystkim proste zasady i niezwykle wciągająca rozgrywka. Tym razem zamiast zamków i szlaków budujemy ścieżki zwierząt, wodopoje oraz busz, a kolejne pojedynki są równie emocjonujące i nieuniknione. Oprawa graficzna trzyma wysoki poziom, a cena jest atrakcyjna (około 60 złotych). Kto zostanie Królem dżungli?Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?