Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Kaleidos

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 30 październik 2018 17:04
  • Czytano: 891

Kaleidos

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 10+Zasady gry

Celem graczy w dziele wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków jest szukanie na ilustracjach obiektów, których nazwa rozpoczyna się na wylosowaną literę. Za każdą nazwę otrzymujemy punkty – jeden za przedmiot, jaki powtarza się u rywala oraz trzy za rzecz niepowtarzalną. Uczestnik, który po rozegraniu 10 rund będzie miał większą ilość punktów, może cieszyć z triumfu. Zabawę rozpoczynamy od przygotowania kart z literami, ilustracji, sztalug oraz kart do notowania i ołówków. Następnie pierwszy z graczy losuje literkę i wykłada ją widoczną dla wszystkich na środku stołu. Teraz przekręcamy klepsydrę i rozpoczynamy rywalizację – gdy piasek się przesypie, runda dobiega końca (można ustalić dłuższy czas trwania rundy). Przed rozpoczęciem kolejnej należy wylosować literę i zmienić obrazek. Warto także wspomnieć, że produkcja posiada wariant drużynowy, w jakim uczestniczyć może większe grono osób.

Zadaniem graczy jest szukanie obiektów, których nazwa rozpoczyna się na wylosowaną literę.Grywalność

Kaleidos to gra bazująca na spostrzegawczości, doprawiona emocjami związanymi z upływającym czasem. Reguły tytułu są proste, ale sama rozgrywka już nie – ilustracje przepełnione są przedmiotami i znalezienie tych na wylosowaną literę bywa skomplikowane. Przesypujący piasek wprowadza nerwową atmosferę i zdarza się, że uciekają nam oczywiste nazwy/obiekty. Sama zabawa przypomina trochę tę z gry Państwa/Miasta, tylko w wersji obrazkowej. Warto uwzględnić, iż większą liczbę punktów zdobywamy za unikalne hasła, a te powtarzające się punktowane są jedynie jednym punktem. Nie oznacza to jednak, że warto szukać rzeczy mniej widocznych – nigdy nie wiadomo, co zobaczy oponent – lepiej wymieniać wszystkie nazwy przedmiotów, które uda nam się znaleźć na obrazku. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest podzielenie się na grupy i rywalizowanie w drużynach, wtedy jesteśmy w stanie znaleźć więcej obiektów. Ilustracji możemy użyć także w inny sposób – wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Ilustracje przepełnione są przedmiotami i znalezienie tych na wylosowaną literę bywa skomplikowane.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków zapakowane jest do sporej wielkości pudełka, które jest dosyć masywne. Wewnątrz znajdziemy estetycznie wykonane elementy – 20 ilustrowanych plansz, 4 tekturowe sztalugi, talie kart z literami, klepsydrę do odliczania czasu, 4 ołówki i notes do notowania oraz krótką instrukcję. Na pochwałę zasługują przede wszystkim piękne i pełne obiektów obrazki, jakich autorką jest Elena Prette.

W pudełku znajdziemy cztery ołówki i notes do notowania.Podsumowanie

Kaleidos to niezwykła produkcja, jaka przynosi pełną emocji zabawę, dzięki której przećwiczymy spostrzegawczość i powalczymy z nieustannie upływającym czasem. Tytuł idealnie sprawdzi się podczas potyczek rodzinnych bądź spotkań ze znajomymi. Całość wykonana jest solidnie i estetycznie, a kolejne potyczki są nieuniknione. Cena równie atrakcyjna – około 60 złotych.Ocena: 9,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?