Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Kameleon

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 09 październik 2018 17:27
  • Czytano: 839

Kameleon

Ilość graczy: 3-9
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 15 minutZasady gry

Celem graczy w dziele wydawnictwa Trefl jest zdemaskowanie kryjącego się wśród nich Kameleona. On natomiast musi wtopić się w otoczenie, bacznie nasłuchiwać odpowiedzi pozostałych uczestników, aby odkryć sekretne słowo. Na początku należy przygotować talię do gry oraz rozdać po jednej karcie kodu (na karcie Kameleona widnieje jedynie informacja o jego roli). Teraz możemy rozpocząć zabawę – aktywny gracz odkrywa kartę tematu i kładzie ją w miejscu widocznym dla wszystkich uczestników, a następnie rzuca dwoma kostkami i w ten sposób ustala tajne słowo (z karty kodu). Kameleon ma pustą kartę, więc musi udawać, że nie zna sekretnego hasła. Zadaniem uczestników jest podanie określenia związanego z tym słowem – nie może ono jednak być zbyt oczywiste, ponieważ naprowadzi Kameleona na rozwiązanie, ani nazbyt dalekie, gdyż pozostali mogą wziąć nas za Kameleona. Po wypowiedzeniu przez graczy określeń przychodzi czas na dyskusję i głosowanie, podczas której omawiamy wybrane słowa oraz wskazujemy osobę, jaka naszym zdaniem jest Kameleonem. Wytypowany gracz pokazuje swoją kartę kodu i jeśli znajduje się na niej tabelka ze współrzędnymi, w rozgrywce triumfuje Kameleon. Jeżeli uczestnicy trafnie wskażą Kameleona, to ma on jeszcze szansę na zwycięstwo, jeśli poprawnie wskaże tajne hasło. Punktacja jest następująca – błędne wskazanie osoby (2 punkty dla Kameleona), poprawne wskazanie i odgadnięte słowo (1 punkt dla Kameleona), poprawne wskazanie i podanie błędnego słowa (2 punkty dla pozostałych graczy). Zabawa kończy się w momencie, kiedy jeden z uczestników uzbiera 5 punktów.

Gracze otrzymują karty z kodami, a Kameleon pustą kartę.Grywalność

Kameleon to przede wszystkim proste reguły gry, których nauczymy się w mgnieniu oka. Warto także dodać, iż twórcy przygotowali również wariant zabawy dla trzech, siedmiu i ośmiu osób. Dodatkowo możemy ustalić inne niż podstawowe zasady – na przykład rywalizować przez określony wcześniej czas bądź do uzyskania większej sumy punktów. Na czym bazuje produkcja? Na sprycie, refleksie, szybkim myśleniu i przetwarzaniu informacji – Kameleon nie ma łatwo, musi zachować kamienną twarz i starać się przekonać pozostałych, że ktoś inny pełni tę funkcję w danej rundzie. O zachowanie powagi jest trudno, dlatego tytuł przeznaczony jest dla określonej grupy osób (otwartych, z poczuciem humoru, wygadanych i błyskotliwych). Jeśli ktoś nie lubi lub nie umie oszukiwać, to kompletnie się do tej gry nie nadaje i rozgrywka nie będzie sprawiała mu przyjemności. Pozostałych (jakich kręci zabawa w szpiega) czeka mnóstwo emocjonujących chwil podczas poszukiwań Kameleona.

Kategorie haseł mogą dotyczyć na przykład filmu lub sportu.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Trefl zapakowane jest do sporej wielkości pudełka (mogłoby być mniejsze), na którym ukryty jest tytuł gry. Opakowanie pokryte jest dziwnym w dotyku materiałem, przez co zdjęcie górnej pokrywy bywa problematyczne i zajmuje trochę czasu. Pozostałe elementy są wykonane estetycznie i posłużą przez długi czas. Wewnątrz pudełka znajdziemy: karty z kodami, karty z tematami, dwie kostki (żółtą sześcienną i zieloną ośmiościenną), instrukcję z zasadami gry, tabliczkę do zapisywania tematu i mazak z gumką do wycierania. Warto także wyposażyć się w kartkę i długopis, by notować wyniki punktowe.

Wszystkie elementy gry są solidnie wykonane.Podsumowanie

Lubicie polować na szpiega? Szukacie tytułu na rodzinne potyczki bądź spotkania ze znajomymi, w których trakcie będziecie mogli wykazać się bystrością umysłu i przebiegłością? Kameleon to emocjonująca zabawa z prostymi zasadami oraz wymagającą rozgrywką. Obecna cena wynosi około 65-70 złotych.Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?