Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Pszczoły

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 23 wrzesień 2018 17:59
  • Czytano: 1,244

Pszczoły

Ilość graczy: 2
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 15 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków gracze (Pszczoła i Trzmiel) walczą o największą ilość pyłków kwiatowych. Na początku zabawy należy umieścić na środku stołu pięć kart Kwiatów, potasować 10 kart Misji i rozdać każdemu uczestnikowi po jednej. Misje są tajne, więc nie należy ich ujawniać rywalowi. Jeden z graczy otrzymuje zestaw kart Pszczół (oraz kartę pierwszego gracza), a oponent kart Trzmieli – obaj tasują je i wykładają obok, tworząc stos. Teraz należy dobrać z kupki po trzy karty i można rozpoczynać walkę. Rozgrywka składa się z naprzemiennych tur, w których uczestnicy mają do dyspozycji 2 Punkty Akcji i 7 czynności do wyboru: położenie jednej karty z ręki po swojej stronie, odrzucenie jednej karty z ręki, użycie karty Ruchu po swojej stronie, użycie karty Ruchu po stronie oponenta, położenie jednej karty z ręki (zakrytej), położenie jednej karty po stronie przeciwnika (zakrytej), odwrócenie karty przeciwnika. Po zakończeniu tury należy uzupełnić karty na ręce do trzech. Runda kończy się natychmiast, gdy obaj gracze nie posiadają już kart. Wtedy następuje odsłonięcie zakrytych kart i przeliczenie punktów – gatunek owadów z przewagą liczebną wygrywa kartę Kwiatu (1 punkt), a jeśli stanowi on cel misji, to także dodatkowy punkt. Po zsumowaniu punktów trzeba rozegrać rundę drugą, w jakiej zabawę rozpoczynają Trzmiele.

Walka rozgrywa się między pszczołami i trzmielami.Grywalność

Pszczoły to sympatyczna gra karciana dla dwóch osób, której zasady na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Wystarczy jednak rozegrać jedną partię z pomocą instrukcji i wszystko staje się jasne – zagrywamy karty i walczymy o Kwiat, korzystając z posiadanych Punktów Akcji. Tytuł to również wyważona rozgrywka, liczy się tu szczęście w losowaniu kart, ale też odpowiednia strategia (w tym negatywna interakcja z przeciwnikiem). Dzięki opcji zakrywania kart robi się bardziej emocjonująco – rywal nie jest w stanie stwierdzić, jaką kartę zagraliśmy i czy nie przeważy ona o końcowym sukcesie. Oczywiście może ją odsłonić, ale pozbawi się w swojej turze wszystkich dostępnych Punktów Akcji. Jest to także okazja do blefowania i wpuszczania oponenta na minę. Warto również dobrze ukryć swoje zamiary i nie zdradzić szybko swojej misji – wróg może wykorzystać to przeciwko nam i spróbować ze zdwojoną siłą o nią powalczyć. Zabawa przebiega sprawnie, a w związku z ograniczoną ilością graczy (tylko dwóch), na swoją kolej nie musimy długo czekać. Dodatkowo twórcy przygotowali wariant łatwiejszy (larwalny) oraz trudniejszy (starego, przebiegłego trzmiela). Szybka i emocjonująca rozgrywka.

Dzięki zrealizowaniu sekretnej misji zdobywamy dodatkowe punkty.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków zapakowane jest do niewielkiej wielkości pudełka, w którym znajdziemy solidnie wykonane elementy – zestawy 17 kart Pszczół i Trzmieli (2 karty bez owadów, 13 kart z owadami oraz 2 karty Ruchu), 5 kart Kwiatów, kartę pierwszego gracza oraz instrukcję. Wszystkie karty mogą pochwalić się estetycznym wykonaniem oraz pięknymi, barwnymi ilustracjami. Spis zasad jest poszerzony o przykładowe zagrania oraz punktację.

Pudełko i karty ozdobione są pięknymi ilustracjami..Podsumowanie

Pszczoły to propozycja dla osób, jakim ciężko zorganizować większą grupę uczestników, lubiących szybkie i wyważone (bazujące na szczęściu i taktyce) rozgrywki, niewymagające wiele miejsca i czasu (także na naukę). Wykonanie jest świetne, a cena atrakcyjna (około 30 złotych).Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?