Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Gry podróżne: Szachy

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 22 sierpień 2018 17:01
  • Czytano: 1,695

Gry podróżne: Szachy

Ilość graczy: 2
Wiek graczy: 6+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W Szachach zadaniem graczy jest schwytanie króla przeciwnika, czyli doprowadzenie do sytuacji zwanej matem, w której zaatakowany król nie może zostać obroniony przez pozostałe figury. Zabawa rozgrywa się na szachownicy – kwadratowej planszy podzielonej na 64 kwadratowe pola w dwóch kolorach (czarnym i białym) występujących naprzemiennie. Na początku należy ustawić pionki i figury w odpowiedniej konfiguracji. Pierwszy ruch wykonują białe, a następnie odbywa się on naprzemiennie. Każda bierka porusza się w określony sposób i jeśli w wyniku ruchu zatrzyma się na polu z pionkiem bądź figurą przeciwnika, to zbija go. Gra może zakończyć się wygraną jednego z uczestników bądź remisem (Pat).

Szachownica jest niewielka, więc nie zajmuje sporej ilości miejsca.Grywalność

Omawiane dzieło wydawnictwa Granna to wersja z serii Gry podróżne – reguły nie różnią się od tych z podstawowego wariantu. Tytuł zawiera instrukcję, w jakiej przybliżone są zasady (między innymi ruch figur wraz z ilustracjami), dodatkowe akcje (roszada, bicie w przelocie, promocja pionka), a także historia i nazewnictwo w szachach. Rozgrywka nie jest tak dynamiczna, jak choćby w przypadku gry warcaby i wymaga zdecydowanie więcej skupienia i myślenia strategicznego. W trakcie zabawy nie wystarczy skupić się na swoich pionkach i figurach, trzeba także przewidywać ruch oponenta oraz starać się wyprzedzać jego działania. Produkcja jest całkowicie pozbawiona losowości, a o końcowym sukcesie decyduje siła umysłu.

Bierki są małe, ale solidne.Oprawa graficzna

Szachy w edycji Gry podróżne różnią się od standardowej edycji przede wszystkich wielkością. Całość zapakowana jest do niewielkiego pudełka, w jakim znajdziemy 32 bierki w dwóch kolorach, planszę (szachownicę) oraz instrukcję. Mimo ich niewielkiego gabarytu, są one wykonane solidnie i estetycznie. Grę bez najmniejszego problemu zmieścimy się do torby podróżnej lub schowka w samochodzie.

Pudełko zmieści się w schowku samochodowym.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Granna to tytuł przeznaczony dla osób lubiących wyzwania wymagające pracy szarych komórek, którzy nie wyobrażają sobie rodzinnych wakacji czy wycieczek bez tego typu rozrywki. Ich cena, podobnie jak gabaryt, również nie jest duża (około 10-15 złotych).Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?