Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Projekt: Miasteczko

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 13 sierpień 2018 19:16
  • Czytano: 1,665

Projekt: Miasteczko

Ilość graczy: 1-4
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30-60 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków gracze zajmują się budowaniem swojego miasta. Za wybudowane lokacje otrzymują punkty zwycięstwa, a osoba, której uda się zebrać ich osiem bądź w trakcie Fazy zagrywania kart zagra ich osiemnaście, może cieszyć się z triumfu. Tura każdego z uczestników podzielona jest na dwie fazy – zagrywania kart oraz budowania. W pierwszej fazie gracz wykłada kolejne karty i w ten sposób zwiększa swój przychód. Po ukończeniu zagrywania możemy przystąpić do budowania, czyli kupowania kart budynków lub rozbudowania ich. W fazie zagrywania możemy skorzystać z dewaluacji, czyli odwrócić jedną z kart i zrealizować jej efekt. Twórcy przygotowali także wariant indywidualny, w jakim reguły zabawy nie różnią się znacząco od tych podstawowych.

Za wybudowane lokacje otrzymujemy punkty zwycięstwa.Grywalność

Projekt: Miasteczko to prosta gra karciana, która na pierwszy rzut oka nie wydaje się łatwa. Rozgrywka bazuje wyłącznie na odpowiednim manipulowaniu kartami – tymi posiadanymi oraz z zasobu ogólnego. Niestety są one dwustronne, co może wprowadzić małe zamieszanie, a zwłaszcza w fazie zagrywania. Szkoda, że w instrukcji nie pojawiły się ilustracje z przykładowymi turami graczy – pokazałoby to sposób ułożenia kart, liczenia symboli i kupowania. Zagrywanie kart ze swojego zasobu i zbieranie przychodu, można było zastąpić rzutem kostkami, wtedy byłoby to bardziej przejrzyste i atrakcyjne. W grze nie występuje negatywna interakcja – każdy sobie rzepkę skrobie i walczy o kolejne punkty zwycięstwa. W trakcie tury rywala pozostali uczestnicy nie mogą obmyślać swojej strategii ruchu, więc pozostaje im jedynie bierne obserwowanie przeciwnika i pilnowanie poprawności jego działań. Tak, jak wyżej wspomniałam, produkcja jest raczej prosta i weteranom gatunku może nie przynieść wielu emocji. Natomiast młodsi gracze, jacy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami i karciankami, będą się świetnie bawić.

Każdą z lokacji możemy rozbudować.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków zostało zapakowane do niewielkiego, ale solidnego pudełka, w którym znajdziemy czterostronicową instrukcję zawierającą odpowiedzi na najczęstsze pytania, jednak pozbawioną ilustracji z przykładowymi turami graczy; oraz 76 dwustronnych kart w pięciu rodzajach: 20 kart osiedle/dzielnica, 16 kart supermarket/hipermarket, 16 kart szpital/sanatorium, 12 kart fabryka/elektrownia i 12 kart park/dworzec. Na każdej karcie znajdziemy informację, czy jest to awers czy rewers, jaki jest koszt budowy oraz rozbudowy lokacji, jaki jest przychód i dodatkowy efekt. Obrazki zawarte na kartach są kolorowe i szczegółowe – zawierają nie tylko ilustracje budynku, ale także elementów znajdujących się w jego otoczeniu.

Oprawa graficzna jest kolorowa i pełna szczegółowych ilustracji.Podsumowanie

Projekt: Miasteczko to ciekawa propozycja dla młodszych graczy (bądź tych lubiących nieskomplikowane zasady), którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z karciankami i nie zrażą ich proste reguły oraz mała ilość elementów. Bardziej doświadczone osoby nie znajdą tu emocjonującej rozgrywki i mogą się zwyczajnie nudzić. Autorzy mogli się pokusić o zastąpienie kart z zasobu uczestników na znaczniki bądź kości, co zmniejszyłoby ilość niejasności, a wprowadziło do zabawy dodatkowy element. Te, które znajdziemy w pudełku, są estetycznie wykonane, a całość do nabycia w atrakcyjnej cenie (około 25-30 złotych).Ocena: 7/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?