Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Sztama

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 17 lipiec 2018 16:51
  • Czytano: 3,113

Sztama

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 20 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna zadaniem uczestników jest budowanie tamy z gałęzi pochodzących z różnych drzew. Unikać należy odpadów pływających w rzece, gdyż mogą one zmniejszyć naszą szansę na triumf. Im więcej tam zbudujemy bądź będą one większe, tym wyższa będzie nasza zdobycz punktowa. Zwycięzcą jest gracz, który uzbiera ich najwięcej. Rozgrywkę rozpoczynamy od rozdania znaczników i przygotowania kart tam oraz rzeki. Następnie każdy po kolei może wykonać jedną z dwóch akcji – dobrać kartę rzeki lub zbudować tamę. Dobierając kartę rzeki należy zwrócić uwagę na rodzaj gałęzi, ich jakość oraz położenie – pierwsza z rzędu jest całkowicie darmowa, a kolejne wymagają użycia znaczników (może się więc zdarzyć, że będziemy mogli dobrać wyłącznie pierwszą kartę). W grze występuje również karta ekobobra, dzięki jakiej wyeliminujemy zebrane odpady. Zabawa kończy się w momencie wyczerpania kart tamy, bądź gdy rzeka nie może zostać uzupełniona (jest w niej mniej niż pięć kart).

Tama musi być zbudowana z gałęzi różnych gatunków drzew.Grywalność

Sztama może pochwalić się prostymi zasadami, które na pierwszy rzut oka (na instrukcję) mogą wydawać się bardziej skomplikowane, niż ma to miejsce w rzeczywistości. W pierwszej rozgrywce zdarza się jeszcze zerknąć na reguły, ale kolejne przebiegają w dosyć szybkim tempie. Uczestnicy skupiają się wyłącznie na swojej budowie i nie przeszkadzają rywalom. Do sukcesu potrzebna jest odrobina szczęścia (przy dokładaniu kart rzeki), ale przede wszystkim skuteczna taktyka. Jeśli na początku stracimy wszystkie swoje znaczniki, to później będziemy mogli dobierać jedynie darmowe karty, a to wiąże się z koniecznością zbierania odpadów, czyli punktów ujemnych. Warto więc kolekcjonować mniej wartościowe gałęzie, niż narażać się na takie problemy. Niekiedy wybierając słabsze karty rzeki, ale zawierające znaczniki oponentów, możemy przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Emocje trwają do samego końca, gdyż ostateczny wynik poznajemy po zsumowaniu wszystkich kart tamy. Łączny czas zabawy jest dosyć krótki (około 20 minut), więc tytuł idealnie sprawdza się na chwilkę przerwy w rodzinnym gronie.

Musimy wystrzegać się odpadów.Oprawa graficzna

Karcianka wydawnictwa Granna została zapakowana do niewielkiego, ale solidnego pudełka. Wewnątrz znajdziemy 66 kart rzeki, w tym 42 karty gałęzi, 12 kart ekobobrów i 12 kart odpadów; 15 kart tam, 16 drewnianych znaczników kłód oraz instrukcję do gry. Wszystkie elementy są estetycznie wykonane, a karty zawierają kolorowe i szczegółowe ilustracje oraz wyszczególnione gatunki drzew i rodzaje ich liści.

Ilustracje są kolorowe i bajkowe.Podsumowanie

Sztama to gra o nieskomplikowanych zasadach, krótkim czasie rozgrywki, bazująca na zarządzaniu znacznikami i dobieraniu odpowiednich kart rzeki. Jej wykonanie jest solidne, a dzięki niewielkiej ilości elementów, możemy zabrać ją na wakacje i cieszyć się zabawą praktycznie w każdym miejscu. Cena produkcji nie jest wygórowana – obecnie możemy nabyć ją za około 25-30 złotych.Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?