Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Sherlook

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 14 lipiec 2018 12:43
  • Czytano: 952

Sherlook

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 15-30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków gracze wcielają się detektywów, jacy mają za zadanie zbadanie miejsca zbrodni. Niestety niedoświadczeni policjanci zrobili trochę bałaganu, a my musimy wskazać, które ślady zostały naniesione przez nieopierzonych stróżów prawa i policzyć je. Rozgrywkę rozpoczynamy od przygotowania żetonów z punktami, przetasowania kart z obrazkami oraz wyłożeniu w dostępnym dla wszystkich miejscu znaczników z cyframi. Następnie odsłaniamy pierwszy zielony żeton, na jakim widnieje układ ułożenia kart i wykładamy obrazki we wskazanej pozycji. Teraz przystępujemy do szukania różnic pomiędzy kartami – jeśli jesteśmy pewni swojej odpowiedzi, to szybko sięgamy po właściwy kartonik. Ostatni uczestnik ma jedynie pięć sekund na podjęcie decyzji. Gdy każdy ma znacznik w ręce, karty zostają obrócone, oznaczone różnice możemy zsumować i wyłonić zwycięzcę. Idealne obstawienie nagrodzone jest trzema punktami, a pomyłki o jedno oczko dwoma bądź jednym. Na koniec zabawy punkty zostają zliczone, a gracz z największą ich ilością może cieszyć się z triumfu.

Naszym zadaniem jest szybkie znalezienie wszystkich różnic pomiędzy obrazkami.Grywalność

Sherlook to produkcja bazująca na spostrzegawczości oraz refleksie, z prostymi regułami, które każdy pojmie w parę minut. Tutaj nie tylko szukamy różnic pomiędzy ilustracjami, ale musimy to robić szybko, by rywale nas nie wyprzedzili. Oczywiście nie wszystkie są widoczne na pierwszy rzut oka, część wymaga wnikliwego przyglądania się. Utrudnieniem jest również losowy układ wzajemnego położenia kart – zdecydowanie łatwiej jest szukać, kiedy są one ułożone obok siebie w identycznej formie. Gdy jeden z obrazków jest do góry nogami, to zadanie robi się trudniejsze. Dzięki temu emocji nie brakuje, a gra jest niezwykle wciągająca. Oprócz walorów rozrywkowych, tytuł przynosi także walory edukacyjne (ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu). Duża ilość kart oraz kombinacji ich położenia oraz połączenia sprawia, że regrywalność jest bardzo duża. Świetna zabawa dla młodych (i starych) detektywów.

Układ kart może być różny, więc i zadanie trudniejsze.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków może pochwalić się też solidnym i estetycznym wykonaniem wszystkich elementów. Jedyny zarzut dotyczy wielkości pudełka, jakie mogłoby być mniejsze. W opakowaniu ozdobionym klimatycznymi ilustracjami znajdziemy krótką instrukcję, żetony z punktami (w tym zielone zawierające układ kart), znaczniki z cyframi przypominające te wykorzystywane do oznaczenia miejsca zbrodni oraz sporej wielkości karty z obrazkami – z jednej strony w kolorze, a z drugiej czarno-białe z zaznaczonymi różnicami. Na ilustracjach widnieje zarys poszkodowanej osoby, a także pozostawione na miejscu ślady.

Oprawa jest kolorowa i klimatyczna.Podsumowanie

Sherlook to niezwykle wciągająca i emocjonująca gra, która bazuje na spostrzegawczości oraz refleksie. Produkcja to idealna propozycja dla małych oraz większych detektywów, jakim szukanie różnic dostarcza mnóstwa zabawy. Tytuł może pochwalić się sporą regrywalnością, estetycznym wykonaniem oraz atrakcyjną ceną (około 50 złotych).Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?