Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Sombrero czy Melonik?

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 09 lipiec 2018 08:18
  • Czytano: 3,156

Sombrero czy Melonik?

Ilość graczy: 1-4
Wiek graczy: 4-7
Czas gry: 20 minutZasady gry

Twórcy gry Sombrero czy Melonik? przygotowali aż trzy warianty zabawy. Wszystkie skupiają się na kompletowaniu postaci z różnych regionów świata podzielonych na kilka kartoników. W pierwszej wersji (dla 2-4 osób) żetony należy ułożyć w czterech stertach, a następnie uczestnicy po kolei rzucają kostką i w zależności od wyniku dobierają jeden element z właściwego stosu. W przypadku wyrzucenia szóstki jest to aż pięć kafelków, a piątka oznacza ominięcie kolejki. Rozgrywka toczy się do momentu, kiedy na stole nie ma już żetonów. Wtedy należy przeliczyć ułożone komplety i z triumfu cieszy się osoba, która uzbierała ich najwięcej. Drugi wariant jest podobny, ale uczestników jest dwóch i przed rozpoczęciem rywalizacji muszą określić, jaką płeć postaci będą zbierać. Elementy nie są ułożone w stosach, a wymieszane. Trzecia wersja rozpoczyna się od wylosowania przez każdego z uczestników kafelka oznaczonego 1, a następnie gracze losują żetony w poszukiwaniu pozostałych elementów swojej postaci (tym razem podobnie jak w memo).

W pierwszym wariancie korzystamy z kostki.Grywalność

Dzieło wydawnictwa Granna może pochwalić się prostymi regułami oraz wariantami gry przystosowanymi do różnej liczby uczestników. Dzięki kilku wersjom zabawy tytuł zyskuje sporą regrywalność, a na tych propozycjach przygoda z produkcją się nie kończy – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Fajnie także, że część wariantów bazuje na losowości, a inne na spostrzegawczości i dobrej pamięci. Gra oprócz emocji i zabawy przynosi również walory edukacyjne. O wysiłku szarych komórek już wspomniałam, ale warto też dodać, iż na obrazkach widnieją postacie z różnych stron świata, ubrane w swoje regionalne stroje. Dzięki temu dzieci poznają nie tylko kraje świata, ale także wygląd ich mieszkańców.

Zabawa połączona jest z ćwiczeniem spostrzegawczości i pamięci.Oprawa graficzna

Wszystkie elementy gry Sombrero czy Melonik? zapakowane są do solidnego pudełka, na którym widnieje kolorowa ilustracja. Wewnątrz znajdziemy 64 kartoniki z wizerunkami postaci w ubraniach regionalnych, kostkę oraz instrukcję. Kafelki wykonane są z grubej tektury, dzięki czemu szybko się nie zniszczą, a dodatkowo będą leżeć stabilnie podczas układania. Autorem barwnych i komiksowych ilustracji jest Edward Lutczyn.

Ilustracje są kolorowe i komiksowe.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Granna to emocjonująca rozrywka połączona z edukacją. Dzięki grze dzieci przećwiczą spostrzegawczość oraz pamięć i poznają nowe kraje oraz charakterystykę ich mieszkańców. A to wszystko w atrakcyjnym wydaniu i cenie (około 20-25 złotych).Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?