Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Polska, Gola!

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 04 lipiec 2018 17:52
  • Czytano: 1,085

Polska, Gola!

Ilość graczy: 2-8
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Nasza Księgarnia zadaniem graczy jest rozgrywanie meczów piłkarskich. Zwycięzcą jest ekipa/uczestnik, jakiej/-mu uda się zdobyć więcej bramek w dwumeczu. Przed pierwszym gwizdkiem należy podzielić się na dwie drużyny, zająć miejsce przy stole (naprzeciwko siebie) i rozdzielić karty – w zależności od posiadanej edycji będzie to reprezentacja Polski oraz ekipa Niemiec lub Hiszpanii. Karty tasujemy i trzymamy w stosie w jednej ręce (flagą do góry), a drugą będziemy je wykładać w trakcie zabawy – na środek stołu, czyli boisko bądź przed sobą. W grze występują dwa rodzaje kart: karty akcji, które pozwalają podać piłkę do kolegi z drużyny i odbierać piłkę rywalowi; karty goli, jakie kończą akcję celnym strzałem. Karta akcji zawiera informacje, który piłkarz jest aktualnie przy futbolówce, do kogo możemy podać piłkę i jacy przeciwnicy mogą ją nam odebrać. Karta gola pokazuje jedynie zdobywcę bramki. Rozgrywka toczy się równocześnie i rozpoczyna się od znalezienia karty bramkarza. Następnie gracze szybko wykładają przed sobą karty w poszukiwaniu tej, dzięki której są w stanie kontynuować akcję bądź przerwać zapędy oponenta. Po strzeleniu gola karty zostają zabrane ze stołu, przetasowane i rozdane członkom drużyny. Gdy jedna z reprezentacji strzeli piątego gola, rozgrywka kończy się, zapisujemy wynik i przystępujemy do rewanżu.

Na kartach widnieją jedynie imiona piłkarzy.Grywalność

Reguły gry Polska, Gola! są proste, więc dosyć szybko możemy wbiegać na boisko. Sama zabawa już trudniejsza, gdyż musimy nie tylko działać szybko, ale wykazać się spostrzegawczością – oponent nie przepuści szansy na przerwanie naszej akcji, więc gdy pojawia się szansa na podanie lub strzał, to trzeba korzystać. Jeśli gramy w większym gronie, pamiętać musimy o współpracy i odpowiednim komunikowaniu się (szkoda czasu na czytanie kart, lepiej wykrzyczeć imię piłkarza, jakiego potrzebujemy). Czasami skutkuje to sporym chaosem, a zwłaszcza, kiedy jedna z reprezentacji zbliża się do zdobycia piątego gola. Emocji nie braknie i są one zdecydowanie bardziej pozytywne niż te, jakie towarzyszyły nam przy meczach Polski na obecnie rozgrywanych Mistrzostwach Świata w Rosji. Dzięki produkcji nasze orły są w stanie wysoko wygrać z reprezentacją Niemiec lub Hiszpanii, a to spory atut dla fanów piłki nożnej. Oczywiście zasady możemy dowolnie zmieniać – zamiast rozgrywać mecz do pięciu strzelonych bramek, można ograniczyć go czasowo, na przykład do 5 bądź 10 minut. Po bramce warto przejrzeć wszystkie karty z boiska, by upewnić się, czy w trakcie akcji nie popełniono błędu. Szybkie tempo i mnóstwo emocji.

W grze możemy objąć stery jedną z trzech reprezentacji.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Nasza Księgarnia może pochwalić się także świetnym wykonaniem wszystkich elementów gry. Całość została zapakowana do małego, zgrabnego, ale solidnego pudełka, które dzięki specjalnym wycięciom z łatwością się otwiera. Wewnątrz znajdziemy 75 kart reprezentacji Polski oraz 75 kart reprezentacji Niemiec/Hiszpanii. Z jednej strony karty zawierają flagę kraju, a z drugiej grafikę boiska, na środku imię piłkarza posiadającego piłkę, na dole imiona kolegów, do których możemy podać, a na górze rywali, jacy mogą ją nam odebrać. Mimo iż tytuł nie ma licencji FIFA i na kartach nie pojawiają się nazwiska piłkarzy, to autorzy sprytnie wykorzystali jedynie imiona, a całej reszty możemy się domyślić. Na przykład dla Polski gra Robert (Lewandowski), Grzegorz (Krychowiak) lub Kamil (Grosicki), a rywali reprezentuje Thomas (Muller), Manuel (Neuer) bądź Julian (Draxler). Fani piłki nożnej nie będą mieli problemu z rozpoznaniem zawodnika.

Dodatkowo w pudełku znajdziemy Kartę Megamocy oraz naklejkę.Podsumowanie

Mistrzostwa Świata w Rosji przeszły już do Fazy pucharowej, w jakiej nie ma naszych orłów (piłkarzy niemieckich i hiszpańskich również). Całe szczęście na pocieszenie możemy rozegrać kilka emocjonujących rywalizacji z udziałem reprezentacji Polski w grze Polska, Gola!, które nastroją fanów piłki nożnej przed wieczornymi sesjami przed telewizorem. A to wszystko za około 30 złotych.
Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?