Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Santa Maria

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 04 maj 2018 17:43
  • Czytano: 2,859

Santa Maria

Ilość graczy: 1-4
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 45-90 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna wcielamy się w kolonistów, którzy przybywają do Nowego Świata i pragną stworzyć najlepiej prosperującą kolonię. Aby tego dokonać, muszą zdobywać surowce niezbędne do rozbudowy, tworzyć sieć dróg, prowadzić wymianę handlową, szukać złota oraz dbać o rozwój religii. Całość podzielona została na trzy rundy, jakie odzwierciedlają trzy lata funkcjonowania kolonii i po ich upływie uczestnik z największą ilością punktów szczęścia zostaje zwycięzcą. Każda runda składa się z tur, podczas których gracz może wykonać jedną z czterech dostępnych akcji: rozbudowanie kolonii, aktywowanie jednego budynku, aktywowanie kolumny lub rzędu, wycofanie się. Jeśli wszystkie osoby wycofają się, wtedy rok (runda) dobiega końca. Oprócz podstawowych (płatnych) akcji, uczestnicy mogą skorzystać z nieograniczonej ilości akcji darmowych – sprzedaży lub kupienia surowców. Na koniec zabawy należy przeliczyć punkty za: surowce i monety, kolonistów, mnichów, porty (żetony statków).

Tworzymy najlepiej prosperującą kolonię.Grywalność

Reguły gry Santa Maria wymagają dłuższej nauki, przez jaką nie wszyscy przebrną. Początkowo ogrom elementów oraz zasad sprawia wrażenie, że tytuł jest skomplikowany, ale wystarczy jedna partia z instrukcją w ręku i wszystko staje się jasne. Warto również uwzględnić dodatkowe warianty – zaawansowany, solo oraz ze wspólną pulą niebieskich kostek. Mimo iż zabawa opiera się na rzucie kośćmi i manipulowaniu ich wynikami, to w trakcie rozgrywki nie mamy odczucia niesprawiedliwości związanej z losowością. Jest za to mnóstwo emocji związanych z uzyskiwaniem i przerabianiem zasobów, a także z tworzeniem mapy terenu przy pomocy kafelków. Produkcja kładzie duży nacisk na przedsiębiorczość, trzeba sporo się nagłówkować, by cieszyć się z końcowego sukcesu. A to niestety wiąże się niekiedy z długim czasem oczekiwania i sporą, sumaryczną długością gry. Im więcej osób zasiądzie przy stole, tym jest ona dłuższa i mniej płynna.

Produkcja kładzie duży nacisk na przedsiębiorczość.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna może pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem, jednak pozbawionym klimatycznych ilustracji, które wciągnęłyby gracza w świat kolonistów – jest poprawnie, ale bez zachwytu. Wewnątrz sporej wielkości pudełka znajdziemy: planszę główną, 4 dwustronne plansze kolonii, po 15 podwójnych i potrójnych żetonów terenu, 4 żetony ze stolicą, 3 żetony drogi, drewniany znacznik, 24 żetony mnichów, 12 drewnianych znaczników graczy (w czterech kolorach), 10 żetonów uczonych, 6 żetonów biskupów, 30 żetonów statków, 72 żetony punktów szczęścia, 60 znaczników surowców (drewna, zboża, cukru, klejnotów, złota), 50 żetonów monet, po 12 białych i niebieskich kostek oraz instrukcję.

Gra może pochwalić się solidnym wykonaniem, ale pozbawionym klimatycznych ilustracji.Podsumowanie

Santa Maria to emocjonująca produkcja z intuicyjnymi regułami, jaka sprawnie łączy rozwiązania znane z innych gier, ale pozbawiona wyjątkowego klimatu, co ostatecznie może wpłynąć na utonięcie w morzu podobnych tytułów. Oby nie, bo zabawa przy niej jest świetna. Obecna cena gry wynosi około 90 złotych.Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?