Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Górą i Dołem

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 18 kwiecień 2018 19:49
  • Czytano: 1,134

Górą i Dołem

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 13+
Czas gry: 90 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Bard gracze wcielają się w mieszkańców osady, jaka została splądrowana przez barbarzyńców i teraz muszą szukać nowego miejsca do zamieszkania. Sukces przychodzi szybko, a dodatkowo osadnicy znajdują sieć podziemnych jaskiń, które skrywają skarby, surowce i niekończące się przygody. Rozgrywka podzielona została na siedem rund, w jakich uczestnicy przydzielają swoim podopiecznym zadania. Do swojej dyspozycji mają pięć różnych akcji oraz mieszkańców – na początku jest ich trzech i posiadają tę samą umiejętność, ale z czasem zyskamy innych, specjalizujących się w np. budowaniu. Wśród dostępnych akcji mamy: Eksplorację, Budowanie, Szkolenie, Zbiory oraz Pracę. Dodatkowo możemy także handlować z innymi uczestnikami, ale działania te wykonujemy przed akcjami podstawowymi. Wykonywanie zadań wpływa na zmęczenie mieszkańców, a ostatecznie na ich wyczerpanie, dlatego warto pamiętać o regeneracji przy pomocy dostępnych środków (mikstur bądź cydru). Gdy żaden z graczy nie będzie mógł wykonać akcji lub nie będzie chciał, runda dobiega końca, a po zakończeniu siódmej następuje podliczenie punktów z czterech elementów – toru Postępu, toru Reputacji, budynków i bonusów z kar – i wyłonienie zwycięzcy rozgrywki.

Osadnicy znajdują sieć podziemnych jaskiń, które skrywają skarby, surowce i niekończące się przygody.Grywalność

Reguły gry Górą i Dołem wymagają dłuższej nauki, więc tytuł przeznaczony jest wyłącznie dla osób wytrwałych, jakie nie nudzą się po godzinie zabawy. Rozgrywka dla dwóch osób jest znacznie szybsza, płynniejsza oraz pozbawiona długiego czasu oczekiwania na swoja turę. Całość jest tak skonstruowana, że w grze liczy się głównie odpowiednia strategia oraz odrobina szczęścia. Dzięki temu rozwiązaniu nie mamy odczucia niesprawiedliwości, a sukces jest owocem najlepszej taktyki. Emocji w grze nie brakuje, a ich głównym źródłem są historie opisane w Księdze Przygód i odczytywane podczas wypraw w głąb podziemnych jaskiń. W tym elemencie pojawia się losowość, ale w końcu nigdy nie wiemy, co możemy znaleźć i czy eksploracja okaże się sukcesem. Pozytywnym aspektem produkcji jest również spora regrywalność – mimo ograniczonej liczby paragrafów, szansa na powtórzenie tej samej przygody jest niewielka. Malkontenci mogą narzekać na praktyczny brak interakcji pomiędzy uczestnikami, gdyż jedynym takim elementem jest handel, ale takie rozwiązanie mi nie przeszkadza.

Wykonywanie zadań wpływa na zmęczenie mieszkańców, dlatego warto pamiętać o regeneracji.Oprawa graficzna

Wewnątrz sporej wielkości pudełka znajdziemy pokaźną ilość elementów, które posegregujemy dzięki woreczkom strunowym oraz tekturowej wyprasce. Dzieło wydawnictwa Bard może pochwalić się nie tylko solidnym wykonaniem (całość sporo waży), ale także estetycznym – grafiki na planszach, kartach oraz pudełku są baśniowe i kolorowe, co nadaje grze przygodowego charakteru. W opakowaniu znajdziemy instrukcję, jaka nie ustrzegła się niewielkich nieścisłości, wygodną do przeglądania Księgę Przygód, planszę reputacji, cztery plansze graczy, kartę gracza pierwszego, cztery kolorowe znaczniki, znacznik rundy, siedem kostek, 81 żetonów surowców, 25 kart budynków, 25 kart jaskiń, cztery karty budynków początkowych, 24 karty podziemnych przyczółków, dziewięć kart budynków z symbolem klucza, sześć kart budynków z symbolem gwiazdy, 10 żetonów cydru, 20 żetonów mikstur, 50 żetonów monet, 12 początkowych mieszkańców, 18 mieszkańców wioski oraz sześciu specjalnych.

Grafiki na planszach, kartach oraz pudełku są baśniowe i kolorowe.Podsumowanie

Górą i Dołem to emocjonująca gra o charakterze przygodowym, mogąca pochwalić się również świetnym wykonaniem. Jednak długość rozgrywki oraz spora ilość zasad sprawia, iż tytuł mogę polecić jedynie osobom, jakich godzinna lub dwugodzinna zabawa nie znudzi i wytrwają naukę reguł. Aktualna cena gry wynosi około 100 złotych.
Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?