Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Mars 2049

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 16 kwiecień 2018 07:59
  • Czytano: 1,259

Mars 2049

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 9+
Czas gry: 45-90 minutZasady gry

W grze Mars 2049 zadaniem uczestników zabawy jest kolonizacja Czerwonej Planety. Akcja produkcji rozpoczyna się w 20 lat po tym, jak pierwsi ludzie zaczęli zamieszkiwać Marsa. Teraz cztery kolonie rywalizują ze sobą o zasoby potrzebne do dalszego rozwoju. Głównym celem misji jest zbudowanie stacji ujęcia wody na biegunie północnym planety (środek planszy), a osoba, która zrobi to jako pierwsza, zostaje zwycięzcą. Na początku rozgrywki każdy gracz dysponuje małą kolonią, położoną na krańcach mapy i składającą się z bazy i trzech stacji zasobów (powietrza, żywności i minerałów). Te ostatnie (w postaci żetonów i kart) wytwarzane są przez stacje (przy pomocy rzutu kostką) i wykorzystywane do budowy kolejnych konstrukcji (baz, laboratoriów i kolejnych stacji). Do sukcesu potrzebne jest jeszcze wybudowanie drogi polarnej, które jest możliwe dzięki zebranym wcześniej kartom drogi.

Kto pierwszy dotrze do północnego bieguna planety?Grywalność

Reguły dzieła wydawnictwa Trefl mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo skomplikowane, gdyż instrukcja jest okazałych rozmiarów, a zawartość pudełka całkiem spora. Jednak wystarczy kilka minut i wszystko staje się jasne. Zabawa jest wyważona i opiera się na losowości (rzut kostką) oraz opracowaniu skutecznej strategii. Dzięki temu każdy ma szansę na sukces, a pecha można zniwelować odpowiednią taktyką. Gra przy okazji przynosi też spory walor edukacyjny – tytuł jest zgodny z wiedzą naukową. Dzięki temu produkcja jest idealną propozycją na rodzinne potyczki. Oprócz podstawowego wariantu, twórcy przygotowali także wersję kooperacyjną dla czterech osób. Kolonizacja przebiega sprawnie, a tury uczestników są krótkie, więc i oczekiwanie na swój ruch również. Gdy rozgrywka zbliża się do końca (ktoś rozpoczyna budowę drogi), walka staje się bardziej zacięta, a emocje rosną.

Bez odpowiednich zasobów nie osiągniemy sukcesu.Oprawa graficzna

Wewnątrz solidnego i sporej wielkości opakowania gry Mars 2049 znajdziemy całą masę estetycznie wykonanych elementów. Wśród nich znajdziemy planszę przedstawiającą mapę Czerwonej Planety, żetony budowli, stacje zasobów, laboratoria, kafelki drogi do stacji wody, stację wody, karty zasobów, żetony zasobów, karty drogi, karty misji, kostkę oraz instrukcję. Szkoda, że twórcy nie pomyśleli o wyprasce, dzięki której segregacja licznej zawartości byłaby łatwiejsza – całe szczęście załączono odpowiednią liczbę woreczków strunowych. Grafiki w produkcji są klimatyczne, więc łatwo wrzuć się w rolę kolonizatora.

Elementów jest sporo i są solidnie wykonane.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Trefl to świetna gra strategiczna z płynną i emocjonującą rozgrywką popartą walorami edukacyjnymi. Jej cena wynosi około 65-70 złotych, ale nie jest to wygórowana kwota za tak rozbudowaną i solidnie wykonaną produkcję. Walka o kolonizację Marsa rozpoczęta.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?