Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Pan Twardowski

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 09 kwiecień 2018 19:39
  • Czytano: 2,779

Pan Twardowski

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 6+
Czas gry: 25 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna uczestnicy zabawy wcielają się w chytre biesy polujące na Mistrza Twardowskiego, który zawitał do karczmy Rzym. Ich zadaniem jest rozpoznanie czarnoksiężnika, jaki potrafi przybierać różne postaci i ukrył się pomiędzy biesiadującymi szlachcicami. Zwycięzcą zostaje osoba, której uda się prawidłowo wskazać wizerunek Twardowskiego. Całość rozpoczynamy od ułożenia dwustronnych kafelków tworzących obrazek karczmy, odkrycia sześciu kart z podobiznami oraz przygotowaniu pięciu wskazówek dotyczących wyglądu Mistrza (jedną odkładamy do pudełka). Teraz gracze przyglądają się karczmie, po czym zasłaniają oczy przygotowanymi maskami, a aktywny obraca jeden kafelek. Gdy to zrobi, uczestnicy starają się odgadnąć, w jakim miejscu dokonano zamiany. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi, zyskuje możliwość podejrzenia jednej wskazówki. Jeśli nikomu nie uda się odgadnąć, to nagroda trafia do aktywnego gracza. W kolejnej turze inny uczestnik staje się aktywny i obraca kafelek. Rozgrywka trwa do momentu, kiedy jeden z graczy zdecyduje się na odgadywanie tożsamości. Wtedy zabiera on wybraną kartę z wizerunkiem (pozostali także to robią), a wszystkie wskazówki są odsłanianie. Jeśli wskazał poprawnie, może cieszyć się triumfem.

Komu uda się odnaleźć różnicę, otrzyma wskazówkę.Grywalność

Reguły gry Pan Twardowski są proste, a autorzy przygotowali również wariant dla dwóch osób bądź grupy sześcioosobowej. W tym pierwszym uczestnicy zgadują naprzemiennie, a na wskazanie mają jedynie 15 sekund (czas odlicza klepsydra). Druga wersja nie różni się znacząco od podstawowej, a jedyną zmianą jest brak użycia masek, jakich jest jedynie cztery. Zabawa we wszystkich wariantach bazuje na refleksie, dobrej pamięci, dedukcji i spostrzegawczości, dlatego oprócz przyjemności z emocjonującej rozgrywki, produkcja przynosi także walory edukacyjne. Fajnym rozwiązaniem jest każdorazowa zmiana wizerunku czarnoksiężnika – przy każdej partii odkładamy jedną ze wskazówek, dzięki temu nie ma problemu z regrywalnością tytułu. Wszystko to sprawia, że rozgrywka jest emocjonująca i wciągająca, a kolejne partie to pewnik (każdy jest żądny rewanżu).

Wskazówki pomagają w rozpoznaniu Twardowskiego.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna może pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem wszystkich elementów. Wewnątrz pudelka znajdziemy klepsydrę, sześć kart z wizerunkami Twardowskiego, sześć wskazówek opisujących jego wygląd, 16 dwustronnych kafelków tworzących obrazek karczmy, cztery maski zasłaniające oczy oraz instrukcję, która nie tylko zawiera spis zasad gry, ale też krótką historię czarnoksiężnika. Produkcja cieszy oczy pięknymi, kolorowymi i bajkowymi ilustracjami, a obrazek z kafelków zawiera mnóstwo szczegółów ułatwiających zadanie.

Podczas rozgrywki przydają się maski na oczy oraz klepsydra.Podsumowanie

Pan Twardowski to świetna propozycja dla najmłodszych graczy uwielbiających wyzwania, w których mogą wykazać się przede wszystkim dobrą pamięcią, refleksem i spostrzegawczością. Gra przyniesie wiele emocji i jest pięknie wykonana. Obecnie zakup wiąże się z wydaniem około 30-35 złotych.Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo


Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?