Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Batyskaf

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 13 marzec 2018 17:31
  • Czytano: 1,875

Batyskaf

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna zadaniem uczestników zabawy jest podróżowanie batyskafem i fotografowanie najciekawszych okazów zwierząt żyjących w głębinach oceanu. Za każdą fotkę gracze nagradzani są perłami, a komu uda się zebrać ich najwięcej, zostaje zwycięzcą. Całość rozpoczynamy od przygotowania planszy, pionków, kart z tlenem oraz żetonów zwierząt. Uczestnik w swojej turze losuje jedną kartę i jeśli umożliwia mu ona zanurkowanie na odpowiednią głębokość, to batyskaf zanurza się. Teraz ruch należy do kolejnego gracza. Druga tura to szansa na wypłynięcie na powierzchnię ze zdobyczą, ale ponownie ilość bąbelków tlenu na wyciągniętej karcie musi nam to umożliwić. Jeśli akcja się uda, to zyskujemy żeton ze zwierzątkiem, a w przeciwnym razie kończymy bez zdobyczy punktowej. Należy również uwzględnić, z jakiej głębokości wypływamy, gdyż znalezienie się w strefie ryzyka powiększa zasób kart o dwie nowe. Rozgrywka kończy się w momencie wyczerpania talii kart tlenu.

Batyskafy na start i możemy rozpocząć rywalizację.Grywalność

Reguły gry Batyskaf są proste i dosyć szybko można przejść do zabawy, a jest ona wciągająca i emocjonująca – liczba żetonów nie przekłada się na łączną sumę pereł, dlatego do końca nie wiadomo, kto będzie cieszył się triumfem. Każda kolejna tura to pojawienie się nowych zwierzątek w oceanie i ogromna frajda z ich poznania. Na tym walory edukacyjne produkcji się nie kończą, gdyż kluczem do sukcesu jest planowanie ruchu oraz liczenie bąbelków odpowiedzialnych za nurkowanie batyskafem. Dla dorosłych jest to bułka z masłem, ale dzieci nie zawsze dobrze przeliczą i później mają problemy z wypłynięciem. Warto też uwzględnić, że zabawa pozbawiona jest negatywnej interakcji – jeśli ktoś dopłynie do zwierzątka, to tym samym rezerwuje go i nikt inny nie może go zdobyć. Dzięki temu rozgrywka przebiega w miłej atmosferze, a na rozegraniu jednej partii przygoda z tytułem się nie kończy. Przegrani chętnie odegrają się i spróbują wyłowić więcej pereł.

Aby zanurkować na większą głębokość, musimy posiadać odpowiednią ilość bąbelków.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna może pochwalić się świetnym wykonaniem wszystkich elementów. Sporych rozmiarów pudełko zawiera dwustronną, solidną planszę, 30 żetonów zwierząt, 60 kart tlenu, cztery pionki w kształcie batyskafu, żeton pierwszego gracza oraz instrukcję zawierającą ciekawe informacje o występujących w grze gatunkach. Ilustracje produkcji są kolorowe oraz bajkowe i oddają nastrój oceanicznych przygód.

Oprawa graficzna jest solidna, kolorowa i bajkowa.Podsumowanie

Batyskaf to prosta, sympatyczna i wciągająca zabawa, połączona z walorami edukacyjnymi – liczeniem oraz poznaniem oceanicznych zwierząt. Najmłodszym graczom od tytułu ciężko się oderwać, więc produkcja idealnie sprawdzi się jako prezent. Cena również nie jest wygórowana (około 45 złotych).
Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?