Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Barcelona czy Werona?

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 24 styczeń 2018 14:37
  • Czytano: 2,768

Barcelona czy Werona?

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna uczestnicy zabawy testują swoją wiedzę z zakresu geografii Europy. Rozgrywkę rozpoczynamy od przygotowania talii kart z nazwami europejskich miast i atrakcji turystycznych. Teraz na środek planszy wykładamy jedną z kart – miejsce to będzie stanowiło odnośnik w dalszej części. Całość polega na dobieraniu kolejnych kart i układaniu ich na osi wschód-zachód lub północ-południe. Oczywiście nasza decyzja (miejsce położenia) może zostać zakwestionowana przez jednego z rywali, wówczas karta zostaje odwrócona, a gracze mogą sprawdzić poprawność lokalizacji. Jeśli miasto bądź atrakcja turystyczna znalazły się w dobrym miejscu na osi, to osoba mająca wątpliwości traci punkt na rzecz uczestnika dokładającego kartę. Gdy jednak miał on rację i położenie było błędne, to zyskuje on żeton punktu od sprawdzanego gracza. W trakcie zabawy dwukrotnie następuje Postój – przerwa, podczas której gracze określają, ile według nich jest błędnie położonych miast. Osoba, jakiej uda się poprawnie określić tę liczbę, zyskuje dwa punkty. Wtedy też wszystkie miasta zostają odłożone i zostaje dolosowana nowa karta startowa.

Zadaniem graczy jest określenie położenia miast Europy.Grywalność

Reguły gry są identyczne, jak w przypadku gry Od Helu do Wawelu, więc jeśli ktoś miał przyjemność wypróbować wspomnianą produkcję, to od razu może przystąpić do zabawy. W przeciwnym razie, trzeba będzie spędzić chwilkę z instrukcją, ale niezbyt długą, bo zasady są proste. Samo określanie położenia miast już takie łatwe nie jest, a zwłaszcza, gdy na stole znajduje się kilka kart. Bardzo szybko okazuje się, że nasza znajomość geografii Europy nie jest perfekcyjna i z niektórymi zadaniami mamy niemałe problemy. Całe szczęście, oponenci nie zawsze podejmą się ryzyka sprawdzenia naszego wskazania, więc błąd może nam się upiec. Dzięki temu rozgrywka jest jeszcze bardziej emocjonująca, a przy tym niesie spory walor edukacyjny. Oczywiście, im więcej uczestników, tym zabawa z Barcelona czy Werona? jest ciekawsza. Sporym plusem jest też długość partii, jaka powinna się zamknąć w maksymalnie 30 minut oraz niewielka ilość elementów, dzięki czemu tytuł idealnie sprawdzi się podczas chwili przerwy w rodzinnym gronie.

Karty zawierają na odwrocie ciekawe informacje.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna może pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem, a na wyróżnienie zasługują przede wszystkim karty, na rewersie których znajdziemy nie tylko współrzędne geograficzne miast oraz atrakcji turystycznych, ale także interesujące informacje. Szkoda, że twórcy nie pokusili się o dołączenie mapy Europy z zaznaczonymi miastami, rzekami oraz zabytkami, jak miało to miejsce w przypadku gry Od Helu do Wawelu. Wewnątrz opakowania znajdziemy 138 kart z miastami, 40 kart z atrakcjami, 2 karty postoju, tekturową planszę, 42 żetony punktów oraz instrukcję.

Oprawa graficzna jest kolorowa i estetyczna.Podsumowanie

Jeśli posiadacie dziecko, które musi podciągnąć się z geografii lub sami chcecie przetestować swoją wiedzę w tym zakresie, to Barcelona czy Werona? jest idealną propozycją, a zwłaszcza, że jej cena nie jest wygórowana (około 25-30 złotych). Czy jest przyjemniejszy sposób na naukę?
Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?