Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» M/S Batory

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 09 styczeń 2018 15:57
  • Czytano: 2,886

M/S Batory

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 60 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna przenosimy się na pokład transatlantyku Batory, gdzie doszło do zuchwałej kradzieży kosztowności jednej z pasażerek – po ostatnim wytwornym balu zniknęły perły Hrabiny. Uczestnicy zabawy wcielają się w detektywów i ich zadaniem jest wytropienie przebiegłego złodziejaszka. Przed rozpoczęciem rozgrywki trzeba przygotować teren naszych działań, czyli złożyć trójwymiarowy model statku i umieścić go w miejscu dostępnym dla każdego. Teraz musimy zająć się losowym rozmieszczeniem 12 pionków postaci na planszy oraz rozłożeniem zasłonek i rozdaniem kart dochodzeń. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie naszego przestępcy, w tym celu tasujemy karty postaci, odkładamy jedną (to nasz złodziej), a pozostałe rozdajemy pomiędzy graczy. Następnie przygotowujemy talię kart wydarzeń, a pierwsza odsłonięta będzie obowiązywała w tej turze. Ostatni etap to przetasowanie kart pytań, rozdanie uczestnikom po dwie oraz wyłożenie na stół trzech.

Sprawcę kradzieży wykryjemy dzięki odpowiednio zadanym pytaniom.Tura gracza składa się z trzech akcji – przemieszczania pionków postaci po statku i zdobywania kart, zagrywania wybranych kart oraz zadawania pytań. Je natomiast kierujemy do wskazanej osoby, a ich szczegółowość zależy od rodzaju kart. Wśród nich znajdziemy pytanie o Płeć (kobieta czy mężczyzna), Wiek (młody, średni, starszy), Rolę (pasażer lub członek załogi), Pokład, Pomieszczenie oraz Liczbę. Odpowiednio łącząc karty możemy uzyskać możliwość zadania bardziej szczegółowego pytania. W każdym momencie gry jeden z uczestników może dokonać oskarżenia i jeśli jego odpowiedź jest poprawna, to zostaje on zwycięzcą, a zabawa dobiega końca. W przeciwnym wypadku rozgrywka toczy się dalej, ale on nie będzie mógł już odgadywać poszukiwanego przestępcy, a jedynie odpowiadać na pytania pozostałych osób.

Grywalność

Początkowo reguły planszówki M/S Batory mogą wydawać się skomplikowane, a podczas pierwszych tur zdarza się jeszcze zerknąć do instrukcji. Ale wystarczy rozegrać jedną partię w całości, by kolejne nie sprawiały już żadnych problemów, a zasady okazały się proste. Nie oznacza to, że osiągnięcie w produkcji sukcesu jest łatwe – jest wręcz odwrotnie – trzeba się sporo nagłowić oraz nakombinować, aby móc odkryć tożsamość złoczyńcy. A przecież każdy z uczestników ma takie samo zadanie i będzie dwoił się i troił, by nas wyprzedzić. Co jest w takim razie kluczem do końcowego triumfu? Jednym z elementów jest oczywiście szczęście w losowaniu kart pytań, gdyż to one są najważniejsze. Dobrze zadane pytanie to połowa sukcesu, ale żeby je zadać musimy posiadać odpowiednie karty. Ich zdobycie nie jest trudne, wystarczy jedynie przemieszczać pionki po planszy i tym samym wykonywać aktualne zadanie z karty wydarzeń. Im lepiej sobie poradzimy, tym więcej kart pytań trafi w nasze ręce. Równie istotne są odpowiedzi, które musimy właściwie zapisać na karcie dochodzenia – pominięcie nawet drobnego szczegółu może utrudnić śledztwo. Wszystko to sprawia, iż emocje nie stygną od samego początku do końca, a fani gier detektywistycznych są w siódmym niebie.

Swoją wiedzę zapisujemy na arkuszu dochodzenia.Oprawa graficzna

Autor produkcji – Filip Miłuński – zadbał o olbrzymią grywalność, a wydawnictwo Granna oraz Adam Pękalski (autor ilustracji) o jej pierwszorzędne wykonanie. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim sporej wielkości trójwymiarowy model transatlantyku Batory, zawierający mnóstwo szczegółowych obrazków oraz świetne grafiki, jakie możemy zobaczyć na kartach. Solidnie i estetycznie wykonane zostały także pozostałe elementy tytułu – pionki, zasłonki oraz notes. Warto również nadmienić, iż gra jest dwujęzyczna, więc mamy dwustronne pionki z nazwami w języku polskim i angielskim, dodatkowe karty oraz instrukcję. Produkcja powstała we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni, dlatego oprócz spisu zasad znajdziemy też wiele ciekawych informacji o statku.

Oprawa graficzna jest rewelacyjna, a zwłaszcza model statku Batory.Podsumowanie

Jako fanka kryminałów, bawiłam się przy M/S Batory rewelacyjnie – oprócz wciągającej i emocjonującej rozgrywki, otrzymałam także sposób na pobudzenie szarych komórek w doborowym towarzystwie. Cena gry wynosi obecnie około 120 złotych, ale jeśli weźmiemy pod uwagę jakość jej wykonania, to nie wydaje się ona duża – w końcu wewnątrz opakowania znajdziemy między innymi trójwymiarowy model transatlantyku Batory. Najlepszy tytuł ubiegłego roku, jaki miałam przyjemność przetestować.Ocena: 9,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?