Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Majestat: Królewska Korona

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 25 grudzień 2017 20:05
  • Czytano: 959

Majestat: Królewska Korona

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 20-30 minutZasady gry

W grze wydawnictwa Bard uczestnicy wcielają się w rolę początkujących królowej bądź króla, którzy starają się zaprosić do swojego królestwa wiele ważnych postaci. Dzięki nim będzie w stanie odnieść sukces i zdobyć bogactwo, a uczestnik z największą ilością złota w skarbcu będzie mógł cieszyć się z wygranej. Rozgrywkę rozpoczynamy od przygotowania wszystkich elementów – rozdania kart lokacji, wręczenia poddanych, wyłożenia kart postaci oraz umieszczenia monet w łatwo dostępnym miejscu. Teraz możemy przystąpić do tury pierwszego gracza, jaki musi zabrać jedną z wyłożonych kart postaci, a następnie umieszcza ją w pasującej lokacji. Jeśli dzięki temu zagraniu karta zostaje aktywowana, należy wykonać odpowiednią akcję. Po tym działaniu tura dobiega końca i do głosu dochodzi kolejny uczestnik. Całość kończy się w momencie, kiedy każda osoba ma dokładnie 12 kart postaci. Wtedy zostają przeliczone pieniądze, a najbogatszy z graczy zdobywa Królewską Koronę.

Każdy z graczy posiada osiem lokacji, do których może przydzielić wybrane postacie.Grywalność

Reguły Majestat: Królewska Korona są dosyć proste, chociaż początkowo może wydawać się inaczej. Jednak wystarczy rozegrać jedną partię z instrukcją w ręku, by przekonać się, że zabawa jest nieskomplikowana. Dodatkowo naukę ułatwiają symbole umieszczone na kartach oraz objaśnienia, co nie pozostawia wątpliwości w interpretacji. Wszystko opiera się na wyborze odpowiedniej postaci, która może aktywować działanie wybranej przez nas lokacji. Losowość jest tutaj ograniczona do minimum, czyli rodzaju odsłoniętych kart postaci. Cała reszta zależy wyłącznie od naszej strategii. W dziele Marca Andre nie zabrakło także symbolicznej walki – następuje ona w momencie zdobycia rycerza, a ochronę stanowi strażnik. Dlatego podczas doboru postaci należy nie tylko rozwijać te lokacje, które przynoszą nam bezpośredni zysk, ale trzeba też pamiętać o innych aspektach, na przykład możliwości leczenia w chatce wiedźmy. Dużą zaletą produkcji jest dosyć szybkie rozgrywanie tur, a co za tym idzie, również całej partii – powinna się ona zamknąć w 30 minutach. Warto także nadmienić, że gra posiada trudniejszy wariant, z jakiego najlepiej skorzystać, gdy w pełni opanujemy rozgrywkę lub kiedy mamy więcej czasu. Dla urozmaicenia zabawy możemy też dostosować talię postaci oraz lokacji.

Wybór karty postaci trzeba dobrze przemyśleć.Oprawa graficzna

Gra wydawnictwa Bard może pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem wszystkich elementów. Po otworzeniu pudełka w oczy rzuca się świetnie zaprojektowana wypraska, dzięki której zawartość nie miesza się, a karty możemy posegregować, by przygotowanie do kolejnych partii zajęło mniej czasu. Wewnątrz opakowania znajdziemy karty postaci w dwóch kolorach, drewnianych poddanych, plastikowe żetony monet o różnych nominałach, karty poddanych, dwustronne karty lokacji oraz instrukcję. Tytuł posiada również klimatyczną grafikę i szczegółowe ilustracje, jakie możemy ujrzeć na pudełku oraz na kartach.

Wykonanie jest nie tylko klimatyczne, ale także niezwykle solidne.Podsumowanie

Majestat: Królewska Korona to ciekawa propozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z grami planszowymi i szukają szybkiej i intuicyjnej zabawy, ale także dla bardziej zaawansowanych graczy (trudniejszy wariant). Prostota zasad to nie jedyna zaleta tytuł – wyróżniająca jest też oprawa graficzna oraz świetne, solidne wykonanie. Cena produkcji waha się w granicy 100 złotych, ale jest ona warta tych pieniędzy, gdyż z pewnością będzie często wykorzystywana podczas rodzinnych spotkań.
Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?