Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Karty Dżentelmenów 4

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 02 grudzień 2017 18:40
  • Czytano: 1,496

Karty Dżentelmenów 4

Ilość graczy: 3-15
Wiek graczy: 18+
Czas gry: 30 minutZasady gry

Czwarty epizod dzieła wydawnictwa Kojar poszerza zawartość imprezowej gry karcianej o nowe karty z pytaniami i odpowiedziami. Zasady produkcji nie uległy zmianie, ale przypomnę je dla osób, które nie miały do tej pory styczności z Kartami Dżentelmenów. Zabawę rozpoczynamy od przygotowania dwóch talii kart – Białej z propozycjami odpowiedzi oraz Czarnej z pytaniami, a następnie wszyscy uczestnicy otrzymują po 10 Białych Kart. Teraz jeden z graczy zostaje Dżentelmenem bądź Milejdi i losuje jedną kartę z Czarnej talii. Na głos odczytuje jej zawartość, a pozostałe osoby muszą spośród swoich Białych kart wybrać swoją odpowiedź i podać ją zakrytą do Dżentelmena. Kolejnym etapem jest odczytanie wszystkich propozycji i wybór najlepszej z opcji. Właściciel tej karty otrzymuje Czarną Kartę (czyli punkt). Czas rozgrywki zależy wyłącznie od uczestników – rozstrzygnięcie może nastąpić po upływie określonego czasu lub zdobyciu przez jednego z graczy zwycięskiej liczby punktów. Istnieje również drugi wariant, w którym z posiadanych pięciu Białych Kart układamy opowieść.

Nowa porcja przezabawnych odpowiedzi.Grywalność

Reguły gry Karty Dżentelmenów są banalnie proste i zapoznanie się z nimi nie powinno nam zająć więcej niż 1-2 minuty. Dzięki temu tytuł idealnie sprawdza się na imprezach ze znajomymi. Warto jednak uwzględnić, aby cały skład osoby potrafił docenić czarny humor i nie krępował się korzystać z obraźliwych zwrotów i niecenzuralnych określeń. A czy czwarty epizod podtrzymuje poziom poprzednich części? Pod tym względem nie mam żadnych zastrzeżeń – wydawnictwo Kojar dało tu prawdziwy popis, a dzięki nowym propozycjom odpowiedzi oraz świetnym pytaniom zwiększył się zasób możliwości tworzenia niesamowicie śmiesznych tekstów. Na pochwałę zasługuje też dwujęzyczność kart, dzięki czemu rozgrywka może odbywać się w gronie międzynarodowym. Im więcej epizodów posiadamy, tym regrywalność jest większa, a właściciele wszystkich części mają dobrą zabawę gwarantowaną na wiele spotkań ze znajomymi. Uwaga – piekielnie wciąga i uzależnia.

Nowe pytania dają kolejną porcję możliwości.Oprawa graficzna

Jak przystało na Karty Dżentelmenów, nowy epizod zapakowany jest w małe, ale solidne, tekturowe pudełko, dlatego przetransportowanie go na miejsce imprezy jest bezproblemowe. Instrukcja jest krótka i opisana w prosty sposób – autorzy punkt po punkcie opisali przebieg zabawy. Oczywiście niezmiennie karty są trwałe i wyglądają elegancko – grafika utrzymana jest w iście dżentelmeńskim klimacie, w którym dominują dwa kolory – czerń i biel. Warto zauważyć, iż karty z epizodu czwartego są oznaczone symbolem EC, a dzięki temu łatwiej przychodzi segregowanie.

To pudełeczko powinno zagościć na każdej imprezie.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Kojar po raz kolejny mnie nie zawiodło, a twórcy udowodnili, że czarny humor jest ich żywiołem. Dzięki temu możemy spodziewać się jeszcze większej ilości salw śmiechu i udanej zabawy w doborowym towarzystwie. Dżentelmeni i Milejdi, szykujcie się na kolejną porcję trudnych pytań i sprośnych odpowiedzi. Jest moc!Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (1)

  • Avatar użytkownika Karfein
    #1 | Karfein mówi:03 grudzień 2017

    Dla mnie must-have, bo poprzednie 3 części bardzo mi się podobały. Wolałbym tylko więcej pytań z wieloma lukami do wypełnienia, jak w przypadku pierwszej części - daje to spore możliwości i dużo śmiechu.