Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Duże i Włochate

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 18 październik 2017 20:10
  • Czytano: 1,116

Duże i Włochate

Ilość graczy: 4-8
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 30 minutZasady gry

Zadaniem graczy w grze Duże i Włochate jest wymyślanie najtrafniejszych skojarzeń do dwóch haseł przewodnich. Całość została podzielona na dwie lub trzy rundy (w zależności od ilości osób biorących udział w zabawie), jakie składają się z szeregu tur. Ona natomiast rozpoczyna się od wybrania sędziego – uczestnika, jaki w danej turze będzie oceniającym odpowiedzi. Następnie losuje on trzy karty, odkrywa ich zawartość i decyduje, które dwie karty pozostają w grze. Teraz z wybranych haseł pozostali wymyślają skojarzenia – na udzielenie odpowiedzi mają jedynie 60 sekund. Jeśli zdążą, to kładą swój żeton na odwróconej karcie. Do głosu dochodzi Zgadujący, jakiego zadaniem będzie przewidzenie, które skojarzenie wybierze sędzia. W tym celu zabiera on wszystkie kolorowe krążki i zachowuje jeden. Po ogłoszeniu zwycięskiej odpowiedzi, triumfator zdobywa obie odkryte karty, a osoba zgadująca, jeśli dobrze przewidziała, otrzymuje tę zakrytą. W rundzie każdy uczestnik tylko jeden raz zostaje sędzią, dlatego układ jest sprawiedliwy. Po rozegraniu wszystkich rund, osoba, jaka zgromadziła największą liczbę kart, może cieszyć się z sukcesu.

Pary przymiotników dobierane są losowo, więc możliwości jest całkiem sporo.Grywalność

Dzieło wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków ma proste reguły, chociaż początkowo wydaje się zupełnie inaczej. Wystarczy jednak rozegrać jedną turę, by wszystko stało się jasne, a gracze mogli w pełni cieszyć się rozgrywką. Warto także zapoznać się w wariantem bez sędziego, w którym gracze głosują na najlepszą odpowiedź. Osobiście bardziej przypadła mi do gustu podstawowa wersja – przypominająca zasady z Kart Dżentelmenów. Ale wróćmy do kwintesencji produkcji, czyli skojarzeń. W przeciwieństwie do wspomnianego tytułu, w Duże i Włochate czas na udzielenie odpowiedzi jest ograniczony, co sprawia, iż są one bardziej spontaniczne i skojarzeniowe – czasami najlepsze są te, które przychodzą do głowy jako pierwsze. Klepsydra działa również stresująco i niekiedy wywołuje prawdziwą blokadę. Dzięki temu emocji i śmiechu nie braknie od samego początku do końca. Spora ilość haseł daje sporą regrywalność, więc wymyślanie skojarzeń szybko nam się nie znudzi. Szkoda tylko, że do zabawy potrzebna jest większa ilość osób, jaką nie zawsze uda się zgromadzić. Mimo iż produkcja przeznaczona jest już od ósmego roku życia, to starsi gracze mogą potraktować ją jako grę imprezową i zrobić z niej użytek podczas imprezy.

Upływający czas oraz obstawianie odpowiedzi sędziego dodają smaczku.Oprawa graficzna

W zgrabnym opakowaniu znajdziemy kolorowe, drewniane żetony, klepsydrę, osiem kart graczy, instrukcję oraz 102 karty z przymiotnikami. Wszystkie elementy są solidnie i estetycznie wykonane, a spis zasad krok po kroku opisuje przebieg rozgrywki. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to średnio udana jest oprawa graficzna dzieła wydawnictwa Fabryka Kart Trefl-Kraków. Nie brakuje w niej kolorów, ale ilustracja na pudełku jest zrobiona po macoszemu, a to niekoniecznie musi zachęcić do zakupu.

Oprawa jest solidna i kolorowa, ale szału nie ma.Podsumowanie

Duże i Włochate to karcianka idealna na rodzinne potyczki lub imprezy w gronie znajomych. Wymyślanie skojarzeń do dwóch, losowych przymiotników jest emocjonujące, a zwłaszcza uwzględniając ograniczenie czasowe. Ciekawym rozwiązaniem jest także wprowadzenie osoby zgadującej, co dodaje grze nutki hazardu. Naszą kreatywność przetestujemy w emocjonujący sposób i w atrakcyjnej cenie (około 30-35 złotych).Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?