Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Niezłe Ziółka

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 21 wrzesień 2017 17:34
  • Czytano: 5,060

Niezłe Ziółka

Ilość graczy: 1-4
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 20 minutZasady gry

Zadaniem graczy w dziele wydawnictwa Granna jest zdobycie jak największej ilości punktów za działania w prywatnym i wspólnym ogrodzie – sianie i przesadzanie ziół. Całość została podzielona na szereg tur, w których uczestnik może wykonać dwie akcje. Pierwsza jest opcjonalna i polega na przesadzeniu wskazanych ziół do jednego z czterech naczyń – dużej donicy (gdzie muszą znaleźć się identyczne zioła), drewnianej skrzynki (gdzie trafiają różne zioła), małej doniczki (w jakiej sadzimy pary identycznych ziół) oraz szklanego wazonu (do trzech dowolnych ziół i/lub ziół specjalnych). Im więcej kart z ziołami zostanie przesadzone, tym zdobycz punktowa będzie większa. Drugą, obowiązkową akcją jest sianie, w której gracz losuje jedną kartę z talii ziół i dokłada ją do wspólnego bądź prywatnego ogrodu. Następnie dobiera kolejną kartę i umieszcza ją w ogrodzie, jakiego nie wybrał dla pierwszej karty. Po zakończeniu ruchu, do głosu dochodzi następny uczestnik. Zabawa kończy się w momencie wyczerpania talii ziół oraz możliwości wykonywania akcji.

W grze zajmujemy się sianiem i przesadzaniem różnych ziół.Grywalność

Reguły gry Niezłe Ziółka na pierwszy rzut oka (na instrukcję) mogą wydawać się skomplikowane, jednak wystarczy chwila (dokładne przestudiowanie zasad), by móc w pełni cieszyć się rozgrywką. A sianie i przesadzanie ziół jest niezwykle emocjonujące – z jednej strony przydaje się szczęście w losowaniu kart, ale bez dobrej i skutecznej strategii o triumfie możemy zapomnieć. Tutaj trzeba dobrze przemyśleć każdy krok, gdyż konkurencja nie śpi i chętnie podbierze nam zioła ze wspólnego ogrodu. Warto uwzględnić fakt, że przesadzanie do jednego z naszych naczyń można wykonać tylko raz, więc wsadzenie mniejszej ilości kart wiąże się z niższą zdobyczą punktową. Ten dylemat towarzyszy wszystkim uczestnikom cały czas, dlatego emocji nie braknie. Autorzy pokusili się również o przygotowanie kilku wariantów gry – drużynowy, drużynowy ekspercki oraz solo. Jeśli w danym momencie nie znajdziecie chętnych do zabawy, to możecie sami sprawdzić się w roli ogrodnika. Uwaga – tytuł wciąga na dłużej, na jednej partii na pewno się nie skończy.

Im większą ilość ziół przesadzimy do naczynia, tym więcej punktów zyskamy.Oprawa graficzna

W zgrabnym pudełku ozdobionym ilustracjami różnych ziół znajdziemy instrukcję, jaka krok po kroku wprowadzi nas w tajniki siania i przesadzania oraz 63 karty ziół, 9 kart ziół specjalnych, 16 kart naczyń, 4 karty pomocy, 10 kart o ziołach, 1 kartę ciastka ziołowego i kartę osiągnięć. Wszystkie karty są estetycznie i solidnie wykonane, a dodatkowo zawierają piękne obrazki oraz wskazówki pomocnicze. Na pochwałę zasługują także informacje, które powinny zainteresować każdego fana zielarstwa. Oprawa graficzna dzieła wydawnictwa Granna jest niezwykle klimatyczna i spójna – nawet wnętrze opakowania wygląda jak drewniana skrzynka. Wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik, a dzięki temu podczas zabawy czujemy się jak w prawdziwym ogrodzie pełnym aromatycznych ziół.

Oprawa graficzna jest niezwykle aromatyczna.Podsumowanie

Prawdziwy kucharz posiada w swojej kuchni świeże zioła, a fan niezwykłych i klimatycznych gier planszowych powinien mieć w prywatnej kolekcji Niezłe Ziółka. Za około 30-40 złotych otrzymamy emocjonującą oraz wciągającą rozgrywkę pełną taktycznego siania i przemyślanego przesadzania. Gra pełna smaków!Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (1)

  • Avatar użytkownika Karfein
    #1 | Karfein mówi:22 wrzesień 2017

    Hm, naprawdę ładnie się prezentuje. A ja lubię ładne, bo mam szczęście przy ich kupowaniu, że przy okazji są też fajne w rozgrywce. Będę wypatrywać po wypłacie Smile