Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» extra Fakty

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 18 sierpień 2017 13:42
  • Czytano: 1,038

extra Fakty

Ilość graczy: 2-8
Wiek graczy: 14+
Czas gry: 20-60 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Trefl gracze wcielają się w dziennikarzy pracujących dla opiniotwórczego tabloidu o wątpliwej renomie, a ich zadaniem jest zaproponowanie wziętych tematów, jakie pozwolą na zamknięcie numeru gazety. Gra zawiera dwa warianty rozgrywki – Temat na wyłączność (rywalizacja) oraz Gorący temat (kooperacja). W pierwszej wersji każdy z uczestników pracuje dla innego tabloidu i musi przygotować trzy tytuły. W trybie współpracy gracze działają razem i próbują zamknąć numer tworząc dziesięć interesujących tematów. Oczywiście zwycięzcą zostaje osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Głównym elementem produkcji są płytki z hasłami podzielone na trzy kategorie oraz kolory (podmiotu, orzeczenia i dopełnienia), a w trakcie zabawy uczestnicy losują je i umieszczają na swojej bądź wspólnej planszy. Dodatkowo każdej osobie przysługuje rzut kością, na której widnieją obrazki przedstawiające: Gorący temat, Przeciek, Niedźwiedzią przysługę, Sprzeczne informacje, Gumowe ucho oraz Bystre oko. Każda z akcji ma wpływ na rozgrywkę i potrafi nieźle namieszać.

Z wylosowanych kafelków tworzymy tematy do gazety.Grywalność

Reguły gry extra Fakty są proste, choć początkowo zdarza się zerkać do instrukcji, by przypomnieć sobie właściwość wyrzuconej akcji. Tytuł bazuje w większej mierze na losowości, więc liczy się głównie szczęście podczas dobierania płytek z hasłami oraz rzucie kostką. Dzięki temu każdy ma szansę na wygraną, a atmosfera jest raczej luźna – nikt nie wysila swoich szarych komórek przez 10 minut, by oddać dobrze przemyślany ruch. Nie oznacza to, że odrobina strategii się tutaj nie wkradła, ale ma to miejsce w szczególności przy większej liczbie uczestników – zabawa dla dwojga ma pewne ograniczenia i niestety się to czuje. Im więcej osób, tym rozgrywka staje się bardziej emocjonująca i wciągająca. Dzieło wydawnictwa Trefl to gra imprezowa, a tworzone tematy potrafią rozbawić do łez nawet największego smutasa. Ważne jest jedynie zachowanie poprawności gramatycznej. Kafelków z wyrazami jest naprawdę sporo, więc szybko nie stworzymy identycznych haseł. Strach pomyśleć, że w niektórych "gazetach" takie tematy mogłyby faktycznie się pojawić.

Akcja z kostki potrafi nieźle namieszać.Oprawa graficzna

extra Fakty mogą pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem, ale największym atutem produkcji jest bezsprzecznie grafika, jaka przypomina fragmenty czasopism opiniotwórczych. Świetnie prezentuje się przede wszystkim pudełko, które oprócz ciekawych ilustracji zawiera także obrazkową formę podpowiedzi do znaczenia akcji z kości. Na pozostałych elementach nie brakuje podobnych nawiązań (różnego rodzaju tekstów). Instrukcja napisana jest w przystępny sposób i zawiera zasady obu wariantów gry, a kostka jest duża i wykonana z drewna.

Pudełko wygląda jak pierwsza strona tabloidu.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Trefl sprawdza się idealnie na imprezach ze znajomymi, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobrą zabawę, a na drugim chęć zwycięstwa, bo bez szczęścia trudno w grze extra Fakty o triumf. Warto również zaprosić do rozgrywki więcej osób, a wtedy będzie znacznie ciekawiej i bardziej emocjonująco. Pewne jest jedno – śmiechu nie zabraknie!Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?