Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Kosmopolis

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 28 lipiec 2017 16:04
  • Czytano: 968

Kosmopolis

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 20-30 minutZasady gry

Kosmopolis to kolejna produkcja z cyklu "Gry z pazurem", w jakiej zadaniem uczestników jest zebranie największej ilości punktów. Rozgrywka składa się z trzech tur, w trakcie których gracze mogą zagrywać karty na dwa sposoby – do Kosmopolis i skorzystać z umiejętności jednej z czterech profesji (Agent – umożliwia zapoznanie się z kartą modyfikacji i dołożenie jej do jednej z kolumn, Kapłan – zdobywamy jedną z kart Kosmopolis, Uczony – dobieramy kartę z talii profesji, Kupiec – zyskujemy jeden drewniany znacznik) bądź do Miasta rodzimego, co umożliwi zdobycie punktów. Trzeba jednak pamiętać, aby na koniec tury wartość danej profesji nie przekroczyła tej z Kosmopolis. Uratować naszą sytuację mogą drewniane znaczniki, które obniżają wartość kolumny o jeden punkt. Jeśli nie uda nam się zniwelować przewagi punktowej kart z Miasta rodzimego, to wypadają one z gry.

Każda z profesji posiada inną umiejętność.Grywalność

Początkowo reguły mogą sprawić trochę problemów, a my zmuszeni jesteśmy do posiłkowania się instrukcją. Jednak w kolejnych partiach zabawa jest już szybsza i płynniejsza, a zasady mamy w małym palcu. Dzieło wydawnictwa Granna wymaga od uczestników skupienia, przewidywania ruchów oponentów, odpowiedniego korzystania z umiejętności wszystkich profesji, podejmowania ryzyka oraz blefowania. Ten ostatni element może okazać się kluczowy w drodze do zwycięstwa, a nie przychodzi ono łatwo – każdy ma na nie chrapkę i łatwo się nie podda. Dlatego też sukces w Kosmopolis smakuje wyśmienicie, a przegrani pragną szybko się odegrać i udowodnić swoją wyższość. Ukończenie jednej partii zajmuje około 20-30 minut, co z pewnością zachęci do rozgrywki osoby szybko się nudzące. Emocji nie brakuje.

Wartości punktowe możemy obniżać przy pomocy znaczników.Oprawa graficzna

Wewnątrz małego, solidnego pudełka znajdziemy niewielką ilość elementów – 8 drewnianych znaczników, 4 karty Kosmopolis, 4 karty modyfikacji, 72 karty profesji oraz instrukcję napisaną w przystępny sposób. Kluczowym elementem gry są karty i wykonane są one estetycznie, a dodatkowo zawierają klimatyczne i futurystyczne ilustracje. Opakowanie nie zajmuje wiele miejsca i bez problemu produkcję możemy zabrać na wycieczkę lub długą podróż.

Oprawa jest kolorowa i klimatyczna.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Granna to ciekawa propozycja, jaka adresowana jest do starszych graczy, lubiących dynamiczną rozgrywkę stanowiącą połączenie strategii oraz hazardu. Cena Kosmopolis jest także atrakcyjna (około 30 złotych). Prawdziwa "Gra z pazurem".Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?