Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Słówka

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 07 lipiec 2017 13:26
  • Czytano: 2,525

Słówka

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna zadaniem graczy jest układanie słów z dostępnych żetonów. Niby proste, ale musimy pamiętać o kilku regułach – po pierwsze, w swojej turze możemy ułożyć tylko jeden wyraz, po drugie, w naszym słowie musi znaleźć się przynajmniej jedna litera, jaka znajduje się już na planszy i po trzecie, punkty przyznawane są za polskie wyrazy stanowiące dowolną część mowy (w różnej formie i odmianie), z wyłączeniem nazw własnych. Zabawę wygrywa ten uczestnik, jaki uzbiera największą liczbę punktów, a w przypadku remisu ten, który stworzył najwyżej punktowane słowo. Całość rozpoczynamy od wyboru wielkości planszy – jest to zależne od ilości graczy bądź długości rozgrywki. Następnie z woreczka z żetonami losujemy po jednym kafelku i osoba z literką znajdującą się najbliżej początku alfabetu rozpoczyna grę w Słówka. Żetony te trafiają z powrotem do worka, a uczestnik rozpoczynający zabawę losuje jeden kafelek i wykłada go na polu Start. Teraz każdy dobiera po sześć literek i układa je na swoich podstawkach. Po wyłożeniu słowa, podliczamy punkty – na każdym żetonie znajdują się cyferki, jakie należy zsumować, by otrzymać łączną sumę za wymyślony wyraz. Dodatkowe punkty zdobyć możemy poprzez otoczenie pola bonusowego (mogą one mieć wartość 5, 10, 15 i 20 punktów).

Wyrazy możemy układać na planszy w dowolnym kierunku.Grywalność

Najbardziej popularną grą słowną są Scrabble i zna je chyba każdy fan tego typu produkcji. Gdy porównuję oba tytuły, to od razu dostrzegam kilka istotnych różnic, o jakich warto wspomnieć. Pierwszą z nich jest heksagonalna plansza, dzięki której słowa możemy układać w różnych kierunkach, co zwiększa ilość możliwości. Korzystanie z wyłożonych literek również powiększa sumę opcji i sprawia, że liczy się nie tylko zasób słów, ale również spostrzegawczość. Druga różnica wiąże się z długością rozgrywki – o ile Scrabble zajmują sporą ilość czasu, to rozegranie partii w dziele wydawnictwa Granna nie powinno przekroczyć 20-30 minut. Zawsze można też skorzystać z mniejszej planszy. Kolejne rozbieżności wiążą się z szybszym tempem zabawy oraz emocjami podczas zamykania pola bonusowego. Nie muszę chyba wspominać, że zastrzyk 20 punktów może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść jednego z uczestników – to sprawa oczywista. Właśnie dlatego polowanie na bonusy są tu wyjątkowo zażarte i wzbudzają wielkie ekscytacje. Gra w Słówka jest bardzo przyjemna i wciągająca.

Literki lepiej układać na dolnej półce, gdyż górna zdradza rywalom ich zawartość.Oprawa graficzna

Było przyjemnie, teraz będzie trochę mniej, gdyż wykonanie dzieła wydawnictwa Granna ma pewne mankamenty. Zacznijmy od stojaków na żetony, które są wykonane z cienkiego plastiku i dla mnie trochę za lekkie. Na to akurat można jeszcze przymknąć oko, ale na fakt, iż kafelki są dwustronne, a ułożone na górnej półce zdradzają posiadane przez nas literki już nie. Oczywiście nie musi to mieć wpływu na rozgrywkę, ale sprytniejsi uczestnicy mogą z takiej wiedzy zrobić pożytek. Same żetony także mogłyby być trochę solidniej wykonane, chociaż przy takiej cenie, to nie możemy wymagać cudów. Świetnie natomiast prezentuje się dwustronna, gruba plansza oraz solidnie i estetycznie wykonany woreczek na literki. Plus należy się również za dołączenie do gry notesika oraz ołówka, jakie przydadzą się w liczeniu punktów. Wewnątrz zgrabnego pudełka znajdziemy jeszcze instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia nam zasady tytułu.

W pudełku znajdziemy solidny woreczek oraz notesik i ołówek.Podsumowanie

Jeśli szukacie lekkiej i szybkiej produkcji, jaka bawiąc nauczy ortografii, powiększy zasób słów oraz wyćwiczy spostrzegawczość, a przy tym nie będzie kosztować majątku (około 35 złotych), to sięgnijcie po Słówka i cieszcie się rozgrywką w rodzinnym gronie lub z innymi fanami układania wyrazów.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?