Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Top A Top: Family

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 03 czerwiec 2017 14:54
  • Czytano: 2,872

Podobne publikacje

Top A Top: Family

Ilość graczy: 3-6
Wiek graczy: 4+
Czas gry: 15 minutZasady gry

Dzieło wydawnictwa CUBE to nowa edycja bestsellerowej gry imprezowej, dlatego też osoby znające pierwszą wersję nie będą miały kłopotów z regułami. Top A Top: Family zostało tak zaprojektowane, aby z zabawy mogły się cieszyć również czterolatki. Produkcja daje możliwość ponownego zmierzenia się w szeregu różnorodnych zadań z trzech kategorii (refleks, zręcznościowe oraz sprawnościowe). Ale od początku – na starcie każdy uczestnik otrzymuje swoją tarczę w odpowiednim kolorze, a następnie zajmujemy się przygotowaniem stosu żetonów akcji, jakie zostały podzielone przez autorkę (Agnieszkę Migdalską) pod względem trudności. Jeśli w grze udział biorą młodsze osoby, to warto pominąć te bardziej skomplikowane. Gdy krążki są gotowe, możemy przystąpić do rozgrywki – każdy z uczestników (w ustalonej kolejności) odkrywa wierzchni żeton, kładzie go na środek stołu i krzyczy Start. Na to hasło gracze muszą wykonać najszybciej lub najlepiej zadanie, jakie widnieje na kaflu. Zwycięzca zabiera krążek i tym samym zdobywa punkt. Partia kończy się w momencie wyczerpania stosu, a triumfem cieszy się osoba, która zdobyła najwięcej żetonów. Zasady są proste, ale przed rozpoczęciem zabawy warto nauczyć się znaczenia kafli, aby w trakcie nie doszło do niepotrzebnych przestojów i błędów.

Tarcze graczy są dwustronne i zawierają obrazki dziewczynek oraz chłopców.Grywalność

Warto uwzględnić, iż dzieło wydawnictwa CUBE nie wymaga wiele czasu na przygotowanie – wystarczy tylko odpowiednie miejsce (najlepiej przy stole) i możemy przystąpić do rywalizacji. Oczywiście każdy musi posiadać wiedzę z zakresu zadań na podobnym poziomie, nowy gracz będzie tracił sporo już na starcie. W końcu w Top A Top: Family liczy się przede wszystkim szybkości, zręczności i spostrzegawczość – w grze musimy odpowiednio reagować na wyłożony żeton i na przykład: położyć swoją tarczę na kaflu akcji, zakręcić swoją tarczą, by najdłużej się obracała, wstać, podskoczyć i usiąść bądź podnieść ręce i krzyknąć TopATop. Całe szczęście ilustracje znajdujące się na krążkach stanowią sporą podpowiedź i dosyć szybko kojarzą się z właściwym zadaniem. Produkcja ta to idealna propozycja na imprezy w rodzinnym gronie, ale niekoniecznie w każdym towarzystwie – osoby nielubiące tytułów bazujących na szybkości oraz szeroko pojętych wygłupach nie będą dobrymi kompanami i nie należy ich zmuszać do rozgrywki. Sporą zaletą jest też długość partii, jaka nie powinna przekroczyć 15-20 minut, czyli idealnie na chwilę przerwy. Im więcej osób, tym zabawa lepsza.

Zadania podzielone są na trzy kolory.Oprawa graficzna

Pudełko dzieła wydawnictwa CUBE przypomina tubę na chipsy, dlatego żetony są całkowicie bezpieczne i odporne na podróż. Wewnątrz solidnego opakowania znajdziemy sześć tarcz dla graczy, 50 kafelków akcji (w trzech kolorach), cztery puste żetony na swoje pomysły, linijkę oraz dwujęzyczną instrukcję. Wszystkie elementy są estetycznie wykonane i utrzymane w kolorowej i bajkowej stylistyce. Krążki są sporych rozmiarów i zawierają sympatyczne obrazki (zwłaszcza Dżentelmen), a instrukcja tłumaczy reguły w prosty i przystępny sposób.

Całość spakowana jest do solidnej tuby.Podsumowanie

Jeśli szukacie emocjonującej gry imprezowej dla całej rodziny (bez względu na wiek), w której kluczem jest szybkość, zręczność i spostrzegawczość, to Top A Top: Family jest idealną propozycją. Rozgrywka jest krótka i nie zajmuje mnóstwa czasu, zasady są proste, wykonanie solidne, a cena atrakcyjna (około 40-45 złotych). Jedynym mankamentem jest konieczność poznania i nauczenia się znaczenia kafelków akcji, mimo iż ilustracje sporo ułatwiają. Na miejsca, gotowi, Start!
Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (1)

  • Avatar użytkownika Karfein
    #1 | Karfein mówi:08 czerwiec 2017

    Na razie wystarczy mi zwykły Top-A-Top z dodatkiem Plus, ale jak się dorobię małych pociech, to zakup murowany.