Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Hanafuda

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 13 maj 2017 12:49
  • Czytano: 982

Hanafuda

Ilość graczy: 2-3
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30-60 minutZasady gry

Hanafuda to tradycyjne japońskie karty do gry inspirowane talią przywiezioną w XVI wieku do Kraju Kwitnącej Wiśni przez Portugalczyków. Dzieło wydawnictwa Trefl-Kraków to 48 kart podzielonych na każdy z 12 miesięcy roku kalendarzowego oraz trzy propozycje zabawy – Łączenie kwiatów, Koi-koi oraz Mushi. Pierwsza z nich jest najłatwiejsza i polega na łączeniu kart z tego samego miesiąca. Za taką akcję otrzymujemy punkty, jakie po ósmej rundzie (kiedy gracze nie mają już kart na rękach) sumujemy. W ten sposób rozgrywamy 12 partii (lub 6), a uczestnik z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą. Koi-koi to natomiast najbardziej popularny wariant gry wykorzystujący talię Hanafudy i właściwie od poprzedniej wersji różni się tylko sposobem zdobywania punktów – nagradzane są wskazane w instrukcji sekwencje kart. W tym przypadku partia kończy się momencie, w którym jeden z graczy ułoży układ wskazany w tabeli i wypowie shobu, wtedy wszystkie punkty zostają podliczane. W przeciwnym razie musi wyrazić chęć dalszej gry (koi-koi). Ostatnim wariantem jest Mushi, w jakim karty czerwca i lipca nie biorą udziału, a listopad jest traktowany jak joker. Zadaniem uczestników jest tworzenie podanych sekwencji, ale zakończenie następuje po wykorzystaniu wszystkich kart z talii.

Karty można wykorzystać do różnych gier. Twórcy proponują trzy warianty.Grywalność

Hanafuda to właściwie nazwa kart, przy pomocy których możemy rozegrać różne wersje gry. Wydawnictwo Trefl-Kraków zaproponowało nam trzy, ciekawe warianty, ale sami także możemy się pokusić o poszukanie innych. Tym sposobem zabawa szybko nam się nie znudzi, a kolejne partie przyniosą zupełnie inny efekt końcowy. Jest tylko jeden szkopuł – przede wszystkim musimy nauczyć się ich znaczenia i przypisywania do konkretnych miesięcy, bez tego ani rusz. Dodatkowo przydałoby się opanować punktowane układy kart z tabelek załączonych do instrukcji, co do łatwych nie należy. To właściwie największa zapora – jeśli posiadamy już wiedzę o kartach i sekwencjach, to możemy bez przeszkód cieszyć się zabawą. Oczywiście gdy znajdziemy partnera, który również posiądzie tę wiedzę i niestraszne mu będzie poświęcenie od 30 do 60 minut. Na pochwałę zasługuje nie tylko spora regrywalność, ale też wyważona rozgrywka – szczęście w losowaniu ma znaczenie, ale odpowiednia strategia większe.

Aby móc cieszyć się grą, musimy najpierw nauczyć się znaczenia kart oraz punktujących układów.Oprawa graficzna

Wewnątrz zgrabnego i dysponującego piękną ilustracją pudełka znajdziemy 48 kart oraz instrukcje w dwóch językach (polskim i angielskim). Karty Hanafuda są solidnie wykonane i umieszczone w wyłożonej pluszem wyprasce. Rysunki na kartach dzieła wydawnictwa Trefl-Kraków są prawdziwą kopalnią wiedzy o kulturze japońskiej, a każdy z elementów graficznych ma niezwykle bogatą symbolikę – rośliny, zwierzęta, zwoje, światło. Instrukcja nie tylko zawiera zasady gry, ale również historię kart i ich znaczenie. Całość jest niezwykle klimatyczna i kolorowa.

Oprawa graficzna jest niezwykle klimatyczna i kolorowa.Podsumowanie

Jeśli jesteście zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni i uwielbiacie karcianki wszelakiej maści, to z kartami Hanafuda musicie się zapoznać. Przyniosą Wam one nie tylko mnóstwo zabawy, ale także ciekawą wiedzę o kulturze Japonii. A to wszystko w bardzo przystępnej cenie – za około 25 złotych.Ocena: 7/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (1)

  • Avatar użytkownika Karfein
    #1 | Karfein mówi:14 maj 2017

    Żeby tylko moi znajomi mieli tyle cierpliwości, żeby się nauczyć samych kart, a potem jeszcze zasad gier... Wciąż czekam na chętnych Smile