Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Carcassonne: Cyrk objazdowy

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 08 maj 2017 13:46
  • Czytano: 2,827

Carcassonne: Cyrk objazdowy

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 40 minutZasady gry

Dziesiąte rozszerzenie do nowej edycji Carcassonne wprowadza do gry tematykę cyrkową – wśród kafelków znaleźć możemy płytki cyrku oraz artystów cyrkowych. Na tych pierwszych najpierw ląduje losowo wybrany żeton zwierząt (słoń, lew, niedźwiedź, foka, małpka lub pchła), a następnie drewniana figurka namiotu cyrkowego. W tym przypadku punkty zdobywamy mnożąc cyfrę z żetonu przez ilość podwładnych znajdujących się w obrębie cyrku. Figurkę przekładamy, kiedy nowa płytka cyrku zostanie dobudowana. Płytki artystów cyrkowych układamy według standardowych reguł, ale na niej ustawiamy swojego podwładnego, który rozpoczyna w ten sposób budowę piramidy. Kolejne dwa pionki mogą zostać dołożone, jeśli uczestnik dobuduje płytkę terenu do płytki z akrobatami. Gdy piramida składa się z trzech podwładnych, to przy kolejnym ruchu można podliczyć punkty – 5 punktów za każdy pionek, a następnie na tej samej płytce zbudować nową. Ostatnim nowym elementem jest figurka dyrektora cyrku, który może zostać użyty zamiast zwykłego podwładnego do oznaczenia drogi, miasta, klasztoru i pola.

Nowe płytki terenu, na które możemy postawić cyrk oraz akrobatów.Grywalność

Zasady wprowadzone przez dodatek Carcassonne: Cyrk objazdowy są proste i dosyć szybko można uzupełnić zabawę poprzez cyrk i akrobatów. Szkoda tylko, że dyrektor cyrku właściwie nie spełnia żadnej konkretnej roli i traktujemy go jak zwykłego podwładnego. Fakt, dodatkowy pionek z pewnością się przyda, ale mógłby on otrzymać pewną właściwość na wyłączność. Co do pozostałych elementów, to wprowadzają one spore urozmaicenie rozgrywki – gdy w okolicy zawita cyrk, natychmiast dookoła pojawiają się nowe płytki terenu, a na nich figurki wszystkich graczy. Fajnie także, że punkty są zależne od szczęścia w losowaniu żetonu, a cyfra znajdująca się na nim zostaje odsłonięta dopiero w momencie podliczania punktów. Podobnie ma się sprawa z akrobatami i piramidą, którą mogą tworzyć wszyscy uczestnicy – gdy płytka artystów cyrkowych zostanie dobudowana, zaraz wokół niej pojawią się nowe, umożliwiające dołączenie się do piramidy. Dzieło wydawnictwa Bard może konkretnie namieszać w punktacji i warto dołączyć do cyrkowej trupy, aby nie zostać w tyle.

Żetony zwierząt mają różne wartości punktowe.Oprawa graficzna

Kolorowe opakowanie okraszone zostało barwną ilustracją prezentującą zawartość rozszerzenia Carcassonne: Cyrk objazdowy – cyrk, piramidę akrobatów, dyrektora cyrku oraz zwierzęta. Wewnątrz możemy znaleźć solidne, tekturowe kafelki terenu zawierające tradycyjnie szczegółowe obrazki, żetony zwierząt, drewnianą figurkę namiotu cyrkowego, sześć nowych pionków oraz krótką instrukcję, która krok po kroku przestawia zasady dodatku.

Nowe elementy są kolorowe i solidnie wykonane.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Bard poszerza podstawową wersję gry o tematykę cyrkową, jaka nadaje produkcji weselszego charakteru i wprowadza małe zamieszanie podczas tworzenia terenu. Do jakości wykonania również nie mam zastrzeżeń – jedynym elementem, który mógłby zostać inaczej potraktowany jest dyrektor cyrku, jakiemu nie przypadła żadna specjalna rola. Warto też wspomnieć, iż dodatek jest dostępny tylko dla nowej edycji, a posiadacze pierwszej wersji nie będą mieli okazji zbudowania własnego cyrku. Aktualna cena Carcassonne: Cyrk objazdowy waha się w granicy 45-50 złotych.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?