Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» OpenSpace

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 29 kwiecień 2017 15:48
  • Czytano: 1,085

OpenSpace

Ilość graczy: 2-7
Wiek graczy: 14+
Czas gry: 20 minutZasady gry

Celem gry OpenSpace jest osiągnięcie maksymalnego poziomu kariery, zanim uczynią to pozostali uczestnicy zabawy oraz przed osiągnięciem maksimum stresu (wypalenie zawodowe). Całość została podzielona na tury (tygodnie), które składają się z kilku faz (dni). Przebieg każdego tygodnia wygląda następująco:
1. Poniedziałek – każdy gracz wybiera jedną z trzech kart zaangażowania (praca, harówka lub relaks) i kładzie ją zakrytą na stole.
2. Wtorek – uczestnik posiadający znacznik pierwszeństwa wybiera jedną ze swoich kart wydarzeń, pokazuje ją pozostałym i głośno czyta jej treść. Jeśli posiada ona oznaczenie
ASAP, to natychmiast wykonujemy opisaną czynność, a jeśli nie, to wędruje ona na stół i będzie brana pod uwagę w Piątek.
3. Środa – gracze, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, deklarują chęć zrobienia Donosu (jeśli uważają, że rywal zrobił sobie w poniedziałek Relaks).
4. Czwartek – odkrywamy karty zaangażowania wyłożone w Poniedziałek i rozstrzygamy Donosy.
5. Piątek – wszyscy podliczają swoje punkty kariery oraz stresu i przesuwają pionki na planszy.
6. Weekend – uczestnicy zabierają swoje karty zaangażowania oraz donosu, a znacznik pierwszeństwa wędruje do kolejnej osoby.
Wygrywa ten gracz, jaki na zakończenie tygodnia umieści swój pionek na polu Awans, a jego poziom stresu nie osiągnie Wypalenia zawodowego.

Droga do Awansu jest prosta, ale gracz musi uważać na Wypalenie zawodowe.Grywalność

Dzieło wydawnictwa A14 Games w humorystyczny sposób prezentuje walkę pracowników korporacji o upragniony awans i karierę. Podzielenie tur na dni tygodnia to świetny pomysł, który zdecydowanie ułatwia naukę zasad gry oraz pomaga podczas przebiegu rozgrywki. Dzięki temu zabawa wygląda dosyć naturalnie – każdego dnia wykonujemy inną czynność, a efekty poznajemy na koniec tygodnia. Zapoznanie się regułami OpenSpace nie powinno nikomu zająć dłużej niż 5-10 minut, a nowi gracze mają taką samą szansę na sukces, jak starzy wyjadacze. A o końcowym triumfie decyduje tu przede wszystkim dobra strategia i odrobina szczęścia (chociażby przy losowaniu kart wydarzeń lub Donosie). Jeśli będziemy ostro harować, to stres nas wyeliminuje z zabawy, dlatego karty zaangażowania należy wybierać z głową. Warto także uwzględnić, iż oponenci chętnie wbiją nam szpilę i wykorzystają każde nasze potknięcie, by samemu odnieść większy sukces. W tej produkcji nie ma miejsca na uprzejmości, jeśli możesz komuś zaszkodzić, to skorzystaj z okazji. Tematyka gry skierowana jest raczej do starszych osób (14+), dlatego rozgrywka jest najciekawsza w większym gronie znajomych, którzy na co dzień muszą walczyć o swoją karierę.

Gracze do swojej dyspozycji mają karty zaangażowania, wydarzeń oraz donosów.Oprawa graficzna

OpenSpace może pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem wszystkich elementów znajdujących się w pudełku. Samo opakowanie zawiera ilustrację w kreskówkowym stylu, utrzymaną w klimacie korporacyjnym. W środku znaleźć możemy dużą, tekturową planszę (w zasadzie mogłaby być mniejsza), 14 plastikowych pionków w różnych kolorach, znacznik pierwszeństwa, 7 kart donosów, 21 kart zaangażowania oraz 26 kart wydarzeń. I właśnie te dwa ostatnie elementy zasługują na wyróżnienie – na obu typach kart możemy zobaczyć świetne, pasujące do tytułu obrazki, a karty wydarzeń dodatkowo są niezwykle zabawne. Dzięki temu dzieło wydawnictwa A14 Games nabiera sympatycznego i humorystycznego charakteru. Na pochwałę zasługuje też instrukcja, która krok po kroku, w prosty i czytelny sposób przeprowadza nas przez zasady gry.

Karty wydarzeń zawierają zabawne ilustracje.Podsumowanie

Jeśli szukacie lekkiej produkcji o nietypowej tematyce i szybkiej rozgrywce, to OpenSpace jest idealną propozycją. Tytuł dostarczy wielu krótkich (około 30-minutowych), acz emocjonujących pojedynków, przy jakich śmiechu nie zabraknie – debiutanckie dzieło wydawnictwa A14 Games to udana, imprezowa gra, na której zakup musimy przeznaczyć około 50 złotych.Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (1)

  • Avatar użytkownika Karfein
    #1 | Karfein mówi:09 czerwiec 2017

    Jako pracownik korpo bardzo ciekawi mnie ten tytuł. Tyle tylko, że u mnie wszyscy są mili, a w grze jest hardkor Grin