Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Tempo Junior

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 27 kwiecień 2017 12:07
  • Czytano: 3,902

Tempo Junior

Ilość graczy: 2-10
Wiek graczy: 5-12
Czas gry: 30 minutZasady gry

Tempo Junior to gra planszowa, w jakiej uczestnicy biorą udział w wyścigu słownym, a zwycięzcą zostaje gracz, który zgromadzi największą liczbę punktów. Je natomiast możemy zdobywać zbierając żetony literek oraz przekraczając linię mety. Całość zaczynamy od przygotowania do zabawy planszy, gdzie (w miejscach z krzyżykiem) rozkładamy losowo wybrane 25 żetonów z literkami. Następnie należy przetasować talię kart zawierającą tematy i wyłożyć ją w rogu planszy. Kolejnym krokiem jest wybranie przez każdego z uczestników koloru swojego pionka oraz znacznika i umieszczenie ich na polu startowym. Teraz możemy już przejść do rozgrywki, którą rozpoczyna wylosowanie przez pierwszego gracza karty z tematem, na jaki aktywna osoba musi wymyślać hasła. Jakby przeszkód było mało, słowa nie tylko muszą pasować do tematyki, ale także zaczynać się na litery znajdujące się na trasie naszego wskaźnika. Uczestnik zabawy musi również zmieścić swoje działania w czasie – tura trwa 30 sekund i jeśli zostanie on przekroczony, to pionek wraca na pole, z którego startował. Partia w dziele wydawnictwa Granna kończy się w momencie przekroczenia linii mety przez jednego z graczy.

Punkty zdobywamy za żetony literek oraz dotarcie do mety.Grywalność

Największą trudnością w grze Tempo Junior nie jest wymyślanie haseł, a ograniczenie czasowe. Co gorsza, aktywny uczestnik nie widzi przesypującego się piasku w klepsydrze, więc sam musi ocenić, czy zdąży jeszcze podać słowo i przesunąć znacznik. Błędna decyzja kosztuje wszystkie zdobyte punkty w danej turze, dlatego czasami nie warto ryzykować i wcześniej zastopować grę. Dzięki temu rozwiązaniu, emocje momentami sięgają zenitu, a my nie jesteśmy w stanie wymyślić żadnego hasła, nawet na prostej tematyce. Fajnie również, że trasę naszego wyścigu wybieramy sobie sami i możemy tak poprowadzić pionek, aby zgarnąć więcej żetonów (punktów). A sama walka trwa do końca, czasami jedna kategoria może wiele zmienić. Rozegranie pojedynczej partii powinno nam zająć około 30 minut, ale na tym zabawa nie poprzestaje, zawsze znajdzie się chętny do udowodnienia, iż porażka to tylko przypadek. W większości gier planszowych duża liczba uczestników oznacza lepszą zabawę. W przypadku dzieła wydawnictwa Granna może wprowadzać to spore zamieszanie, dlatego autorzy przygotowali dodatkowy wariant – drużynowy. W tej wersji tworzymy ekipy i działamy wspólnie, aby cieszyć się sukcesem.

Presja upływającego czasu potrafi namieszać w głowie.Oprawa graficzna

Planszówka Tempo Junior może pochwalić się solidnym i estetycznym wykonaniem wszystkich elementów. W pudełku znajdziemy dużą, tekturową planszę, klepsydrę, zasłonkę, karty z tematami zawierające kolorowe ilustracje, duże pionki, znaczniki, żetony z literami oraz krótką, ale treściwą instrukcję. Na wyróżnienie zasługują sympatyczne obrazki prezentujące kategorie, jakim nie zabrakło odrobinki humoru.

Na kartach pojawiły się nazwy kategorii oraz kolorowe obrazki.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Granna idealnie sprawdza się nie tylko w rodzinnym gronie, ale też w grupie przyjaciół. Cena planszówki jest atrakcyjna (około 50 złotych), a za taką kwotę otrzymamy nie tylko zabawę pełną emocji, lecz także walory edukacyjne – Tempo Junior ćwiczy pamięć i poszerza wiedzę dzieci o nowe przedmioty występujące w najbliższym otoczeniu bądź w określonych miejscach.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?